Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja
Da li je cena jedina prednost stiropora, odnosno EPS ploča, u odnosu na kamenu vunu. Da li se razlikuje cena ugradnje po kvadrtu za ova dva tipa izolacije? Koja vrsta izolacije uspešnije redukuje troškove za grejanje?
Kada se na kuću postavlja kontaktna fasada, u žargonu mnogo popularnija kao demit fasada, postoje dve osnovne opcije – stiropor, odnosno EPS ploče, ili kamena vuna. I jedno i drugo rešenje ima svojih prednosti i mana.
PROČITAJTE JOŠ:
Ytong blok – Sve što ste želeli da znate
Demit fasada – Sve što treba da znate
Multipor izolacija – Sve što treba da znate
Cena materijala i cena ugradnje po kvadratu su takođe važne stavke, a u narednim redovima ćemo pokušati da vam olakšamo donošenje ove važne odluke. Naime, izolacija kuće se u principu postavlja jednom i trebalo bi da traje decenijama, tako da je veoma važno doneti dobru odluku.
Recimo već da je sama odluka da izolujete kuću dobra, nebitno za koje rešenje se odlučute. Jer, svejedno da li će to biti kamena vuna ili stiropor (EPS), razlika između izolovane i neizolovane kuće je kao da ste tokom zime napolje izašli u majici ili zimskoj jakni.
PROČITAJTE JOŠ:
Najbolje metode da se oslobodite buđi na zidovima
Bojenje fasade – saveti korak po korak
Posle koliko vremena se isplati ugradnja izolacije
Tada je potpuno svejedno da li je u pitanju perjana ili obična jakna. Isto važi i za fasadu – svaka će drastično sniziti troškove za grejanje, a pritom će i u kući biti toplije. Naravno nijanse u razlici postoje, a svaka fasada će doneti određene prednosti i nedostatke.
Kamena vuna ima nekoliko osnovnih prednosti u odnosu na EPS ploče, odnosno stiropor. Termoizolaciona svojstva kamene vune su neznatno bolja, tako da to u realnim uslovima ne utiče na kvalitet izolovanosti objekta. Prva značajna prednost kamene vune je neuporedivo bolja paropropusnost. Naime, kamena vuna omogućava zidovima da, kako se to obično kaže, “dišu”, dok oplata od stiropora oko kuće stvara hermetičnu barijeru koja onemogućava da vlaga napusti zidove.
U brojkama to otprilike izgleda ovako: Paropropusnost se izražava koeficijentom µ. Što je ovaj koeficijent manji, para lakše prolazi kroz materijal. Primera radi vaduh ima koeficijent µ-1, kamena vuna µ-1,2, dok stiropor ima koeficijent µ-30. Iz ovih podataka je jasno koliko kamena vuna više “prija” objektu i omogućava lakše odvođenje vlage. Naravno, to ne znači da će u kućama izolovanim stiroporom da se javlja buđ, a u objektina izolovanim staklenom vunom neće.
U stanovima su kuhinje i kupatila, kao najveći generatori vlage, iznutra obloženi keramičkim pločicama koje smanjuju prenos vlage kroz zidove, koja na kraju objekat napusti kroz otvrene prozore ili sistem klimatizacije.
Osobina paropropusnosti je posebno važna kod objekata kod kojih se podrazumeva veća proizvodnja vlage, kao što su na primer kuhinje u restoranima, profesionalne perionice i slično. Da bi ova osnovna prednost kamene vune bila iskorišćena na adekvatan način, neophodno je koristiti i ostale materijale, kao što su lepokovi i završni slojevi fasade, sa osobinom paropropusnosti. Ako se kao završni premaz iskoristi materijal koji nije paroporopustan, umanjiće se jedna od osnovnih prednosti kamene vune.
Gradnja, opremanje i održavanje kuće od sada i na engleskom jeziku – LittleHomeTips
Druga veoma važna prednost kamene vune u odnosu na stiropor-EPS ploče je njena negorivost. Kamena vuna se dobija od prirodnog kamena, tako da počinje da se topi tek na temperaturama iznad 1000 stepeni celzijusa. Dakle, u slučaju požara, fasada od kamene vune neće doprineti širenju požara.
To je posebno značajno kod većih stambenih objekata i višespratnica. I još jednom, da bi ova prednost kamene vune bila iskorišćena na pravi način, i ostali materijali koji se koriste prikikom izrade fasade (lepokovi i premazi) moraju da imaju određen sertifikat negorivosti, odnosno da su u takozvanoj klasi A2.
Još jedna od prednosti kamene vune, iako možda manje očigledna i konkretna u praksi, je bolja zvučna izolacija. Vuna ima takvu strukturu da apsorbuje zvuk, dok ga stirotpor odbija, tako da kamena vuna mnogo bolje izoluje objekat od spoljašnje buke. Naravno, s obzirom da veći deo buke ulazi kroz prozore, ta razlika se ne oseti u praksi. Ipak, u specifičnim slučajevima i kod objekata specifične namene, ta razlika itekako može da bude značajna.
Pored svega navedenog, ponekad se vuna nameće kao jedino moguće rešenje, na primer kada je potrebno izolovati zaobljene zidove, za koje krute EPS table apsolutno nisu pogodne.
Postavlja se pitanje onda, zašto se danas većina privatnih kuća i manjih stambenih objekata izoluje EPS-om, odnosno stiroporom. Niža cena jeste jedan veoma značajan razlog, ali ne i jedini. Kada je potrebno izolovati veliku kavdraturu i manja razlika u ceni materijala kada se pomnoži brojem kvadrata, na kraju pravi osetnu razliku, a u oba slučaja i sa kamenom vunom i sa stiroporom će se dobiti odlično izolovan objekat. Drugo je to što se sa EPS pločama mnogo brže i lakše radi.
One su savršeno ravne, lepe se na fasadu, ne moraju, za razliku od kamene vune, uvek da se “tipluju”, odnosno dodatno fiksiraju za zid. Ukratko, sa stiroporom se brže radi i lakše se postižu estetski odlični rezultati, tako da je na tržištu više zanatlija koji nude ovu uslugu. Kada se saberu niže cena materijala po kvadratnom metru i lakša ugradnja, jasno je da će većina majstora ponuditi ovu opciju, jer sa takvom ponudom mogu da budu konkurentniji, a u oba slučaja dobija se dobro izolovan objekat.
Za razliku od kamene vune koja se dobija preradom kamena, stiropor nastaje kao nus proizvod prerade nafte, ali i pored toga njegov sastav je takav da ni najmanje nije štetan po zdravlje. Za razliku od kamene vune koja trpi visoke temperature, stiropor zadržava svoja svojstva samo do temperature od 80 stepeni, tako da možda nije idealan za neke primene.
Mnogi ga zbog ove osobine smatraju nopodobnim za izolaciju potkrovlja. Ali, iz iskustva mnogih građevinaca to jednostavno nije tačno, jer prilikom adaptacija nekoliko decenija starih potkrovlja, pronalaze se EPS izolacione table koje nimalo nisu izgubile svoja fizička i izolaciona svojstva. Naravno, u pojedinim specifičnim situacijama, kao kada je na primer izolacija dimnjaka u pitanju, stiropor nije dobar izbor.