Tema

Porcelanske ili keramičke pločice – Ne, nisu iste

Da li je cena jedina konkretna razlika između porcelanskih i klasičnih keramičkih pločica? Gde se mnogo više isplati dodatno investiranje u porcelanske pločice. Da li je greška ušteda ugradnjom pristupačnijih keramičkih pločica u prostorije visoke vlažnosti kao što je kupatilo

Zamena počica u kući i oko kuće je velika investicija, od koje se očekuje da dugo traje, a pored dizajna, jedna od velikih dilema je i koji tip pločica odabrati. Na tu temu smo pisali u više navrata, a ovaj put posvetićemo nešto više pažnje tome koja je razlika između keramičkih i porcelanskih pločica. Cena je svakako najočiglednija razlika sa kojom se potencijalni kupci prvo susretnu. Tada je nedoumica da li treba doplaćivati za porcelanske pločice, jer su i klasične keramičke atraktivne, a valjda ih ne bi proizvodili i prodavali, ako ne rade dobro svoj posao. A razlika u ceni nije zanemarljiva…

Da bi bila jasnija osnovna razlika između porcelanskih i keramičih pločica pomenimo kako se proizvode. I keramičke i porcelanske pločice se svrstavaju zapravo u kategoriju keramičkih pločica, jer se obe vrste proizvode na sličan način – od gline. Keramičke od crvene, smeđe ili bele gline, dok se porcelanske proizvode od bele gline uz dodatak peska i raznih minerala. Drugačiji sastav i visoke temperature pečenja daju porcelanskim pločicama veću gustinu. Zbog toga porcelanske pločice imaju manje pora, odnosno manje su porozne, pa im je apsorpcija vlage manja od 0,5 odsto. Tu se krije najznačajnija razlika porcelanskih i keramičkih pločica. Pošto imaju veoma nizak procenat apsorpcije vlage, porelanske pločice su mnogo bolje rešenje za prostorije sa visokim procentom vlage.

I opet se vraćamo na priču o odnosu cena – kvalitet. Činjenica je da su porcelanske pločice otpornije na vlagu, ali nećete pogrešiti ako u kupatilo ugradite povoljnije, ali kvalitetne keramičke pločice. Ono gde ta prednost porcelanskih pločica da ne upijaju vlagu ima značaj je kada je u pitanju oblaganje vanjskih površina. U podnebljima sa niskim temperaturama koje zalaze ispod nule, prednost porcelanskih pločica je očigledna. Keramičke pločice upijaju vlagu, a kada padne temperatura, ta vlaga se ledi pa dolazi do pucanja pločica, obično do otpadanja glazure na pojedinim mestima. Dakle, ugraditi porcelansku keramiku svuda jeste bolje rešenje, ali rešenje koje neće uvek da vam se isplati. Jedino gde bi ta dodatna investicija u porelanske pločice, čija cena je značajno viša, ima smisla, je ugradnja na spoljašnje površine.

Pored toga što im je cena visoka, porcelanske pločice imaju još neke nedostatke. Veća gustina ima za posledicu veću čvrstinu, što je dobro kada je trajnost u pitanju. Ipak, zbog toga su porcelanske pločice komplikovanije za postavljanje. Teže se seku, prilikom obrade lakše pucaju, upravo zbog visoke tvrdoće i čvrstine. Zato porcelanske pločice nisu idealan izbor ako ste nameravali sami da ih postavljate. Takođe, dobro se raspitajte i prilikom izbora majstora, jer za njihovo postavljanje je potrebna vešta i iskusna ruka. Veća čvrstina i otpornost na habanje čine porcelanske pločice mnogo boljim izborom za podove sa većom frekvencijom upotrebe i sa većom abrazijom, kao što su razni javni prolazi.

Jedan od nedostataka keramičkih pločica je i to što se prilikom površinskog oštećenja vidi unutrašnja crvenkasta boja pločice koja je obično drugačija od boje na površini. Porcelanske pločice, osim ako su glazirane, imaju istu boju kroz celu strukturu, takozvano “puno telo”, pa se eventualna oštećenja manje primećuju.

Pročitajte još:

Štampani odnosno dekorativni beton – Prednosti i mane

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Teraco pod – Sve što ste želeli da znate

Kako popraviti oštećene fugne na pločicama

Kako popraviti oštećenja na emajliranoj kadi

Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove