Lifestyle

Čardak ni na nebu ni na zemlji – Hotel iz bajke na severoistoku Francuske

Maison Heler, jedinstveni hotel koji je dizajnirao Filip Starck, otvorio je svoja vrata u Mecu nakon deset godina izazova i odlaganja. Inspirisan pričom čija radnja se odvija u periodu između dva svetska rata, sam dijan je bajkovit, inspirativan i nesvakidašnji

Deset godina. Toliko je bilo potrebno da se jedan san, za koji se dugo smatralo da je neostvariv, pretvori u stvarnost. Dana 27. marta 2025. godine, Maison Heler – poznat i kao „Starck Hotel“ – svečano je otvoren u četvrti Amfiteatar u Mecu u Francuskoj.

Ova monolitna zgrada od devet spratova, na čijem se vrhu nalazi kuća iz 18. veka u stilu Lorene, nije nastala kao deo urbanističkog plana niti kao običan hotelski projekat. Ona je materijalizacija priče „The Meticulous Life of Manfred Heler “, poetske bajke koju je sam Filip Starck osmislio. U njoj dizajner pripoveda nadrealne avanture Manfreda Helera – njegove ljubavi, snove i izume.

Priča o hotelu Maison Heler počela je 2015. godine prvom bombastičnom najavom: Mec će dobiti svoj hotel dizajniran od strane Starcka. Tri godine kasnije započeti su radovi, ali su se prepreke nizale jedna za drugom – građevinska dozvola morala je biti izmenjena, izbila je pandemija, desio se požar, jedan od investitora je nestao… činilo se da je projekat osuđen na propast. Ipak, svečano otvaranje je konačno zakazano za mart 2025.

Hotelom upravlja Hilton, u okviru svoje kolekcije Curio. Za razliku od standardnih hotela ovog lanca, Curio objekti su nezavisni i biraju se zbog svog posebnog karaktera i istorije. Maison Heler je savršen primer toga. Ništa ovde ne liči na klasičan hotel. Svaki ugao, komad nameštaja, pa čak i kvaka na vratima, priča svoju priču.

Mašta Manfreda Helera prožima prostor – od zidova, preko predmeta, pa sve do šifrovanih poruka urezanih u nameštaj – omaž izmišljenom alfabetu iz bajke, koji se može pronaći u garderoberima svake sobe.

PROČITAJTE JOŠ:

Belgijski vojni zatvor preuređen u prelep hotel

Drveni hotel u netaknutoj danskoj prirodi

Hotel okupan bojama i mirisima Grčke

Hotel ima 104 sobe. Pored soba koje su klasifikovane kao „deluks“, tu je i pet juniorskih apartmana i apartman Manfred površine 65m². Drvo, mermer, koža i voskirani beton stvaraju ambijent koji je istovremeno sirov i sofisticiran. U spavaćim sobama, kreveti su okrenuti ka prozorima, kako bi gosti mogli da se probude uz prirodnu svetlost.

Svetlost je, u stvari, sveprisutna: prigušena, prirodna ili u boji, prolazi kroz vitraže. Na devetom spratu, u restoranu La Maison de Manfred – reinterpretaciji Vile Salomon sa avenije Foš – ova atmosfera dostiže vrhunac. Panoramska terasa s pogledom na grad i posebno na katedralu, salon, trpezarija, bar… sve podseća na pozorišnu scenu.

U prizemlju se nalazi restoran. Pastelni tonovi, jednostavnost i lokalni šmek – meni, baš kao i na spratu, menja se svake nedelje u skladu sa sezonom. „Ne radimo bolje od drugih, već radimo drugačije“, kaže menadžer restorana Žulijan Fresi.

Jedan čitav sprat posvećen je poslovnim događajima, sa 350 m² prostora podeljenog u pet modularnih salona. Svaka nosi ime po velikoj bici iz francuske istorije – Marna, Verden – kao omaž istorijskom kontekstu bajke, smeštene između dva svetska rata. Na raspolaganju je i teretana, dok se otvaranje spa centra očekuje u januaru 2026. Hotel trenutno zapošljava oko 80 radnika.

Foto: Julius Hirtzberger