Tema

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Siropor ili kamena vuna?

Koliko košta izolacija zidova iznutra? Koje su prednosti stiropora, a šta su prednosti kamene i staklene vune, kada se zid izoluje sa unutrašnje strane? Da li je cena materijala i cena radova jedina stavka? Koja izolacija je bolje rešenje za radove u sopstvenoj režiji, a kada je potreban majstor

O izolaciji zidova sa unutrašnje strane smo već pisali. Ono što iskusni izolateri savetuju, uvek, ako je moguće, treba težiti tome da izolacija bude postavljena sa spoljašnje strane, o tome zašto, više NA LINKU.

Ipak, nekada izoaciju nije moguće postaviti sa spoljašnje strane, a razlozi su brojni – ili je u pitanju hladan zid u stanu u zgradi na nekom od viših spratova, a iako je u prizemlju, inervencije na spoljašnjosti zgrade podežu brojnim pravnim procedurama.

PROČITAJTE JOŠ:

Ytong blok – Sve što ste želeli da znate

Demit fasada – Sve što treba da znate

Posle koliko vremena se isplati ugradnja izolacije

Pored praktičnih, razlozi da se izolacija postavlja iznutra neretko mogu da budu i finansijske prirode. Generalno,  izolovanje zidova iznutra je povoljnije. U proseku, izolovanje spoljašnjeg zida kamenim vunom košta 15 evra po kvadratu, dok je taj iznos za unutrašnje zidove nešto niži.

Oblaganje spoljašnjeg zida stirporom košta oko deset evra po kvadratu, a ukoliko se  opredelite da ta izolacija bude sa unutrašnje strane, iznos može da bude i dvostruko niži.

Kako se postavlja izolacija od kamene vune?

Ipak, ukoliko je u pitanju oblaganje jednog zida površine do desetak kvadratnih metara, možda sama cena ne igra tako značajnu ulogu, pa se postavlja pitanje – koji materijal predstavlja bolji izbor kamena vuna ili stiropor.

Generalno, ako se u obzir uzme samo kvalitet izolacije, bolji izbor je kamena vuna. Kamena vuna je nešto bolji izolacioni materijal, ali glavna prednost u odnosu na stiropor je veća paropropusnost. Kada se izolacija postavlja sa unutrašnje strane, to je od presudnog značaja.

Ipak, treba uzeti u obzir to da je postavljanje izolacije od kamene vune ipak nešto kompleksniji posao. Naime, procedura nalaže da se prvo na zid montira noseća rešeka od čeličnih profila, takozvani “roštilj”. Potom se ubacuju table kamene vune, da bi se preko rešetke potom postavila paroporopuna folija i table od gips-karton ploča, pa sledi gletovanje i krečenje.

Kamena vuna je kvalitetnije rešenje, ali zahtevnija je za rad

Ovo je posao koji zahteva određen nivo umešnosti, a da bi rezultati bili zadovoljavajući,  uglavnom je potrebno angažovati majstora sa iskustvom.

Ukoliko se opredelite za table stiropora, posao je neuporedivo lakši. Table stiropora se lepe direktno na zid. Kako je stiropor čvrst i precizno definisanih dimenzija, dobija se ravna površina bez mnogo majstorske umešnosti. Potom se na stiropor postavlja armaturna merežica kako bi se površina fiksirala, pa sledi gletovanje i krečenje.

Koje su glavne prednosti stiropora?

Ugradnjom stiropora posla ima neuporedivo manje, pa sam rad košta manje, a treba naglasiti da ga je moguće obaviti i u sopstvenoj režiji mnogo lakše nego kada je kamena vuna u pitanju. Takođe, manje je i utrošenog materijala, pa je i sa te strane cena povoljnija.

Treba da se napomene da se ugradnjom tabli stiropora debljine pet centimetar, što je sasvim solidna izolacija za hladan zid, dobija manja ukupna debljina izolacionog sloja,  pa se ne umanjuje previše koristan prostor u sobi.

Rekli smo da je, ako se gleda samo kvalitet izolacije, sa stanovišta termičke izolovanosti i paropropusnosti, kamena vuna bolji izbor, pa pomenimo još neke prednosti ovog rešenja u odnosu na stiropor. Ugradnjom kamene vune dobija se čvršća površina, jer gips-karton ploča je čvršća od stiropora prekrivenog armaturnom mrežicom i glet masom.

To znači da će biti moguće ukucavanje eksera koji mogu da nose i teže slike. Ipak, postavljanje polica neće biti moguće. I u slučaju kamene vune i stiropora, da bi se okačile masivne police, biće potrebna upotreba specijalnih tiplova koji se fiksiraju u zid ispod izolacije, a ne u samu izolaciju.

Na kraju, pomenimo da je jedna od opcija unutrašnje izolacije zidova i lepljenje Multipor-a, a o ovom izolacionom materijalu više možete da saznate OVDE.