Koja je razlika između A1 i A2 klase kvaliteta peleta?
Kako se proizvodi pelet klase A1, a kako pelet klase A2? Da li je cena najveća razlika ove dve klase peleta? Kako klasa peleta utiče na rad kotla i na njegovo redovno održavanje
Danas u Evropi, pa i na našem tržištu, dve osnovne podele kvaliteta peleta su pelet klase A1 i pelet klase A2. Ono što je dobro je to da su ove klase definisane prema standardima Evropsle unije. Ipak, činjenica je da je na našem tržištu većina peleta u ponudi domaćih proizvođača klase A2. Ali, uglavnom to je više nego dovoljan nivo kvaliteta za privatna ložišta.
PROČITAJTE JOŠ:
Kako da kotao i peć na pelet rade bez greške
Pravilno održavanje kotla na pelet
Pravilno odzračivanje radijatora
Naime, klasa peleta A1 i A2 se razlikju samo po udelu pepela. Sve druge karakteristike poput dimenzija, gustine, toplotne vrednosti i sadržaja vlage su potpuno identične za klase peleta A1 i A2. Kod klase A1 dozvoljeni procenat pepela je do 0,7 odsto, dok je kod klase A2 dozvoljeni udeo pepela do 1,2 procenta.
Detaljan laboratorijski test peleta domaće proizvodnje je redakcija portala KROV.RS sprovela u saradnji sa kompanijom Alfa-Plam i Rudarskim institutom Beograd, a detaljne rezultate svih paramtara laboratorijskih analiza možete da pronađete OVDE
Prema klasifkaciji A1 i A2 jasno je da će jedna tona peleta klase A1 sadržati do sedam kilograma pepela, a klasa A2 do maksimalnih 12 kilograma pepela. Ovaj nivo kvliteta se kod klase A1 postiže na taj način što pelet klase A1 sme da se proizvodi isključivo od debla drveta. Kod klase A2 pelet može da se proizvodi i od grana drveta.
Izradom peleta isključivo od drvenog debla udeo kore u konačnom proizvodu je manji, pa je i sam pelet čistiji, sa manje materija koje nemaju kalorijsku vednost. Ipak, treba imatu na umu da oznaka A1 ili A2 na pakovanju peleta nije dovoljna. Naime, ponekad razlika u procetu pepela može da bude minimalna, ali da jedan proizvod zbog rigidne procedure klasifikovanja upadne u A2 kategiriju, iako je tek neznatno lošiji.
PROČITAJTE JOŠ:
Peći i štednjaci na pelet – Sve prednosti i nedostaci
Drva ili pelet – Prednosti i mane dva energenta
Ocene većine stručnjaka su da je A2 kvalitet peleta više nego zadvoljavajući kada su privatna ložišta u pitanju, tako da doplata za A1 klasu peleta objektivno neće doneti drastična poboljšanja u radu kotla. Istina, sagorevanjem peleta klase A1 će se u ložištu i samom gorioniku obrazovati manje šljake.
Manje šljake, kao i manja količina pepela, mogu da budu prednost kod kotlova sa većim spremnivima za pelet, jer će oni duži vremenski period sa jednim dopunjavanjem spremnika moći da rade maksimalnom efikasnošću bez čišćenja.
Ono što je najvažnije, bez obzira na klasu, svaki pelet mora da se proizvodi od čistog neprerađenog drveta. Nije dozvoljena upotreba bilo kakvih lepkova, veziva, kao ni prerada starog drveta koje je tretirano lakovima i raznim drugim zaštitnim sredstvima. To sve garantuje da pouzdan rad kotla bez obzira da li je u pitanu pelet klase A1 ili klase A2.