Tema

Kako da sami postavite tapete kao profesionalac

Lepljenje tapeta je komplikovanije od krečenja, a cena usluga dobrih majstora nije niska, tako da tu može da se ostvari ušteda. Evo nekoliko saveta kako da pedantno postavite tapete i da izbegnete najčešće početničke greške

Pre dvadesetak godina tapete su bile nešto što se viđa samo kada se ode u posetu kod bake. Modni trendovi se konstantno smenjuju, tako da su poslednjih godina tapete ponovo prilično poularne. Ako ne da se njima oblepi ceo stan, onda možda samo jedna soba, ili što je možda najefektnije, samo jedan zid. Odmah ćemo otkriti veliku istinu – lepljnje tapeta je zahtevnije od krečenja i mnogo lakše se prave greške koje je posle teško otklanjaju. Kao i kod većine kućnih poslova, dobra priprema je najvažnija.

Profesionalci koriste poseban sklopivi sto za rad sa tapetama. Vi sigurno možete da se snađete na neki drugi način

Prvo pripremite alat i materijal koji će vam biti potrebni, a to su: lepak za tapete, četka i valjak za nanošenje lepka, valjak i plastična špakla za ravnanje tapeta, skalpel, metar i visak. Ne bi bilo loše da pozajmite ili nabavite malo duži metalni metar, jer plastični lako može da se ošteti skalpelom. Naravno nije obavezno, ako ste pažljivi i plastični je dovoljan. Takođe, visak može da se zameni laserom, ali pošto je ideja da posao obavimo sami i uštedimo nešto novca, možda je bolja ideja da se umesto lasera koristi neuporedivo jeftiniji visak. Pored navedenog, majstori koriste specijalni sto za odmotavanje i sečenje tapeta, ali vi to možete da obavljate na nekom priručnom stolu ili na podu, samo postavite podlogu kako skalpel ne bi oštetio neku od površina.

Tapete se lepe od plafona prema podu

Posle pripreme potrebnog alata neophodno je pripremiti same zidove. Ukoliko je malterisanje i gletovanje tek završeno, potrebno je sačekati da se zidovi dobro osuše, jer lepak neće dobro “držati” ako su zidovi vlažni. Takođe, potrebno je da se isprave sve nepravilnosti na zidu. Udubljenja treba popuniti glet masom, a ispupčenja ostrugati metalnom špaklom i poravnati brusnim papirom. Pravilo je da se tapete postavljaju na ogletovan ili okrečen zid. Ne može da se lepi na samo omalterisan zid, jer lepak jednostavno neće moći da drži kada je površina gruba ili porozna. Kad se radi sa debeloslojnim i mat tapetama, zidovi ne moraju da budu toliko perfektni. Deblji sloj tapeta ublažiće eventualne blaže neravnine na zidu, a mat površina sa manje odsjaja neće dozvoliti da budu toliko uočljive. Ali, sve se to menja kada su u pitanju tankoslojne i tapete sa sjajem, jer sa njima su neravnine na zidu uočljivije. Tapete mogu da se lepe i preko postojećih tapeta, ali samo ako su u dobrom stanju. Još jedna veoma važna stvar – uverite se da li je potrebno krečenje plafona. Ne bi bilo dobro da shvatite da jeste, pošto već postavite tapete.

Dezena ima mnogo, budite kreativni!

Postavljanje prve trake je od ključnog značaja, jer prva traka definiše položaj svih ostalih, pa ako je ona krivo postavljna – biće i ostale. Postavite visak i izvucite prvu vertikalu. Naravno, ne mora to da bude linija po celoj visini zida, dovoljno je i nekoliko vertikalnih crtica koje će olakšati pozicioniranje prve trake tapeta. Preciznost je u ovom postupku od presudnog značaja. Poravnavanje vertikalne trake tapete je prilično pipav posao, tako da prvo treba odraditi nekoliko proba “na suvo”, bez lepka na zidu. U principu, postavljanje tapeta je posao za dve osobe, pogotovo ako nemate iskustava. Samo veoma iskusni majstori ovaj posao mogu samostalno da obavljaju.

Pre nego što krenete sa lepljenjem, dobro pročitajte uputstva na tapetama i na samom lepku koji koristite. Zavisno od tipa tapeta i materijala od kojeg su izrađene, nekada se lepak nanosi samo na zid, a nekada i na zid i na poleđinu tapeta. Lepak zamutite prema uputstvu, tako da u njemu nema grudvica. Na zid lepak nanesite valjkom na veće površine i četkom na uglove i ivice. Po pravilu se tapete postavljaju kao zavesa, odnosno odozgo nadole. To znači da se tapeta prvo lepi pod samim plafonom, pa prema podu. Lepite je od sredine ka ivicama kako bi vazduh mogao da izađe i da ne ostane “zarobljen” ispod. Tapeta se lepi valjkom, plastičnom špaklom ili zgužvanom krpom.

Prvu traku koju postavljate isecite tako da je par centimetara duža u gornjem i par centimetara u donjem delu, kako bi višak kasnije mogao da se odseče skalpelom. Sledeću traku odsecate tako da dezen, ako ga tapeta ima, može da se uklopi sa prethodnom. Kod jednobojnih tapeta to nije slučaj, ali kod tapeta sa, na primer nekom cvetnom šarom, potrebno je uklapanje dezena, pa će sledeća traka verovatno pri vrhu imati veći višak za odsecanje. Sve trake se postavljaju tako da nema preklapanja, ali da nema ni razmaka. Za to je potrebna mirna ruka, pa savetujemo da postavljanje i druge trake prvo probate da izvedete “na suvo” bez lepka.

Višak tapeta pri palfonu se pažlivo odseca uz pomoć skalpela i lenjira, a isto se čini i oko ivica prozora, vrata, lajsni i prekidača. Poželjno je, kao i kod krečenja, prekidače pre lepljena tapeta skinuti. Nikada ne možete tapete da obrežete skalpelom oko ivica prekidača, a da se to ne primeti. Ako maske prekidača nema, tapete mogu i manje pažljvo da se obrežu oko dozne u zidu, pa kada se vrati maska prekidača, ona će presečeni deo da prekrije sa svih strana i dobiće se mnogo bolji rezultat nego obrezivanjem oko same maske.

Pročitajte još:

Krečenje – Lako može svako

Najbolje metode da se oslobodite buđi na zidovima

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Kako da stari parket zablista kao da je nov

Da li je laminat dobro rešenje za vaš dom

Ytong blok – Sve što ste želeli da znate