Kako probušiti keramičke pločice – Vodič korak po korak
Koji alat vam je potreban za bušenje rupe u keramičkim pločicama? Koji tipovi burgija se koriste? Kako se buše zidne pločice, a kako kvalitetna podna I porcelanska ili “gres” keramika? Zbog čega s akumulatorske bušilice najbolje za bušenje keramike?
Bušenje rupe u keramičkim pločicama je poseban izazov. Ne samo zato što je komplikovano, već i zato što uz malo nepažnje može da se napravi šteta koju je kasnije teško ispraviti. Naprsla keramička pločica na zidu je jedan mogući scenario, a njena zamena je komplikovana, a ako je u pitanju stariji zid, pa nemate zamenu za naprslu pločicu, popravka je nemoguća.
PROČITAJTE JOŠ:
Kako da izbušite rupu u zidu kao profesionalac
Aku bušilice i odvijači – Koji uređaj je idealan za vaše potrebe
Granitne pločice – Sve prednosti i mane
Naravno idealno je da sve rupe izbuši keramičar prilikom postavljanja, ali često je potrebno naknadno postaviti na zid neku policu, držač i slično. Pre priče o bušenju, ako niste sigurni da želite da se upuštate u to, uzmite u razmatranje dodatnu opremu za kupatilo koja može da se postavi lepljenjem.
Osnovna pravila za bušenje keramike koja uvek važe
Ako je bušenje neizbežno, evo osnovnih pravila. Prvo što će svaki majstor da vam kaže, a važi uvek, nebitno koji tip burgije koristite i koji tip pločica se buši, pravilo je da se ne koristi vibracija. Dakle, ako bušilica ima udarno dejstvo, ta opcija obavezno mora da bude isključena.
Drugo nepisano pravilo koje uvek važi je da se koristi mala brzina bušenja. Ako imate standardnu električnu bušilicu sa kablom, koristite najmanju raspoloživu brzinu. Zato su za bušenje keramičkih pločica idealne aku bušilice, koje uglavnom imaju potenciometar pa je moguća zaista minimalna brzina bušenja.
Mala brzina bušenja je posebno potrebna na samom početku kada je potrebno započeti bušenje. Akumulatorska bušilica je za to idealna, jer mala brzina obezbeđuje preciznost, a akumulatorska bušilica proizvodi neuporedivo manje vibracija od snažnije bušilice sa kablom.
Koje vrste burgija mogu da se koriste
Za amatersko bušenje keramičkih pločica u slobodnoj režiji možete da koristite dve vrste burgija – standardnu vidija burgiju koja se koristi za beton ili kamen, ili burgiju za staklo ili keramiku, kako ih majstori često nazivaju “sidro”, verovatno zbog neobičnog strelastog oblika.
Standardnu vidija burgiju je koristila većina hobista, ali treba napomenuti da je ona pogodna samo za mekše pločice. To su standardne zidne pločice koje nisu preterano tvrde strukture. Prepoznaćete ih po glazuri i crvenkastoj unutrašnjoj strukturi boje cigle.
Kvalitetna podna keramika, porcelanska keramika, gres keramika, sve su to vrste keramičkih pločica koje su neuporedivo zahtevnije za bušenje. Kod njih klasična vidija burgija nije efikasna, a verovatno će doći do njenog pregrevanja, pa je jedino rešenje korišćenje burgije za staklo i keramiku.
Sama procedura bušenja nije toliko komplikovana, koliko zahteva strpljenje. Ne treba napominjati da je najvažnije precizno odrediti i označiti gde je potrebno izbušiti rupu.
Trik sa krep trakom ili upotrebom kirnera
Kada se buše meke pločice sa glazurom, većina majstora koristi jedan trik – mesto gde treba da se buši prelepi unakrsno dva sloja krep trake koja se koristi za krečenje. Na taj način flomasterom lakše može da se označi mesto za bušenje. Drugo i mnogo važnije, traka omogućava stabilniji početak bušenja, odnosno manje su šanse da burgija sklizne pre formiranja prvog inicijalnog udubljenja koje će da da stabilnost za nastavak bušenja.
Kod mekih glaziranih pločica ovo je idealan princip bušenja kako pločica ne bi naprsla. Kod tvrdih pločica (gres keramika i slično) po označavanju tačke možete manjim čekićem i kirnerom (mali čelični špicasti alat) laganim kuckanjem da napravite tu prvu inicijalnu rupu u pločici. Na taj način burgija ima ležište za početak bušenja i manje su šanse da sklizne.
Kao što je rečeno, samo bušenje se obavlja strpljivo sa malim brzinama bušenja, bez udarnog dejstva. Ukoliko imate asistenta, možete da ga zamolite da povremeno sa malom količinom vode hladi vrh burgije. Za to će biti dovoljna stara PET flaša sa izbušenim čepom.
Kada bušite najtvrđe pločice, koristite burgiju za staklo i keramiku sve dok ne probijete samu pločicu, da bi kasnije potrebnu dubinu rupe mogli da dovršite sa standardnom vidija burgijom kako bi sačuvali burgiju za keramiku, koja je znatno skuplja i ima prilično ograničen vek trajanja.