Uradi sam

Očistite radijatore i poboljšajte grejanje za 20 procenata

Kako se čiste klasični čelični radijatori, a kako se uklanjaju nečistoće iz modernijih aluminijumskih radijatora. Kada je usisivač vaš saveznik, a kada možete da upotrebite fen za kosu

Kvalitet grejanja može da zavisi od mnogo faktora, a jedan od najlakše rešivih je čistoća radijatora. Zapušteni radijatori puni nečistoća mogu da imaju i do 20 odsto manju efikasnost. To za posledicu ima veću potprošnju energenta za grejanje, ako živite u kući. Ako živite u stanu povezanom na sistem daljinskog grejanja, račun za grejanje neće biti veći, ali temperatura u stanu može da bude niža od idealne. Za čišćenje radijatora je potrebno samo malo dobre volje i uglavnom alat iz domaće radinosti.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako ofarbati radijatore – Saveti za profesionalne rezultate

Pravilno odzračivanje radijatora

Maske za sakrivanje radijatora – Cena i pravilna ugradnja

Kada se kaže čišćenje radojatora ne misli se samo na njihovo brisanje sa spoljašnje strane, već i na izbacivanje nećistoča nakupljenih na teško dostupnim mestima – iza radijatora i između rebara unutar radijatora.

Ako to nikada niste radili, iznenadili bi ste se šta sve može da se nađe iza radijatora tokom godina. Pored prašine i paučine tu mogu da se nađu i davno izgubljene kuninjske krpe, čarape, olovke, sitni predmeti. Sve su to elementi koji blokiraju protok toplog vazduha. Pritom svaki predmet predstavlja prepreku koja sakuplja prašinu, pa se protok vazduha dodatno blokira.

PROČITAJTE JOŠ:

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Šta kada radijator ne greje – Mini vodič

Stoga, prvi korak čišćenja bi trebalo da bude izvlačenje svih zaglavljenih predmeta iza i u radijatorima. Sledeći korak je usisavanje svih dostupnih mesta, jer će tako tokom kasnijeg čišćenja biti manje prašine. Koristite uzani nastavak za usisivač kako bi efikasnije pokupili nečistoće.

Mnogi savetuju izduvavanje nečistoća fenom. To jeste efikasno kada je sam radijator u pitaju, ali nije baš dobro za ostatak kuće jer će prašina i nečistoće da se razlete po celoj sobi. Ova metoda je efikasna prilikom adaptacija, na primer pre krečenja, kada je nameštaj iznet iz prostorije ili zaštićen, a podovi pokriveni.

Usisivač je daleko pogodniji, jer svu prašinu sakuplja, a ne raspršuje je. Naravno, usisivać neće moći da zađe iza najteže dostupnih mesta. Sledeći trik je pogodan za čelične radijatore sa većim razmakom između rebara. Kako bi uklonili nakupljenu paučinu i prašinu možete da koristite četku za pranje flaša. Na ovaj način biće uklonjene sve grube nečistoće.

Četka za čišćenje radijatora efikasno dolazi do teško dostupnih mesta

Na kraju finu prašinu možete da očistite dugačkom zakrivljenom četkom za bojenje radijatora. Preko nje prebacite parče stare navlažene pamučne krpe i brišite prašinu sa unutrašnje strane rebara, slično kao da farbate radijatore. Jedino što je bitno je da čistite pokretima odozgo prema dole, kako bi sva prljavština pala na pod, gde lakše može da bude očišćenja.

Aluminijumski radijati su nešto komplikovaniji za čišćenje jer su prorezi između rebara uži, pa je unutrašnjost radijatora teže dostupna. Za aluminijumske radijatore, posle procedure sa usisivačem, nabolji saveznik je specijalna namenska četka za čišćenje radijatora (slika gore). Možete da je kupite po ceni od nekoliko stotina dinara u prodavnicama sa kućnom opremom ili plastičarskim radnjama.

Četka je dugačka i uzana, tako da omogućava pristup najudaljenijim mestima, a kada su aluminijumski radijatri u pitanju, pristup obično nije sa prednje strane, već odozgo kroz otvore predviđene za strujanje toplog vazduha.