Tema

Kvalitetni PVC prozori zahtevaju redovno provetravanje

Ugradnjom kvalitetnih PVC prozora mogu da se ostvare značajne uštede kada su troškovi grejanja u pitanju, a tu su i druge prednosti, poput mnogo bolje zvučne izolacije. Ipak, savremena PVC stolarija ostvaruje toliko efikasno zaptivanje da je potrebno promeniti navike kada je provetravanje stana u pitanju

Pre dve ili tri decenije kvalitet zaptivanja čak i odličnih prozora je bio takav da provetavanje kao tema o kojoj se brinulo nije ni postojala. Danas su tu kvalitetni PVC prozori sa trostrukim staklima i dihtovanjem, koji imaju tako dobro zaptivanje, da stanari moraju da u spisak dnevnih aktivnosti uvrste i redovno provetravanje stana. Istraživanja koja su sprovedena u kompaniji Gealan dala su veoma interesantne rezultate. Naime, kada ugradite najkvalitetnije PVC prozore, ispostavilo se da oni toliko dobro dihtuju, da je u prostoriju praktično zaustavljen ulazak svežeg vazduha. Kod poslovnih objekata sa centralizovanim sistemom grejanja i klimatizacije stoprocentno dihtovanje može samo da predstavlja ogromnu prednost, jer se ostvaruju znatne uštede u potrošnji energije, posebno kada su spoljne temperature u ekstremima, bilo da je u pitanju leto ili zima. Ali, kod stambenih objekata može da se javi problem, pogotovo u stanovima u kojima se na PVC stolariju prešlo naknadno.

Grujo Ristić, direktor kompanije Gealan za tržište Srbije

U razgovoru sa Grujom Ristićem, direktorom domaćeg predstavništva nemačke kompanije Gealan koja proizvodi PVC profile, saznajemo da je problem u tome što je većina stanara navikla na stare prozore, koji ne dihtuju idealno, kod kojih na spojevima uvek ulazi pomalo vazduha. Zbog toga su takvi stanovi uvek provetreni. U prvi mah zvuči kao da kvalitetan PVC prozor ima manu da isuviše dobro dihtuje, ali naravno nije tako. Jer, u zimskim mesecima stan sa kvalitetnim prozorima će moći da se zagreje sa mnogo manje utrošene energije, a ta prednost koju pružaju kvalitetni PVC prozori će posebno doći do izražaja ako je i izolacija zidova kvalitetna. Računi za grejanje će biti neuporedivo niži, a jedino na šta stanari po ugradnji kvalitetne PVC stolarije treba da se naviknu, jeste da moraju svakodnevno da provetravaju prostorije.

Kako saznajemo u razgovoru sa gospodinom Ristićem, i za samo provetravanje postoje neka pravila. Ne savetuje se otvararanje prozora „na kip“, takozvano trajno provetravanje. Taj način provetravanja je dobar van grejne sezone. Tokom grejne sezone stan se najefikasnije provetrava tako što se na nekoliko minuta otvore prozori na suprotnim zidovima, tako da se napravi promaja, takozvano poprečno provetravanje. Veliki protok obezbeđuje da se kompletan vazduh u stanu promeni svežim za desetak minuta, a da se pritom stan ne ohladi. Naime, tokom grejne sezone nije vazduh ono što odžava stabilnu sobnu temperaturum već sami zidovi, pa i stvari u stanu. Kada se soba brzo provetri, u nju ulazi nov vazduh, ali su zidovi i stvari u stanu ostali zagrejani. Kod otvaranja prozora „na kip“ stan se mnogo više rashlađuje, nego što se zapravo provetrava.

Pored kvaliteta vazduha i prijatnijeg boravka, redovno provetravanje stana je veoma važno jer tokom vremena vazduh u stanu postaje sve vlažniji. A povećana vlažnost vazduha dovodi obično i do tzv. znojenja prozora i pojave plesni na zidovima. Naravno, od Nemaca se u svemu očekuje preciznost i stručna analiza, pa tako i kada je u pitanju tema provetravanje stana. U kompaniji Gealan su sproveli interesantno istraživanje sa veoma korisnim rezultatima. Boravak ljudi u stanu, njihove aktivnosti i mnogo drugih faktora, sve to dovodi do povećanja vlažnosti vazduha. Da li ste znali da 12,7 odsto svih građevinskih šteta nastaje delovanjem plesni? A to je nešto što veoma lako može da se spreči.

Pojava kondenzacije na staklima znači da je vazduh prezasićen vlagom, a sledeća je pojava plesni na zidovima. U kvalitetno napravljenom objektu, to je veoma lako sprečiti

Količina vodene pare koju može da primi određena količina vazduha zavisi od njegove temperature. Tako na primer jedan kubni metar vazduha temperature 20°C, može da prihvati maksimalnu količinu vode od 17,3 grama. Tada je vazduh zasićen sa maksimalnih, 100%, odnosno relativna vlažnost vazduha iznosi 100%. Kuubni metar vazduha od 0°C može može da prihvati maksimalno 4,4 grama vode i zasićen je 100%. U praksi to znači da kada vazduh zasićen vlagom dođe u kontakt sa hladnijom površinom, on će se ohladiti, a samim tim odbaciti deo vlage, odnosno dolazi do kondenzacije. Zato se voda kondenzuje na  prozorima jer su oni ipak najhladniji deo zida prostorije i njegova površina nema mogućnost upijanja vode. Vlaga se kondenzuje i na mestima gde je ostvaren u zidu toplotni most, odnosno na primer na delu zida gde se umesto blokova nalazi hladana betonska greda. Posle vlage, na takvim mestima se javlja plesan. Pedantni nemački stručnjaci su uspeli i da izračunaju koliko se u prosečnom stanu vlage emituje tokom različitih aktivnosti:

Lagana aktivnost 36 – 60 g/h

Stednaj aktivnost 120 – 200 g/h

Težak rad 200 – 300 h/h

Tuširanje 2600 g/h

Kuvanje 600 – 1500 g/h

Manja sobna biljka 5 -10 g/h

Mokar veš 100 – 500 g/h

Ovi podaci jasno ukazuju da se vlaga u stanu konstantno generiše, te da je barem jednom na dan potrebno obaviti intenzivno poprečno provetravanje od desetak minuta, poželjno ujutro, koje će izmeniti kompletan vazduh u stanu. Kvalitetna PVC stolarija jednostavno zadihtuje kompletan stan vlaga nema kuda da ode, pa može da dođe do pojave plesni. Ukoliko su vam potrebne dodatne informacije kada je provetravanje stanova sa PVC prozorima u pitanju, kao i to kako funkcionišu sistemi za automatsko provetravanje prostorija, dodatne informacije možete pronaći na zvaničnoj Gealan internet prezentaciji, ili kontaktiranjem Gealan predstaništva u Srbiji.

Pročitajte još:

Podno grejanje – prednosti i mane

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Grejanje na klima uređaj – za i protiv

Toplotne pumpe za grejanje – prednosti i mane

Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja

Sve o grejanju na pelet