Aktuelno

Kompozitni materijali kao rešenje za objekte u trusnim područjima

Čuveni japanski arhitekta Kengo Kuma je još 2016. godine patentirao novo rešenje u borbi protiv zemljotresa, koji su u ovoj delekoitočnoj zemlji jedan od velikih problema, a ovo rešenje danas izgleda da opet, nažalost, dobija na aktuelnosti. U pitanju je materijal nazvan Cabkoma

Cabkoma je zapravo materijal koji se dugo koristi na mestima gde je pored velike čvrstine potrebna što manja masa, a reč je o ugljeničnim vlaknima. Ugljenična vlakna su danas nezamenljiva u oblastima gde se najsavremenije tehnologije podrazumevaju, pomenimo samo istraživanje svemira ili Formulu jedan…

PROČITAJTE JOŠ:

Carbonhaus – Prvi objekat armiran ugljeničnim vlaknima

3D štampane kuće – Da li nova tehnologija još pati od dečijih bolesti

Ugljenična vlakna očigledno pronalaze svoju primenu i u svetu građevinarstva. Iako u kompaniji Komatsu Seiren svoj proizvod diretno upoređuju sa čeličnom armaturom, Cabkoma se za sada ne pominje kao rešenje za izlivanje armiranih betonskih konstrukcija.

Jedna od mogućih primena – Ojačavanje drvenih konstrukcija

Naime, Cabkoma je prvenstveo namenjena za zaštitu već postojećih objekata koji se nalaze u trusnim područjima. Rasporedom kompozitnih užadi moguće je preraspodeliti prenošenje opterećenja u slučaju potresa i na taj način zaštititi postojeće konstrukcije.

Ovaj materijal je, po rečima japanskih stručnjaka, veoma pogodan za zaštitu tradicionalnih japanskih drvenih konstrukcija, a pošto ne korodira, pogodaj je i za zaštitu istorijski značajnih objekata koji se nalze pod zaštitom.

Samo jedna od prednosti je skromna masa

Cabkoma predstavja upletena ugljenična vlakna u specijalnoj smoli. Polimerizacija smole i postizanje njenih krajnjih željenih karakteristika je moguće na sobnoj temperaturi, što znači da je u proizvodnji ove kompozitme armature troši mala količina energije. Pored toga, Cabkoma ima pet puta manju masu od čelične armature identične zatezne čvrtine.

U ovom trenutku tehnologija proizvodnje ugljeničnih vlakana je još nepogodna za masovniju primenu. Ipak, dalji razvoj tehnologije, kao i činjenica da za proizvodnju Cabkoma užadi nije potrebna visoka tempertura kao kod klasičnih ugljeničnih vlakana, nagoveštavaju da se u kompozitnim materijalima nalazi budućnost građevinske industrije.