Tema

Klizna vrata – Sve istine i zablude

Šta su prednosti, a šta mane kliznih vrata. Mogu li klizna vrata da se ugrađuju naknadno u stanovima starije gradnje. Kako se klizna vrata ugrađuju na mestima gde postoje električne i vodovodne instalacije? Cena ugradnje kliznih vrata je nešto viša od standardnih, pa je pitanje da li kupci u Srbiji mogu da dobiju garanciju

Poslednjih godina kod nas su sve popularnija takozvana klizna vrata. Njihove prednosti u odnosu na vrata sa klasičnim otvaranjem su očigledne, a na prvom mestu je ušteda prostora. Ovakva vrata se otvaraju jednostavnim pomisanjem u stranu i “nestaju” unutar zida. Zahvaljujući tome nije potrebno ostaviti prostor za njihovo otvaranje, što je dragoceno kod manjih stanova, grasonjera, poslovnog prostora… Naravno, potrebno je da budu ispunjeni neki uslovi da bi klizna vrata mogla da se postave. U principu je u većini slučajeva moguće pronaći rešenje da klizna vrata mogu da su montiraju, a da cena ugradnje i kvalitet konačne izvedbe ne budu dovedeni u pitanje. U firmi OvoConcept, koja zastupa sisteme italijanskih kliznih vrata Eclisse, saznajemo mnoge pojedinosti o prednostima ovog brenda, kao i rešenja kliznih vrata generalno.

  • Vaša firma zastupa klizna vrata italijanskog proizvođača Eclisse. Možete li nam reći par reči više o tom brendu?

Eclisse je italijanski proizvođač okvira (kaseta) za sisteme kliznih vrata, koji posluje već 30 godina. Od samog početka su su se vodili željom da ponude najbolji mogući proizvod, zbog čega su uvek bili u kontaktu sa svim korisnicima: od arhitekata, majstora instalatera do krajnjih korisnika. Konstantno su usavršavali svoje proizvode, i ponosni su na činjenicu da su tokom godina patentirali mnoge izume, čime su se izdvojili od konkurencije, ali i postavili svojevrsne standarde za druge proizvođače. Danas je Eclisse evropski lider u proizvodnji kliznih vrata, a distributere imaju i na svim većim svetksim tržištima. Ono što ih je dovelo, i što ih održava na mestu lidera, je svakako beskompromisan kvalitet, dugotrajnost, ali takođe i jednostavnost ugradnje njihovih proizvoda, na čemu i danas konstantno rade.

  • Kao posebna prednost Eclisse sistema ističe se to što vrata uklizavaju u zid, pa na taj način ne zauzimaju prostor u stanu. Da li to znači da klizna vrata mogu da se ugrađuju samo na zidove napravljene po sistemu suve gradnje koji su šuplji? Šta je sa klasičnim zidovima blokova i maltera?

Sistemi sobnih vrata koja uklizavaju u zid su najjednostavniji način da se u potpunosti iskoristi svaki kvadrat prostora. Često klijenti pomisle da za ovu vrstu vrata moraju da prave rupu u zidu, ali istina je mnogo jednostavnija – vrata uklizavaju u zid koji se formira montažom kasete i koji na taj način već ima otvor u koji vrata uklizavaju. Najbolji i najlakši način montaže kasete jeste kada zid gde vrata treba da uklizaju uopšte ne postoji, jer se tada kaseta postavi na predviđeno mesto, dobro se fiksira, nakon čega se zid formira i završno obrađuje. Kasete mogu biti predviđene ili za suvu ili za mokru gradnju, i napravljene su tako da nakon montaže predstavljaju istu osnovu za nanošenje maltera, odnosno šrafljenje gipskartona kao i da formiramo „običan“ zid. Generalno se kasete za gipskarton najviše koriste, jer su lakše i za prenos i za montažu, i možda zbog toga postoji mišljenje da samo takve kasete postoje.

Izgled kasete za ugradnju u zid od gips-karton ploča (levo) i kaseta za zid koji se malteriše
  • A električne ili vodovodne instalacije?

Električne instalacije ne predstavljau nikakvu prepreku za ugradnju kliznih vrata. Praktično sve je pitanje debljine zida gde vrata uklizavaju, jer ukoliko se na to ne obrati pažnja dubina dozne može da ošteti vrata ili čak onemogući klizanje vrata. Takođe, Eclisse je razvio posebnu kasetu Luce, koja već ima predviđene prostore za provlačenje kablova i postavljanje utičnica, prekidača, termostata i slično. Ova kaseta je naročito preporučljiva kod mokre gradnje. Sa druge strane, vodovodne instalacije se ne mogu „zaobići“, te se u zid gde se one nalaze ne može ugraditi kaseta. U tim slučajevima je jedino rešenje da se kaseta postavi na postojeći zid, što znači da bi se od prostorije koja je na strani gde se ugrađuje kaseta uzelo oko 9 cm prostora. Ovo rešenje smo takođe uspešno primenjivali u slučajevima nosećih zidova koje nismo mogli da rušimo.

Kod zidova od punog materijala, gde vrata ne mogu da “uklizavaju u zid”, postoji mogućnost klizanja duž zida
  • Da li postoje neka ograničenja gde jednostavno nije izvodljiva ugradnja kliznih vrata?

Prakično jedino ograničenje u ugradnji kliznih vrata predstavljaju ugradne dimenzije, jer ako nemamo dovoljno prostora da se montira kaseta gde će vrata uklizati, onda nemamo mogućnost ugradnje kliznih vrata. Zbog toga je Eclisse razvio model Novanta, koji omogućava da krilo samo do pola ukliza u zid, a druga polovina se otvara na šarke. Time smo dobili veći svetao prolaz uz malu zauzetost zida gde se nalazi kaseta. U praksi to znači da u zid od 101 cm širine mogu da dođu vrata od 60 cm svetlog prolaza (za standardnu kasetu od 60 cm prolaza ugradno je potrebno 130cm).

Ako nema prostora, model Novanta omogućava da krilo samo do pola ukliza u zid, a druga polovina se otvara “na šarke
  • Da li Eclisse klizna vrata imaju vođicu po podu? Takođe, mehanizam koji omogućava pomeranje vrata se nalazi u metalnoj kaseti u zidu. Šta ako se nešto pokvari? Da li mora da se ruši zid?

Eclisse klizna vrata nemaju nikakvu vođicu na podu u svetloj širini prolaza. Na podu je samo pero koje vrata usmerava da uvek idu po sredini i ne vidi se jer se nalazi na samoj ivici kasete gde vrata uklizavaju u zid. Šina po kojoj vrata klize se nalazi u gornjoj zoni, i tu je osnovna prednost Eclisse kaseta – ova šina se može izvaditi bez rušenja zida ukoliko je to neophodno. Eclisse je sistem vađenja šine patentirao, i jedini su proizvođač koji nudi ovu mogućnost. Zašto je to važno? Najveći strah koji klijenti imaju je da će morati da ruše zid ukoliko budu imali problem sa vratima. Ovime je taj problem rešen, jer sve i da treba da se uradi neka revizija vrata se vrlo lako skidaju, šina se skida i problem se rešava. Nakon toga se sve ponovo vrati kao što je i bilo, vrlo brzo i bez komplikovanih radova. Dakle ugradnjom Eclisse kasete za klizna vrata klijenti mogu da budu maksimalno opušteni, jer nikada neće morati da ruše taj zid (sem ako to budu želeli!)

  • Pretpostavljamo da će veliki broj kliznih vrata biti postavljen na spavaće i sobe za odmor. Ako nema vođice i klasičnog praga, da li to znači da je lošija zvučna izolacija? Postoje li neka rešenja?

Zvučna izolacija je veliki mit, jer važi uvreženo mišljenje da klizna vrata nemaju nikakvu izolaciju. Istina je potpuno drugačija – klizna vrata imaju neznatno slabiju izolaciju od klasičnih sobnih vrata, a kao osnovni dokaz za to možemo izneti činjenicu da se klizna vrata najviše ugrađuju u kupatilima, koja su nažalost u većini slučajeva vrlo mala. Eclisse klizna vrata imaju gumicu na štoku na koji naležu kada se zatvore, a prostor koji se nalazi između vrata i poda (koji je nešto veći nego kod klasičnih sobnih vrata da bi vrata mogla nesmetano da klizaju) se može dodatno zatvoriti padajućim pragom. Padajući prag omogućava dodatnu izolaciju jer kada se vrata zatvore do poda se spušta gumica koja se nalazi u profilu u dnu vrata, i time se kompletan prostor između krila i poda zatvara. A ukoliko to nije dovoljno, Eclisse je razvio model Acoustic, koji omogućava izolaciju od 38 dB. Kod ovog modela zatvaranjem vrata se aktiviraju gumice koje naležu na svaki slobodan prostor, čime se i postiže maksimalna izolacija.

  • U pitanju su sobna, a ne ulazna vrata. Da li postoji opcija zaključavanja?

Opcija zaključavanja ima, a od skoro možemo da ponudimo i različite estetske finiše. Sama brava ima takozvani padajući kljun, koji zabravljuje vrata a pokreće se na razne načine – leptir zaključavanje, leptir+ključ ili samo ključ. Zavisno od toga koji su zahtevi bira se i idealno rešenje. Na primer za kupatila se obično bira leptir zaključavanje – okretanjem ručice-leptira sa unutrašnje strane kupatila vrata se zaključavanju a na spoljnoj strani postoji samo sigurnosni šraf, za slučaj da se neko zabravi. Za sobe se obično bira varijanta sa ključem, kako bi vrata mogla da se zaključaju i sa spoljašnje strane, dok za kuhinjska vrata klijenti obično biraju samo ručice za povlačenje, bez brave. Treba samo napomenuti da varijante sa ključem nisu sigurnosne brave, i ne bi trebale da služe toj nameni.

Čelična kaseta u koju vrata uklizavaju se nalazi sakrivena u zidu
  • Koje sve opcije dezena samih vrata postoje?

Klizna vrata se estetski mogu uklopiti u apsolutno svaki stil, bilo da je enterijer moderan, klasičan, minimalistički ili rustičan. Izbor završne obrade je zaista širok i sigurni smo da za svaki zahtev možemo da nađemo odgovarajuće rešenje. Drvena vrata mogu biti farbana, furnirana, ili furnirana i bajcovana, da bi se zadržao izgled drveta a dobila boja koja se traži. Trenutno su jako popularna tzv engleska vrata, odnosno drvena vrata sa staklenim insertima, koja takođe mogu biti različitih izgleda (zavisno od kombinacije i broja inserata od stakla) i u raznim bojama. Posebno su atraktivna kompletno staklena vrata, koja mogu biti prozirna ili satinirana, i koja se najčešće koriste kao pregrade između kuhinje i dnevne sobe, jer propuštaju svetlost i ne opterećuju prostor, a razdvajaju prostorije kada je to potrebno. Treba samo napomenuti da za staklena vrata nije neophodna posebna kaseta, već se uzimaju dodaci koji standardnu kasetu prilagođavaju staklenim vratima.

  • Danas se uglavnom renoviraju stariji stanovi koji su napravljeni po sistemu čvrste gradnje. Da li neko ko se upušta u renoviranje može Vama da se obrati kako bi procenili gde je sve moguća ugradnja kliznih vrata?

Naravno, nevezano od toga da li su se klijenti već odlučili na saradnju sa nama ili ne. Nekada je dovoljno da nam samo pošalju dimenzije ili sliku prostora gde žele klizna vrata već možemo da damo i konkretnu ponudu, a u slučaju nekih zahtevnijih pozicija u dogovoru sa klijentima uvek možemo da dođemo na lokaciju, procenimo mogućnosti i predložimo moguća rešenja. Smatramo da klijenti nisu u obavezi da poznaju sve mogućnosti koje im klizna vrata pružaju, to je naš posao i na raspolaganju smo da zajedno pronađemo najbolje moguće rešenje, u skladu sa mogućnostima i zahtevima klijenata.

  • Da li kupac Eclisse vrata dobija neku garanciju? Da li su vrata prošla neke ateste na cikluse otvaranja i zatvaranja?

Eclisse na kompletan sistem koji je pravilno ugrađen daje garanciju od 12 godina. Mnogi sa nevericom gledaju u ovaj broj, ali Eclisse ima razloge za to. Svi sistemi pre nego što uđu u proizvodnju i prodaju, prolaze rigorozne testove, nevezano od sertifikacije (svi Eclisse proizvodi su sertifikovani prema svim evropskim normama). Eclisse poseduje sopstvenu laboratoriju gde se vrše razni testovi, a periodično angažuje renomirane laboratorije koje rade nezavisne testove. Ti testovi su pokazali, na primer, da posle 100.000 ciklusa otvaranja i zatvaranja (ekvivalent tridesetogodišnjoj upotrebi) nijedan element sistema nije pokazao znakove habanja ili dotrajalosti. Takođe, rađeni su testovi na koroziju, gde su u ekstremnim uslovima (u prostoriji sa 95% vlažnosti kasete su prskane slanim sprejom tokom 240 sati) kasete pokazale maksimalnu postojanost i kvalitet. Zato je Eclisse sasvim siguran da 12 godina garancije nije nikakav problem za njihove proizvode, i mi to kao njihovi ekskluzivni distributeri pratimo. Apsolutno smo sigurni da klijentima nudimo fantastično rešenje vrhunskog kvaliteta, koje će im pomoći da na najbolji način iskoriste prostor koji imaju.

Više informacija o Eclisse vratima poronađite OVDE

Kontaktirajte OvoConcept OVDE

Pročitajte još:

Zbog čega je PVC stolarija dobar izbor

Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja

Zastakljivanje terase – Koje rešenje je najbolje za vaš dom

Upoznajte se sa prednostima aluminijumske stolarije

Tende – Sve što treba da znate

Segmentna garažna vrata – prednosti i mane