Kako povezati trofaznu peć na monofazni priključak
Na koji način termoakumulacionu peć povezati na monofazni priključak? Pod kojim uslovima je ovo izvodljivo, a kada nije? Postoji li način da se snažnija TA peć bezbedno poveže na monofazni priključak
Danas većina većih potrošača električne energije poseduje trofazne priključke na elektro mrežu. Ipak, situacija u starijim objektima je često suprotna, a često ni u novim zgradama na raspolaganju nema trofaznog priključka. A pošto je kod nas grejanje na struju prilično isplativ i komforan vid grejanja, mnogi se opredeljuju za termoakumulacione (TA) peći. Problem se javlja kada trofazni priključak TA peći treba da se priključi na standardnu monofaznu utičnicu.
Trofazna TA peć se povezuje preko petožilnog kabla. Kod njega žuto zelena žica je uzemljenje, plava je “nula”, dok su dve crne i braon žica faze. Suština je da se kod ove peći prema priloženom uputstvu povežu “nula” i uzemljenje, dok je za svaki od tri grejača namenjena jedna od tri faze.
Ukoliko se na zidu nalazi monofazni priključak, to znači da su vam na raspolaganju samo tri, umesto pet žica. U tom slučaju žuto zelenu žicu povezujete sa uzemljenjem, plavu sa nulom, dok se preostla crna ili braon žica povezuje tako da napaja sva tri grejača.
Postoje, ipak, neka ograničenja. Nije moguće snažnije peći povezati na monofazni priključak, a da sve funkcioniše i bude bezbedno. Većina domaćinstava ima osigurače od 16 ampra po fazi, a to znači da na priključak sa takvim osiguračem ne bi smala da se priključuje peć snažnija od tri do 3,5 kilovata. U suprtnom će doći do iskakanja osiguača. Pritom ne treba zaboraviti da taj osigurač ne pokriva samo tu jednu utičnicu, već još i trećinu potrošača u kući, tako da nikada ne možete da znate kada može doći do preopterećenja.
Jedan od načina da se snažnija TA peć priključi na monofazni priključak je taj da se ne priključe sva tri grejača. Umesto sa tri, peć može da funkcioniše sa dva grejača. Sporije će se dogrevati i neće postizati temeraturu kao sa tri, ali u velikom broju situacija to može da bude jedno od rešenja. Naravno, ovu procenu je najbolje prepustiti električaru koji će ispitati instalacije u kući i proceniti koje rešenje je najadekvatnije.
Ukoliko imate stari tip osigurača sa takozvanim “licnama”, nikako nije preporučljivo stavljanje jačeg osigurača ili dodavanje “licni” u osigurač kako bi on mogao da trpi veće opterećenje. Na taj način može doći do preopterećenja i pregorevaja na nekom drugom mestu u instalacijama, što je veliki problem. Treba napomenuti i to da su požari u zimskim uslovima najčešće posledica nestručnog rada na električnim instalacijama. Stoga, preporuka je uvek potražiti savet iskusnog električara koji će proceniti kako je na bezbedan način moguće priključiti TA peć, šporet, bojleri, ili bilo koji drugi veliki potrošač električne energije.