Tema

Kako se pravilno postavljaju norveški radijatori

Zbog čega se radijator uvek postavlja ispod prozora? Zbog čega treba izbegavati montažu norveškog radijatora na unutrašnji zid? Kako se rešava postavljanje radijatora ispred zastakljene površine? Zbog čega su dva manja radijatora bolje rešenje od jednog većeg?

Kada se gradi nov objekat, uglavnom već sam projekat podrazumeva gde će se naći grejna tela, koje su snage i kog tipa. Takođe, ukoliko u kuću uvodite sistem centralnog grejanja, takođe će profesionalci proceniti gde je najbolje da se nalaze radijatori kako bi grejanje radilo što optimalnije, a da razvod cevi centralnog grejanja ne bude prekomplikovan i da ne narušava izgled prosotra, ukoliko cevi nisu sakrivene.

PROČITAJTE JOŠ:

Norveški radijatori – Koliko struje troše i da li se isplate

Aluminijumski ili panelni radijatori – Koje rešenje je bolje

Maske za sakrivanje radijatora – Cena i pravilna ugradnja

Ukoliko ste se opredlili za grejanje na električnu energiju uz pomoć popularnih “norveških” radijatora, verovatno ćete morati sami da procenite je najbolji način gde da ih postavite. Pretpostavljamo da ste već proračunali koja snaga radijatora vam je potrebna, pa ćemo pisati samo o njihovim pozicijama.

Zašto se radijatori uvek postavljaju ispod prozora

Možda ste do sada primetili da je osnovno pravilo da radijatori budu smešteni ispod prozora. Za to postoji razlog, koji nije samo praktične prirode. Naime, nekada su radijatori bili većih dimenzija, pa je bilo praktično smestiti ih ispod prozora, jer taj deo zida ne može da se upotrebi na neki drugi praktčan način, kao što je na primer postavljanje ormara i slično.

PROČITAJTE JOŠ:

Šta kada radijator ne greje – Mini vodič

Pravilno odzračivanje radijatora

Danas su radijatori, posebno električni “norveški” radijatori, mnogo elegantnijeg dizajna, manje masta zauzimaju, pa kao logično rešenje može da se nametne i to da se oni postavljaju na neki od zidova. Ipak, kada je prostranje toplote u pitanju, najpravilnije je da radijatror bude ispod prozora.

Naime, prozor je najhladini deo prostorije. Ma kako on kvalitetan bio, od stakla se spušta front hladnog vazduha. Ako se ispod tog prozora nalazi radijator, on će taj front hladnog vazduha da “preseče”, tako da će u postoriji biti mnogo ujednačenije raspoređena temperatura.

Najlošije rešenje je da se radijator nalazi na suprotnoj strani od prozora. U tom slučaju će doću do najnepovoljnijeg kretnja vazduha kroz prostoriju. Front hladnog vazduha će se spuštati od prozora po podu, a sa druge strane sobe će se uvis kretati topli vazduh iz grejnog tela. Na taj način će se stvoriti kružno kretanje vazduha u prostoriji, gde se po podu prostorije kreće hladan vazduh. To stvara veoma nepovoljnu mikroklimu, kada je po nogama uvek hladno, bez obzira što je u sobi pretoplo.

PROČITAJTE JOŠ:

Grejanje na struju uz pomoć TA peći

Kako povezati trofaznu peć na monofazni priključak

U koliko sati tačno počinje „jeftina struja“?

Dakle, ako je ikako moguće, radijatoru je mesto ispod prozora. Ukoliko to iz nekog razloga nije izvodljivo, uvek treba težiti da se radijator postavlja na spoljašnje, a ne unutrašnje zidove. Razlog je jasan – spoljašnji zidovi su, baš kao i prozori, hladniji od unutrašnjih zidova, što doprinosi povoljnijem kretanju vazduhau prostoriji i ugodnijoj mikroklimi.

Šta je to podna montaža radijatora i kako se izvodi

Treba imati u vidu da postoje brojni načini da se neki problemi reše. Na primer, ukoliko u prostoriji prema terasi imate veliki zastakljeni zid, na tom mestu nije moguća zidna montaža radijatora. Ipak, kako bi se “presekao” hladan vazdušni front koji se kreće kroz prostoriju od te velike zastakljene površine, moguće je postavljanje norveškog radijatora ispred stakla.

Tada se ne vrši zidna, već podna montaža preko specijalnih podnih nosača koji se postavljaju na telo radijatora. Ugradnjom podnih nosača sam radijator postaje mobilno grejno telo što može da bude praktično. 

Jedan od saveta stručnjaka je da se, ukoliko postoji mogućnost, opredelite za dva manja grejna tela nego jedno veće. To posebno važi za veće prostorije. Ako postoji dovoljno pozicija za postavljanje gejnih tela, bolje je postaviti dva manja radijatora, nego jedan veći iste snage. Na taj način će se temperatura mnogo bolje raspoređivati. Naravno, ukoliko se poštuju sva ranije navedena pravila. 

Foto: Beha