Mobilni klima uređaji – Iskustva, cena, prednosti i nedostaci
Pokretni odnosno prenosivi klima uređaji imaju neke prednosti u odnosu na klasične split sisteme, ali i neke veoma konkretne nedostatke. Svakako neke od najvećih prednosti mobilnih klima uređaja su pristupačnija cena, jednostavna i brza ugradnja i mobilnost
Sa prvim vrelim danima jedna od tema koja postaje prilično aktuelna su mobilni, odnosno prenosivi klima uređaji. Najveća prednost su niža cena i jednostavnost ugradnje. Najosnovniji modeli se nude po ceni ispod 200 evra, što je osetno jeftinije od split sistema.
Pored toga, treba naglasiti i to da mobilnim klima uređajima nije potrebna profesionalna ugradnja kao kada su split sistemi u pitanju. Dakle, nema bušenja zidova, razvođenja vodova sa rashladnim fluidom pod visokim pritiskom… Mobilni klima uređaj se kupi, donese, uključi i spreman je za hlađenje.
Jednostavno puštanje u rad i cena su aduti mobilnih klima uređaja
U trenutku kada vam je u stanu ili u nekoj od soba u stanu paklena vrućina, problem klimatizacije može da se reši u roku od sat vremena i uz skromnija ulaganja. Kada više nije potrebna klimatizacija, uređaj se jednostavno isključi i skloni da ne smeta.
Treba istaći i to da mobilni klima uređaj može da se prenosi, pa lako može da se prenese da rashlađuje neku drugu prostoriju, da se odnese u vikendicu… Sve su to neke od prednosti, ali treba istaći i neke od nedostataka.
PROČITAJTE JOŠ:
Kako da klima uređaj troši manje električne energije
Koliko struje troši klima uređaj? Da li je inverter štedljiviji?
Kako odabrati idealan klima uređaj za vaš dom
Postavljanje i uključivanje mobilnog klima uređaja možete samostalno da obavite bez profesionalnih instalatera, ali procedura nije baš kao da ste kupili električnu grejalicu. Klima da bi hladila unutrašnji prostor, mora napolje da izbacuje topli vazduh, a to se obavlja putem elastičnog creva prečnika 10 centimatara.
Kako se mobilni klima uređaj pušta u rad
To crevo je potrebno nekako sprovesti napolje. Ako je klima uređaj uključen samo privremeno u nekoj od prostorija crevo može da se izvede i kroz odškrinut prozor. Prodavci klima uređaja ponekad nude i kitove za izvođenje creva kroz prozor, a moguće ih je poručiti i preko interneta.
Jedna od veoma praktičnih opcija je uvođenje creva u otvor za dimnjak ukoliko postoji, čime se ovaj problem rešava na praktičniji i elegantniji način. Treba samo napomenuti da je poželjno da crevo bude što kraće kako bi otpori bili manji, a klima uređaj radio efikasnije.
Mobilni klima uređaji su bučniji od split sistema
Kako se kod prenosivog klima uređaja sve komponente nalaze u jednom kućištu, pa i sam kompresor, koji se kod split sistema nalazi u spoljašnjoj jedinici, nivo buke koju tokom rada proizvodi mobilni klima uređaj je veći u poređenju sa split sistemima.
Mobilni klima uređaji se nude u različitim nivoima snage (7000, 9000, 12,000 BTU) pa ih je moguće prilagoditi datom prostoru, a opremljene su i daljinskim upravljačima. Ne treba zanemariti to da se sve komponente nalaze u jednom kućištu, pa pojedini modeli imaju masu veću od 30 kilograma. Tu su točkići za lakše pomeranje, ali masa je takva da ih ipak nije lako prenostiti sa mesta na mesto.
Samo održavanje je jednostavno. Dovoljno je redovno čišćenje filtera prema uputstvu proizvođača. Takođe, potrebno je redovno pražnjenje posude sa kondenzatom. Neke mobilne klime imaju i opciju izvođenja kondenzata napolje, zajedno sa crevom sa toplim vazduhom, pa je u tom slučaju korisnik oslobođen i te obaveze.
Foto: Midea, VOX