Tema

Maske za sakrivanje radijatora – Cena i pravilna ugradnja

Maske za radijatore, ako su dobro osmišljene, mogu da imaju i praktičnu primenu, a ne samo estetsku funkciju. Kako se ugrađuju maske za radijatore? Koja je cena ugradnje maski za radijatore po dužnom metru? Od kojih materijala mogu da se naprave? Koja pravila prilikom ugradnje treba ispoštovati?

U zgradama starije gradnje prilikom renoviranja jedan od većih problema je – šta na kraju uraditi sa radijatorima? Moleraj je gotov, pod potpuno nov, a radijatori i posle farbanja izgledaju u najmanju ruku – neugledno. Maske za sakrivanje radijatora su u takvim situacijama mnogo više od rešenja postojećeg problema.

PROČITAJTE JOŠ:

Da li je laminat dobro rešenje za vaš dom

Klizna vrata – Sve istine i zablude

Maska za radijator neće samo sakriti jedan vizuelno loš detalj, već će dodatno ukrasiti prostor. I sa praktične strane će prostor biti obogaćen, jer umesto radijatora sada na tom mestu imate i korisnu policu za odlaganje sitnica, a tokom leta, dok radijator nije u funkiji, to je savršeno mesto za saksije sa cvećem. Ukoliko imate neki nizak radijator, sa masivnim materijalima može da se napravi i praktična klupica.

Niski radijator pretvoren u praktičnu klupu, Savršeno rešenje za predsoblje

Oglasi su puni ponude najrazličitijih rešenja kada su maske za radijatore u pitanju. Mnoge veće firme ili manje stolarske radionice nude najrazličitija rešenja, u raznovrsnim dizajnerskim verzijama. Maske za radijatore se izrađuju po meri, a cena zavisi od dimenzija i upotrebljenog materijala. Mogu da se naprave od drveta, univera, medijapana, jeftijija rešenja su od šper ploče, a postoje i radijatorske maske od metala ili stakla. Sve zavisi od želja i mogućnosti.

Granica dizajna zavisi samo od kreativnosti

Ovaj tekst je uglavnom namenjen onima koji imaju nešto stolarskog iskustva, malo alata i dobre volje, pa možda žele da sami naprave maske za radijator. Ali, i ako angažujete nekoga, nije loše da znate neka osnovna pravila kako da se sve pravilno postavi. Takođe, nije zanemarljiv podatak da cena izrade maski za radijatore po dužnom metru, zavisno od materijala, iznosi od 150 do 300 evra. To je još jedan razlog da oni malo vičniji ovaj ne preterano komlikovan posao obave sami.

Gradnja, opremanje i održavanje kuće od sada i na engleskom jeziku – LittleHomeTips

Naravno, pored estetike potrebno je ispoštovati samo nekoliko pravila. To je od ključnog značaja da radijatoru ne bi bila smanjena efikasnost grejanja. Naime, nestručno postavljena maska za radijator može da mu značajno umanji grejnu sposobnost, a uz minimalne izmene, efikasnost radijatora može da ostane nepromenjena ili tek neznatno smanjena. Kod najbolje izvedenih rešenja čak postoji mogućnost da se ugradnjom maske za radijator formira tok strujanja vazduha koji može da mu poveća efikasnost.

Prikaz toka strujanja vazduha. Zbog toga je veoma važno ostaviti otvor na maski duž celog radijatora u njenom dnu i na vrhu maske

Najosnovnije je shvatiti kako zaprvo radijator zagreva prostoriju. Najčešća je zabluda da radijator svu toplotu u prostoriju isijava svojom prednjom stranom. Naravno, i prednja strana emituje neku količinu toplote, ali u zanamraljivom procentu.

Radijator toplotu u prostoriju zapravo isporučuje strujanjem vazduha. Između radijatorskih rebara se zagrevanjem formira stub toplog vazduha koji je lakši i koji se po istom principu kao i balon ispunjen toplim vazduhom, podiže i iz radijatora izlazi na njegovog gornjoj strani.

To vertikalno kretanje toplog vazduha u telu radijatora stvara kretanje vazduha koje podrazumeva usisavananje hladnog vazduha u dnu radijatora i izbacivanje toplog vazduha u njegovom gornjem delu. To su smernice koje najviše utiču na postavljanje maske na radijator.

Zbog toga sa prednje strane radijatora može da se nalazi ploča od punog materijala koja će u potpunosti da ga sakrije, ali veoma je važno da ta ploča ne ide do poda, odnosno da se ostavi prorez duž celog radijatora u visini od nekoliko centrimetara kroz koji će moći da ulazi hladan vazduh. Isti otvor mora da se nađe i na gornjem delu.

To može da bude isto prorez jednakih dimenzija sa prednje strane, a da se sa gornje strane maska zatvori pločom od punog drveta, koja onda može da služi kao praktična polica. Druga opcija je da se sa gornje strane postavi drvena ploča sa rupama za prolaz vazduha. Umesto drvene ploče sa gornje strane može da se postavi i metalna mreža, ili neko drugačije rešenje.

Česta su rešenja i da se sa prednje strane nalazi mreža izrađena od metala ili drvenih lajsni. Time će strujanje vazduha biti možda donekle poboljšano, ali ovakva rešenja će više doprineti estetici nego funkcionalnosti. Vazduh se u radijetoru kreće uvis, tako da je važno da duž celog radijatora postoji otvor u donjem i u gornjem delu.

Iako je prednji panel maske za radijator mrežast i prozračan, u gornjem delu se nalazi prorez za protok toplog vazduha

Prilikom postavljanja maske za radijator veoma je važno omogućiti povremena čišćenja, odnosno omogućiti lako uklanjanje maske, kako bi mogla da se očisti paučina, kao i prašina koja se najviše sakuplja tokom grejne sezone. To je moguće tako što se prednji deo maske postavi tako da ga je lako demontirati, a još elegantnije je rešenje sa par šarki, tako da se maska jednostavno otvori poput komode i radijator pažljivo očisti.

Primera radi, poneko se odluči na kombinaciju maskiranja radijatora panelima od gips-karton ploča kombinovanih sa drvetom. Ovo može da bude veoma efektno s vizuelne strane, ali treba isplanirati kako da se bar jednom godišnje pristupi radijatoru radi čišćenja.

U protivnom, vremenom će se unutar maske nakupiti prašina, paučina i druge nečistoće, što će vremenom neminovno smanjiti grejnu moć radijatora. Takođe, neophodno je obezbediti pristup ventilu za zatvaranje radijatora, kao i ventilu za odzračivanje radijatora.

PROČITAJTE JOŠ:

Pravilno odzračivanje radijatora

Kako se isključiti sa sistema centralnog grejanja