Kako se pravilno čiste solarni paneli
Kako pravilno oprati ili očistiti solarne panele od prljavštine? Da li je i kada čišćenje solarnih panela potrebno? Koliko zaprljani solarni paneli ili solarni kolektori gube na efikasnosti? Koja sredstava za pranje je dozvoljeno koristiti?
Solarni paneli i solarni kolektori su veoma pouzdani uređaji koji nemaju pokretnih delova, pa su shodno tome veoma trajni i iziskuju minimalno održavanje. To održavanje se uglavnom svodi na povremeno čišćenje i pranje. Prljavština na staklu može i za oko desetak odsto da smanji efikasnost solarnih panela. Česte su, na primer, i takozvane “prljave kiše”, obično tokom proleća. A upravo tokom prolećnih dana sunca nema u izobilju, pa je potrebno čišćenje. Koliko je često potrebno pranje solarnih panela zavisi i od lokacije i klimatskog podneblja. U gradskim sredinama sa mnogo zagađenja, kao i u blizini nekih izvora zagađenja poput fabrika, čišćenje je potrebno češće vršiti. Ponekad i prirodi uticaji, kao što je nakupljanje polena, zahteva čišćenje.
PROČITAJTE JOŠ: Šta su solarni paneli, a šta solarni kolektori?
To sve ne znači da je čišćenje obavezno, jer ponekad je samo kiša sasvim dovoljna da panelima obezbedi adekvatnu higijenu. Ukoliko to nije slučaj, čišćenju možete i samostalno da pristupite. Naravno, neophodno je da primenite sve mere sigurnosti, pogotovo ukoliko se paneli nalaze na krovu. Zavisno od toga kakav je objekat u pitanju, solarne panele će nekada biti moguće oprati samo baštenskim crevom, bez penjanja na krov. Važno je od prljavštine oprati samo staklo panela, kablove ne morate da čistite. Njih ne dirajte, a jedino po potrebi uklonite naslage lišća ukoliko ih ima, kako se ne bi sakupljala vlaga i formirao kompast.
PROČITAJTE JOŠ: Očistite oluke za “dobro zdravlje” vaše kuće
Pre bilo kakvog bavljenja oko solarnih panela, veoma je važno da su oni u tom trenutku isključeni i da nisu pod naponom. Takođe, pranje i čišćenje izbegavajte da vršite u doba dana kada je jako sunce, jer hladna voda može da izazove termička naprezanja.
Upotreba bilo kakvih abrazivnih sredstava nije dozvoljena. Takođe su veoma retko potrebna bilo kakva hemijska sredstva. Njih koristite samo u slučaju nekih upornijih nečistoća, poput ptičijeg izmeta. Sva sredstva koja inače korstite za pranje prozora mogu da se upotrebe i za održavanje solarnih panela. Ukoliko su vam u domašaju, paneli mogu da se očiste vodom i peračem prozora na teleskopskoj motki, bez penjanja na krov.
I na kraju – ne zaboravite, solarni paneli se nalaze na krovu, izloženi su atmosferskim uticajima, tako da nema smisla da ih perete tako da blistaju kao novi, jer već sutradan će pasti kiša. Suština čišćenja solarnih panela je da se ukloni nečistoća koja se nakupila u toj meri da utiče na njihovu efikasnost. Crevo, voda i po potrebi sunđer za prozore su u većini slučajeva sasvim dovoljna sredstva za održvanje.