Tema

Briketi – Zamena za drvo i ugalj, ili ne

Da li je briket adekvatna ogrevna zamena za drvo i ugalj? Da li je cena grejanja na briket niža u odnosu na drvo i ugalj? Koje su prednosti briketa, a koje su prednosti grejanja na pelet?

Bez obzira na doba godine, tema grejanja je takoreći uvek aktuelna. Da li razmišljate o nabavci ogreva za sledeću sezonu, ili planirate da promenite energent, ova tema je uvek otvorena. Pored sve popularnijeg peleta, jedna od tema koja je aktuelna su i briketi. U narednih nekoliko redova ćemo pokušati da razjasnimo šta su zapravo briketi i da olakšamo odluku – da li su oni dobar izbor za vaš dom.

PROČITAJTE JOŠ:

Sve o grejanju na pelet

Kako radi pirolitički kotao na drva

Prvo treba da se razjasni razlika između peleta i briketa. Većini je to potpuno jasno, ali mnogima je i ta informacija potrebna. U najkraćem – briketi su zamena za drvo ili ugalj. Briketi sagorevaju u pećima i kotlovima u kojima se inače sagoreva drvo ili ugalj, dok je za pelet neophodna posebna peć ili poseban kotao, projektovan za sagorevanje peleta. Ujedno, to je i jedina prednost briketa nad peletom.

Za prelazak sa drveta ili uglja na brikete nisu potrebna nikakva ulaganja.

Često na internetu može da se pronađe teorija kako je briket bolji za ogrev od peleta jer je u većim komadima, pa zahvaljujući tome sporije sagoreva. To je samo vešto smišljeno od strane prodavaca briketa i apsolutno je netačno. Naime, briket sagoreva u klasičnim pećima na drva i kotlovima na drva, dok pelet sagoreva u pećima i kotlovima predviđenim za pelet.

PROČITAJTE JOŠ:

Grejanje na klima uređaj – za i protiv

Grejanje sa struju uz pomoć TA peći

Ovi uređaji imaju specijalni gorionik i dozator koji ubacuje pelet, sagorevanje I protok vazduha se nalaze pod većom kontrolom, tako da je stepen iskorišćenja kotla na pelet neuporedivo veći. Kotlovi na pelet imaju stepen iskorišćenja veći od 90 procenata, što je za klasične kotlove na drva nedostižno.

Ukoliko imate novca za nov kotao za pelet, toplo preporučujemo ovaj vid grejanja, jer je neuporedivo komforniji od drveta ili briketa. Više o prednostima i manama peleta pročitajte OVDE.

Briketi nastaju obradom biljnih ostataka, a kao sirovina mogu da posluže žitna slama, seno, trska, kukuruzovina, drveni otpad i opiljci… Ipak, na domaćim stovarištima se najviše u ponudi nalaze briketi na bazi drveta. Briket nastaje tako što se drvena sirovina usitnjava i specijalnim mehaničkim postupcima pod visokim pritiskom formira u brikete oblika pogodnog za loženje u pećima i kotlovima.

Zahvaljujući kompresovanju drvene mase pod visokim pritiskom, briketi imaju veću gustinu od drveta, a time i veću kalorijsku vrednost.

Gradnja, opremanje i održavanje kuće od sada i na engleskom jeziku – LittleHomeTips

Većoj toplotnoj moći doprinosi i neuporedivo manji procenat vlage. Naime, briket je industrijski proizvod sa jasno definisanim specifikacijama, a procenat vlage se kreće oko deset procenata. Drvo je prirodni materijal, tako da procenat vlage zavisi od mnogo faktora – kada je drvo posečeno, kako je i gde skladišteno, kakve su bile vremenske prilike…

Procenat vlage u drvetu je nekoliko puta veći nego kod briketa, tako da kada se podvuče crta, dolazi se do računice da jedna tona briketa menja tri do četiri metra drva. To malo može da napravi zabunu, jer kada se izražava cena, briket se meri tonama ili kilogramima, a drvo u kubnim metrima.

Ali da pojasnimo i kada su cene u pitanju. U trenutku pisanja ovog teksta, jedna tona kvalitetnog bukovog briketa, odnosno jedna euro paleta na kojoj se nalazi 960 kilograma, košta oko 134 eura, odnosno 15.800 dinara. Metar drva, istina u Beogradu gde su cene nešto više, u istom trenutku je 6.500 dinara sa sečenjem i prevozom.

Ako uzmeno da će jedna tona briketa da zameni tri metra drva, jasno dolazimo do računice da se briket više isplati. Pomenimo to da briket ima za desetak procenata veću toplotnu moć od kvalitetnog uglja, a rad sa briketima je neuporedivo čistiji i komforniji.

Briketi uredno složeni na paleti zauzimaju nekoliko puta manje prostora od ekvivalentne količine drveta, a i transport je jednostavniji

Tu se prednosti briketa u odnosu na drva ne završavaju. Prilikom kupovine drveta morate da budete prilično upućeni, ili da imate poverenje u prodavca, jer vrlo su česte manipulacije kada je količina u pitanju. Koliko će se drveta zaista naći u deset metara složenog drveta zavisi i od toga kako je drvo složeno, a kasnije i izmereno. Kod briketa je sutuacija potpuno jasna – postoji precizno obeleženo pakovanje.

Transport i skladištenje briketa su takođe osetno jednostavniji. On se nalazi na euro paletama, ili u pakovanjima od 10 ili 25 kilograma. Transport drva, istovar, slaganje, sve je znatno komplikovanije. Pored toga, tri tone briketa su zapravo tri euro palete, što zauzima znatno manje prostora od ekvivalentne količine od desetak metara drva koja menja tu količinu briketa.

Kome su potrebne skromnije količine, postoje manja pakovanja koja bez prljanja mogu da se prevezu i automobilom

Naravno, ovo je sve teorija, a praksa može da zavisi od mnogo faktora – tipa peći, kvadrature, vaših navika I potreba. Da li su briketi dobar izbor, uvek možete vrlo lako da se uverite. Ako ove godine još oklevate, kupite ogrev koji ste i do sada koristili – ugalj ili drva, kao i stotinak kilograma briketa, pa tokom grejne sezone napravite test. Vrlo brzo ćete moći da napravite računicu.

Čak možete i da eksperimentišete sa različitim vrstama briketa, od onih najkvalitetnijih od čistog bukovog drveta, pa do nekih povoljnijih opcija, dok ne odlučite šta je najbolji ogrev za vas.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako smanjiti račun za struju?

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Šta su inverter klime i mogu li zimi efikasno da greju

Koliko je važan kvalitetan pelet i kako ga prepoznati

Pravilno održavanje kotla na pelet

Pravilno odzračivanje radijatora