Tema

Sve o grejnim kablovima za zaštitu oluka od leda

Koje vrste grejnih kablova za oluke postoje? Kako se reguliše potrošnja električne energije? Kako se ugrađuju grejni kablovi, a kako se vrši čišćenje oluka opremljenih sistemom dogrevanja? Cena kablova diktira i njihovu trajnost, ali i potrošnju električne energije. Koliko struje troši sistem dogrevanja oluka

Problemi sa formiranjem ledenica na olucima, ali i potpuno onemogućavanje oticanja vode kroz oluke, se dašava na objekima kod kojih se greju potkrovlja. Ma koliko termička izolacija potkrovlja bila kvalitetna, tokom zimskih meseci doći će do otapanja snega na krovu. Ta voda otiče u oluke, a kako se oni nalaze istureni na strehama, ako je temperatura ispod nule, dolazi do njenog zaleđivanja. Posledica je formiranje ledenica, koje iako često mogu da izgledaju lepo, zapravo su veoma štetne. One formiraju opterećenje koje oštećuje oluk, a u gusto naseljenim područjima predstavljaju i veliku opasnost po prolaznike. Takođe, pored formiranja visećih ledenica, niske temperature mogu da dovedu i do potpunog začepljenja odvoda kroz ouke, a voda tada pronalazi druge puteve, pa prodire i u objekat što takođe pouzrokuje štetu.

Idiličan zimski prizor, ali niko ne želi da ga vidi na svojoj kući

Pošto nije moguće napraviti tako dobru izolaciju koja bi sprečila otapanje snega sa krova kada je temperatura ispod nule, jedno od rešenja su sistemi za otapanje leda u olucima. U pitanju su grejni kablovi koji se postavljaju unutar otvorenih horizontalnih i zatvorenih vertikalnih vodova, a koji onemogućavaju formiranje leda kada skala na termometru zađe duboko ispod nule. Kao i kod svih složnih sistema postoje jeftinije i skuplje, odnosno bolje i lošije opcije. Veoma je važno opredeliti se za optimalno rešenje, jer od kvaliteta i cene kablova i prateće opreme ne zavisi samo koliko će sistem biti efikasan, pouzadan i trajan, već i koliko će energije da troši. Inače, grejni kablovi za oluke imaju raspon snage od 20 do 27 vati po dužnom metru, pa je moguće proceniti i potrošnju električne energije za svaki objekat.

Koji tipovi grejnih kablova postoje

Prvo na šta treba obratiti pažnju je to da postoje kablovi konstantne snage, ali i takozvani samoregulišući kablovi. Samoregulišući su odličan izbor kod većih objekata, jer omogućavaju doziranu potrošnju energije, samo koliko je neophodno, čime se postižu značajne uštede energije. Samoregulišući kablovi imaju mogućnost da prilagođavaju povodljivost, a time i snagu i potrošnju na svakom delu svoje dužine. Zahvaljujući tome jedan isti kabl će na mestu u senci oslobađati više tolotne energije,  ali ne i na mestu koje se nalazi na osunčanoj strani, gde ne postoji mogućnost formiranja leda.

Toplotna energija se tako osobađa samo gde je potrebno, i na taj način se početna investicija brzo isplati, pogotovo kod velikih objekata sa većom ukupnom dužinom oluka i kablova. Prednost ovakvih kablova je i to što jedan kabl ima funkciju i grejnog, ali i kabla za napajanje. Zavisno od veličine, tipa i položaja objekta, efikasno rešenje mogu da  budu i kablovi konstantne snage, ali tu procenu treba prepustiti stručnjacima.

Prateća oprema takođe štedi energiju

Pred kablova od značaja je i pravilan izbor prateće termoregulacione opreme. Preporučuje se ulaganje u opremu koja ima mogućnost merenja temperature i vlažnosti, jer na taj način sistem ima više informacija, pa shodno tome aktivira grejače samo kada je to zaista neophodno, odnosno kada postoji mogućnost formiranja leda, a to je dodatni način da se ostvari ušteda energije. Ovakav sistem je potuno automatizovan i samostalno reguliše rad, pa je posebno pogodan kod poslovnih objekata.

Na manjim privatnim objektima može se postaviti sistem sa manuelnim aktiviranjem, ali je tada obavezna ugradnja termostata koji će sistem isključiti kada spoljašnja temeraura poraste toliko da ne postoji mogućnost formiranja leda. Ovakav sistem je možda manje efikasan u smislu doziranja potrošnje električne energije, ali ti gubici su na manjim objktima prihvatljiviji nego na velikim.

Trajnost sistema i održavanje oluka sa grejnim kablovima

Pored ekonomičnosti, potrebno je kupiti opremu koja će svojim karakteristikama obezbediti trajnost i pouzdanost. Obavezno je da grejni kablovi imaju određen sertifikat i garanciju. Porebno je da imaju UV otpornost, jer oni na krovu treba da stoje i tokom celog leta i da podnose jake sučeve zrake. Kablovi se u oluke pričvršćuju uz pomoć distancera, a patent je rešen tako da se kabl sa distancerima može lako izmestiti radi čišćenja oluka. Unutar vertikalnih vodova kabl se postavlja na noseću sajlu koja mu daje neophodnu zateznu čvrstinu, a time i trajnost.