Tema

Gipsane ploče i vlaga – Dobri prijatelji ili ne?

Mogu li gips-karton ploče da se koriste prilikom gradnje prostorija gde očekuju voda i vlaga, kao što su kupatila i kuhinje? Da li gipsane ploče mogu da se upotrebe za oblaganje spoljašnjih površina izloženih atmosferskim uticajima?

Gipsane ili gips-karton ploče su sve popularniji građevinski materijal. Nezamenljive su kod montažnih objekata, suvih metoda gradnje, raznih pregradnih zidova, potkrovlja… U javnim objektima su danas gipsane ploče praktično svuda, a sve češće se koriste u radovima i na prvatnim kućama i stanovima.

Pročitajte još:

Demit fasada – Sve što treba da znate

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv

Ipak, jedno od najčešćih pitanja je da li gipsane ploče podnose vlagu. Ovo pitanje nije slučajnost, jer vrlo su česti slučajevi da usled vlage gipsane ploče brzo probadaju. Pošto poput sunđera upiju vlagu, deformišu se, postanu krte i lomljive, a boja sa njih otpada. To se dešava kod potkrovlja, na primer usled najmanjeg prokišnjavanja, ili ukoliko zaboravite da zatvorite krovni prozor, pa gipsana oplata na donjoj ivici prozora za nekoliko minuta upije sve kišne kapi.

Obično su u tom slučaju popravke moguće, ali često je zamena gips-karton ploče jedino rešenje. Takođe, često se kod pregradnih zidova dešava da se zbog razlike u temperturama između dve prostorije i neadekvatne izolacije, javlja vlaga, pa dolazi do propadanja gipsanih ploča.

Gipsane ploče otporne na vlagu su često u zelenoj boji

Zbog svega navedenog često se postavlja pitanje – mogu li gipsane ploče da podnose vlagu. Najkraći odgovor bi bio – da. Gipsane ploče mogu da se ugrađuju u prostorije u kojima se očekuje povećana količina vlage, ali potrebno je odabrati ploče za tu namenu. Gipsane ploče koje su namanjene ugradnji u prostorije sa povećanim procentom vlage, imaju jezgra impregnirana aditivima koji sprečavaju upijanje vlage. Stoga su pogodne za ugradnju u kuhinjama, kupatilima i u podumima. Gipsane ploče se čak koriste i kao podloga na koju se potom postavljaju keramičke pločice.

Gipsane ploče otporne na vlagu se od standardnih najlakše razlikuju jer su najčešće zelene boje, a takođe imaju i pečat na kojem je oznaka njihove namene. Treba znati da postoje gipsane ploče koje su otporne na vlagu, ali i one koje su otporne i na vodu, pa se u skladu sa tim određuje njihova namena.

Pročitajte još:

Gipsani ili cementni malter – Koje rešenje odabrati

Kako da gipsani pregradni zid zadrži i buku

Ta izloženost vodi može biti slučajna (razna curenje, polave…), ali ploče sa adekvatnom otpornošću upijanja vode se koriste i za oblaganja spoljašnjih površina. To su situacije gde izloženost vodi može da bude velika i dugotrajna, pa se ploče završno prekrivaju bojama za spoljašnju upotrebu, čime se ostvaruje dodatna zaštita.

Naravno, kada je primena u privatnim kućama u pitanju, potrebno je uvek konsultovati se sa profesionalcem, koji će proceniti koji tip gipsanih ploča je najadekvatnije rešenje. Jer, ne koriste se ploče istih karakteristika za oblaganje površina koje će biti izložene povećanom procentu vlage u vazduhu, kao na primer pregradni zid u kuhinji.

S druge strane, potpuno drugo rešenje će biti primenjeno za pregradni zid u kupatilu, na primer za izgradnju tuš kabine, ili za primenu na spoljašnjim površinama. Ono što je suština je da gips karton ploče mogu da se ugrađuju na mestima gde se očekuju voda i vlaga, ali uz obaveznu konsultaciju sa profesionalcima.