Lifestyle

Luksuzni bungalovi skrojeni za kampere sa većim budžetom

Kavillo Studios, projekat koji je sproveo u delo studio Cameron Anderson Architects, je luksuzni smeštaj za turiste smešten u netaknutoj i surovoj prirodi Australije. Dizajniran 2024. godine, projekat se ističe prepoznatljivom krovnom konstrukcijom nalik šatoru

Idejni tvorac ovog projekta je njegov vlasnik, vajar Michael Ferris, a njegova želja je bila što veća upotreba prirodnih materijala. Takođe, ideja je bila da baš kao i pravi šatori u kampovima, i ovaj luksuzni smeštaj ima što manji uticaj na prirodno okruženje. U gradnji su stoga korišćeni zidovi od nabijene zemlje i obloge od galvanizovanog metala, što omogućava minimalan utrošak reaursa.

PROČITAJTE JOŠ:

Kuća most – Za efektan spoj prirode i luksuza

Pluta i drvo kao zamena za tradicionalne materijale

Oblik krova poseća na razapeto šatorsko krilo i oslanja se na temelje od nabijene zemlje na jugozapadnom uglu. Masvan zapadni zid od nabijene zemlje natkriven je krovom, koji dodatno štiti zgradu i obezbeđuje privatnost od identičnih susednih objekata koji se protežu na zapad.

Svaka zgrada je otvorena prema južnoj strani, ali je obezbeđena privatnost putem krova koji se otvara i omogućava ulazak sunčevih zraka tokom zimskih meseci sa severa kroz velika zastakljena vrata.

Paleta materijala je inspirisana ruralnim okruženjem, sa oblogama i krovom od galvanizovanog metala, po ugledu na pastirske kolibe iz tog kraja, dok nabijena zemlja predstavlja standard koji se u gradnji na ovom podneblju koristi već vekovima.

Duple zastakljene prozore i vrata od tvrdog drveta odlikuje visok nivo izolacije. Čelična pergola i nadstrešnice na severnoj strani štite zgradu od snažnog australijskog sunca, dok preklopljeni oblik krova štiti zgradu od oštrog zapadnog letnjeg sunca.

U unutrašnjosti su postavljeni uređaji sa niskom potrošnjom vode, a mnoge elemente je ručno izradio sam vlasnik, po struci vajar. To se odnosi na detalje poput umivaonika i osvetljenja. Objekti raspolažu i sa rezervoarom od 210.000 litara kapaciteta za sakupljanje kišnice za upotrebu.

Zgrade su u potpunosti nezavisne od eletrične mreže, sa inovativnim rešenjem za skladištenje električne energije koje koristi mehaničku flywheel bateriju umesto tradicionalnih skladišnih baterija i napaja se sa 26 kW solarnih panela.

Flywheel baterija je zapravo sistem koji energiju ne skladišti poput klasičnih baterija hemijskim putem, već je u pitanju zamajac velike mase koji se, kada fotonaponski paneli proizvode električnu energiju, zarotira velikom brzinom, da bi kasnije akumuliranu kinetičku energiju oslobađao pokretanjem generatora koji proizvodi električnu energiju.  

Foto: Amber Hooper