Tema

Deset najčešćih nedoumica na temu izolacije

Kamena ili staklena vuna? Koje su prednosti kamene vune u odnosu na stiropor? Zašto je važna paropropusna folija? Šta je Ytong blok, a šta Multipor? Koliko cena materijala utiče na kvalitet izolacije? Da li, kada je izolacija u pitanju, važi pravilo više je bolje…

Kada se jednom uloži u izolaciju objekta, ona dugi niz godina kasnije nastavlja da “zarađuje” i dopunjuje kućni budžet kroz niže troškove grejanja i klimatizacije. Izolacija može da se izvede na mnogo načina koji ce razlikuju i po ceni i po kvalitetu, a u nastavku donosimo odgovore na neka od najčešćih pitanja:

  • Da li je kamena vuna bolja od stiropora?

I jedan i drugi materijal imaju svojih prednosti i mana. Kamena vuna ima nekoliko osnovnih prednosti u odnosu na EPS ploče, odnosno stiropor. Termoizolaciona svojstva kamene vune su neznatno bolja, tako da to u realnim uslovima ne utiče na kvalitet izolovanosti objekta. Prva značajna prednost kamene vune je neuporedivo bolja paropropusnost. Naime, kamena vuna omogućava zidovima da, kako se to obično kaže, “dišu”, dok oplata od stiropora oko kuće stvara hermetičnu barijeru koja onemogućava da vlaga napusti zidove. 

Druga veoma važna prednost kamene vune u odnosu na stiropor-EPS ploče je njena negorivost. Kamena vuna se dobija od prirodnog kamena, tako da počinje da se topi tek na temperaturama iznad 1000 stepeni celzijusa. Dakle, u slučaju požara, fasada od kamene vune neće doprineti širenju požara. Još jedna od prednosti kamene vune, iako možda manje očigledna i konkretna u praksi, je bolja zvučna izolacija. 

Kamena vuna se proizvodi i prodaje u tablama

Niža cena stiropora jeste jedna njegova veoma značajana prednost, ali ne i jedina. Druga je to što se sa EPS pločama mnogo brže i lakše radi. One su savršeno ravne, lepe se na fasadu, lakše se izvlači ravna površina. Ukratko, sa stiroporom se brže radi i lakše se postižu estetski odlični rezultati, tako da je na tržištu više zanatlija koji nude ovu uslugu. Kada se saberu niže cena materijala po kvadratnom metru i lakša ugradnja, jasno je da će većina majstora ponuditi ovu opciju, jer sa takvom ponudom mogu da budu konkurentniji, a u oba slučaja dobija se dobro izolovan objekat.

  • Da li kod izolacije zaista važi pravilo – što više to bolje?

U najkraćem – da. Što je izolacija deblja, objakat će biti bolje izolovan. Naravno, to ne znači da ne postoje neki standardi i da se ne isplati ići preko njih, jer će kvalitet izolacije biti tek neznatno bolji, a cena ugradnje previsoka. Iako se kod nas prilikom izolacije privatnih objekata najviše koriste table EPS ploča, odnosno stiropor debljine pet centimetara, standard u zapadnoevropskim zemljama, koje imaju klimu slični našoj, je stiropor debljine osam centimetara.

  • Kada i zbog čega se radi izolacija zidova iznutra?

Izolacija zida sa unutrašnje strane se radi samo kada drugačije nije izvodljivo. Najbolji način da se objekat izoluje je postavljanjem izolacije na spoljašnju stranu zidova. Za postavljanje izolacije sa unutrašnje strane uvek mora da postoji neki konkretan razlog, a ima ih mnogo. Na primer, stan je u zgradi na 15-om spratu, ili živite u manjoj zgradi, ali ne mogu svi stanari da se slože da se izoluje kompletna zgrada. Takođe, izolacija zidova sa unutrašnje strane je jedino rešenje ukoliko ne može da se dobije odobrenje da se tako nešto učini na spoljašnjoj strani, kada su u pitanju, na primer, objekti od posebnog značaja, ili objekti na nekim određenim lokacijama.

  • Da li je kamena vuna dobar izbor za zvučnu izolaciju?

Jedna od prednosti kamene i staklene vune u odnosu na EPS ploče, odnosno stiropor, je njena sposobnost da vrši i funkciju zvučne izolacije. Za potrebe zvučne izolacije se koriste kamene i staklene vune manje gustine, koje imaju bolju sposobnost apsobcije zvuka. Proizvođači u ponudi uglavnom imaju mineralne vune koje su posebno namenjene zvučnoj izolaciji, na primer kod kompanije Knauf nose oznaku Decibel. Ipak, stručnjaci se salažu da postavljanje zvučno-izolujućeg sloja, ili ugradnja zvučne izolacije u pregradne zidove, zahteva veoma iskusne majstore, jer velika količina zvučnoizolujućeg materijala neće imati nikakvu fukkciju ako se naprave neki drugi propusti koji će omogućiti prenos zvuka.

Stiropor je najpopularniji vid izolacije privatnih objekata
  • Treba li termička izolacija “debelim” zidovima?

Čest je komentar – to je stara gradnja, zidovi su debeli, ne treba dodatna termička izolacija. Stručnjaci se sa tom ocenom s pravom nikada ne bi složili. Nije toliko značajno koje je zid debljine, već od čega je napravljen. Dobro termički rešen objekat tanjih zidova, izrađen od adekvatnih materijala, biće energetski mnogo efikasniji od stare kuće sa debelim zidovoma koji su efikasni provodnici toplote, tako da konstantno “isisavaju” toplotu iz kuće. Stara gradnja i debeli zidovi eventualno su prednot tokom letnjih meseci, jer duže odlolevaju naletima vrućine.

  • Može li kamena vuna da se postavlja preko izolacije od stiropora?

Može. Ukoliko postoji objekat koji je izolovan stiroporom, na primer debljine pet centimetara, moguće je naknadno poboljšati termičku izolaciju dodatnom ugradnjom kamene vune. Jedino je potrebno da je objekat u dobrom stanju, odnosno da je posojeće kontakta fasada od stiropora u dobrom stanju. Dakle, da nema ljuštenja, otpdanja komada fasade, mrežice… Ako je fasada u dobrom stanju, tada je samo potrebno da fasader koji nanosi novi sloj fasade proceni koja vrsta lepka će biti neophodna da se poveže novi sloj fasade sa postojećim, a tiplovanje mora da se izvrši dužim tiplovoma koji će proći kroz fasadu od stiropora i naći sigurnu poziciju u zidovima ispod. Ukoliko je postojeća fasada od stiropora propala, više se isplati ukloniti je pa onda postavljati kamenu vunu.

  • Da li je obavezna paropropuna folija i zašto jeste?

Često se zanemaruje značaj paropropusne folije. Ona je veoma značajna, a neretko njena nestručna ugradnja ili izbegavanje da se ona uopšte postavi, imaju za poslediicu da doslovno anuliraju efekat čak i najdebljeg sloja kvalitetne izolacije. Još jedan od velikih propusta je ugradnja klasičnog “najlona”, odnosno standardne PVC folije. Paropropusna folija nije isto što i standardna PVC folija, popularni “najlon”. U pitanju su kvalitetne membrane koje propuštaju paru, a zadržavaju vodu, dok standardna PVC folija blokira prolazak i vode i pare. To je osnovna i veoma značajna razlika. U potkrovljima u kojima se boravi, kao i u svakom drugom stambenom prostoru, proizvodi se velika količina vlage. Kada topao vazduh bogat vlagom iz stambenog prostora pronađe put do unutrašnjosti krovne konstrukcije i stigne do hladnijih zona, on se hladi i oslobađa vlagu. Tada se javlja kondenzacija, odnosno kapljice vode. 

Upravo zbog toga se prilikom adaptacije potkrovlja prvo postavlja izolacioni materijal, posle njega folija, pa tek preko folije gipsane ploče, odnosno bilo koja druga finalna pokrivka. Folija, dakle, predstavlja membranu između vlažnog vazduha u stambenom prostoru i same izolacije. Takođe, često je pitanje da li je svejedno kako se paropropusna folija postavlja, odnosno u kom smeru funkcioniše njena paropropusnost. Nije svejedno, a pravilno je da slova koja su odštampana na folji prilikom njenog postavljanja budu okrenuta ka unutrašnjem prostoru, a ne ka spolja.

  • Koja je razlika između kamene i staklene vune?

Zbog različite tehnologije proizvodnje i zbog različitog materijala od kojeg su napravljene, kamena i staklena vuna imaju različita mehanička i izolaciona svojstva. Kamena vuna ima bolja mehanička svojstva, prvenstveno jer je gušće strukture. Zbog veće čvrstine, kamena vuna se proizvodi i prodaje u tablama različite debljine. S druge strane, staklena vuna je manje gustine. Zahvaljujući tome ona se može komprimovati, što je pogodnije kada je transport u pitanju. Pakuje se i prodaje u rolnama.

Staklena vuna se prodaje u rolnama

Ova razlika u mehaničkim karakteristikama ima za posledicu i različitu primenu. Staklena vuna je kao mekša pogodnija za razne ispune gde nisu potrebna značajnija mehanička svojstva, kao što su ispune kosih krovova, pregradnih zidova. Staklena vuna se mnogo bolje prilagođava različitim oblicima, pa efikasnije ispunjava različite prostore, Zbog toga je dobra u sprečavanju pojave toplotnih i zvučnih mostova, odnosno mesta bez izolacije. Kamena vuna ima bolja mehanička svojstva, pa se koristi za izolaciju ravnih krovova, za izolaciju kosih krovova sa spoljašnje strane. Takođe, veča čvrstina kamenu vunu čini boljim izborom za spoljašnju izolaciju zidova, odnosno izradu kontaktnih fasada.

  • Treba li izolovati zidove izrađene Ytong blokovima?

Ytong blokovi su vrsta porobetona, što znači da je to jedna vrsta veoma laganog betona koji u sebi sadrži dosta vazduha i zbog toga ima vrhuska termička svojstva. Zzbog svoje poroćelijaste strukture blok je pun pora vazduha i ima vrhunske termičke karakteristike, tako da već blok u debljini od 30 cm nema potrebu za dodatnom termoizolacijom i zadovoljava sve potrebne zakonske norme za spoljni zid objekta koje važe u Srbiji.

  • Šta je to Multipor izolacija?

Na polju izolacije kod nas veliku popularnost imaju kamena vuna i stiropor, ali u ponudi kompanije Xella, poznate po veoma popularnim Ytong blokovima, nalaze se Multipor mineralne termoizolacione ploče. Multipor izolacione ploče nude veliki broj prednosti. Multipor se razlikuje od Ytong bloka po zapreminskoj masi. On je znatno lakši od Ytong-a i njegova specifična težina oko 110 kg po metru kubnom, za razliku od Ytonga koji se kreće od 350 – 650 kg po metru kubnom. Multipor je vazdušastiji i naravno manje čvrstine u odnosu na Ytong, ali se zato i znatno lakše oblikuje i moguće je formirati i ispratiti svaku neravninu koja postoji na osnovnom zidu. Gavna prednost u odnosu na stiropor-EPS je njegova negorivost, odnosno klasa A1, dok je prednost u odnosu na vunu, i na eps takođe, njegova veoma laka obradivost i mogućnost postizanja veoma ravne fasade. Multipor služi samo za termičku izolaciju zidova i njime nije moguće zidati zidove.

Pročitajte još:

Ytong blok – Sve što ste želeli da znate

Demit fasada – Sve što treba da znate

Multipor izolacija – Sve što treba da znate

Najbolje metode da se oslobodite buđi na zidovima

Bojenje fasade – saveti korak po korak

Posle koliko vremena se isplati ugradnja izolacije