Kondanzacija i magljenje prozora – kako ih sprečiti
Zbog čega se na prozorima javlja kondenzacija. Zbog čega se kondenzacija javlja posle ugradnje novih prozora. Kako magljenje prozora i pojavu vlage u kući svesti na najmanju moguću meru, jer vlaga je jedan od preduslova da se pojavi i buđ
Pojava kondenzacije i vage na površinama je problem koji se javlja tokom zimskih meseci, a razlozi su jasni. Vazduh u prostoriji sadrži određenu količinu vlage. Što je vazduh topliji, u stanju je da apsorbuje veću količinu vlage.
PROČITAJTE JOŠ:
Smanjite račun za grejanje uz ove trikove
Grejanje na klima uređaj – za i protiv
Upravo zato se na staklima javlja kondenzacija, jer u dodiru sa staklom koje je hladno, vazduh se hladi, više ne može da zadrži vlagu u sebi, pa se ona u vidu kondenzacije hvata po staklima. Iz istog razloga se tokom zime zamagle stakla na naočarama po ulasku u kuću.
Zamagljena prozorska stakla su donekle estetski problem, jer se kroz prozore ne vidi, ali ako se količina vlage poveća, dolazi do curenja, pa se vlaga prenosi na prozorski ram i zid, koji zbog toga vremenom propadaju. Čest je slučaj da se kondenzacija u stanu pojavi posle ugradnje novih aluminijumskih ili PVC prozora.
Najčeći komentar tada je kako prozore danas ne prave kao nekada, ali istina je upravo suprotna. Današnji prozori su neuporedivo bolji. Moderan PVC prozor dihtuje neuporedivo bolje od bilo kog prozota starije proizvodnje, čak i kada je on bio nov, a ne nekoliko decenija kasnije. Upravo zbog toga što novi prozori u stanu bolje dihtuju, koncentriše se više vlage u vazduhu, a samim tim se javlja i kondenzacija.
Stari rasklimani prozori sa propalim diht trakama uvek omogućavaju lagani prolazak spoljašnjeg suvog vazduha I prinudno provetravanje. Naravno, to ima za posledicu i porast troškova za grejanje. Ako imate nove prozore, rešenje je povremeno provetravanje, o čemu smo već pisali. Tokom zime je portrebno dva do tri puta promeniti kompletan vazduh u prostoriji i to se radi otvaranjem svih prozora u trajanju od nekoliko minuta.
Na taj način se efikasno zameni sav vazduh u stanu, a da ne dođe do hlađenja zidova i nameštaja, tako da se prethodna temperatura vazduha brzo povrati, uz minimalne gubitke energije.
Kako se vlaga ne bi javljala na prozorima dobro je da se grejna tela nalaze ispod njih. Upravo je to jedan od razloga što se radijatori postavljaju ispod prozora. Dakle, ako se grejete na primer na TA peći, postavite ih ispod prozora. Količinu vlage u stanu je moguće smanjiti na mnogo načina. Osnovno je da se prilikom kuvanja koristi aspirator koji direktno izvlači paru.
Gradnja, opremanje i održavanje kuće od sada i na engleskom jeziku – LittleHomeTips
Ako imate problem sa vlagom u stanu, izbegavate duga tuširanja vrućom vodom, a takođe I kupatilo treba da bude zatvoreno tokom tuširanja, a posle ga treba dobro provetriti, kako bi vlaga izašla napolje, a ne u dnevnu sobu. Sušenje veša u stanu i po radijatorima je ogorman izvor dodatne vlage u stanu, a ona negde na kraju mora da završi. Koristite svaku priliku da se veš suši napolju.
Trudite se da, koliko god je moguće, sva vrata u kući budu otvorena, a sobe povezane. Tako vazduh može da cirkuliše, pa je manja bojazan od koncentracije vlage na jednom mestu. Vazdu svuda treba da cirkuliše slobodno, pa će se često javiti iza nekog dela nameštaja koji je prislonjen uza spoljašnji zid. Ako je moguće, treba odmaknuti ormare od spoljašnjih zidova.
Često se dešava da se vlaga pojavi iza kreveta koji se nalazi prislonjen do spoljašnjeg zida, a na krevetu se do zida nalaze naslagani jastuci ili posteljina. Ako primetire vlagu i buđ iza kreveta, odmaknite krevet kako bi vazduh mogao da procirkuliše. Naravno, i buđ treba ukloniti sa zida, a čemu smo takođe pisali.
PROČITAJTE JOŠ:
Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja