Tema

Koliko košta ugradnja izolacije (demit fasada)

Koliko košta ugradnje demit fasade po kvadratnom metru? Koja je optimalna debljina izolacije i koliko ona utiče na cenu radova? Da li se ispalti ulaganje u kamenu vunu umesto stiropora? Koja je cena izolacije od kamene vune?

Ugradnja izolacije na bilo koji objekat se smatrala za jednu od najboljih investicija, koja najbrže povrati uloženi novac. Cena materijala i sama procedura ugradnje popularne demit fasade su pristupačni, a efekti na smanjenje potrošnje energije za grejanje su ogromni.

PROČITAJTE JOŠ:

Ytong blok – Sve što ste želeli da znate

Demit fasada – Sve što treba da znate

Posle koliko vremena se isplati ugradnja izolacije

Kada je izolacija u pitanju, jedno od nepisanih pravila glasi – što više to bolje, a tako važi i kada je demit fasada u pitanju. Naime, razlika u ceni tabli stiropora različitih debljina nije značajna, a kada se tome dodaju svi drugi troškovi, koji se sa debljinom izolacionog sloja ne menjaju, jasno se može zaključiti da se uvek isplati staviti deblji sloj izolacije. One će doprineti ne samo manjim troškovima za grejanje, već će i komfor stanovanja biti značajno veći.

Koliko košta materijal potreban za ugradnju izolacije?

Za postavljanje demit fasade potrebno je sledeće: Lepak za stiropor, table stiropora, tiplovi za fiksiranje stiropora, lepak za armaturnu mrežicu, armaturna mrežice, podloga za završni fasadni sloj i sam završni fasadni sloj.

Računati cenu materijala “u dinar” nema smisla, ali orijentaciono materijal kada se sve sabere košta oko deset evra po kvadratnom metru, sa stiroporom debljine osam centimetara, dok je za “ruke” potrebno doplatiti oko pet evra po kvadratnom metru.

Tako se dolazi do zbira od oko 15 evra po kvadratnom metru. Naravno, ovaj podatak je samo gruba orijentacija, jer postoje još neki faktori koji mogu da utiču. Neće biti ista cena radova u Beogradu ili na jugu Srbije.

Takođe na cenu radova može da utiče i sam objekat. Prizemni objekti su jednostavniji za rad, dok spratni objekti zahtevaju postavljanje skele, što može da poveća cenu radova. Svakako se treba dodatno raspitati kod više izvođača da vam daju konkretnu procenu cene materijala i radova.

Zašto ne treba štedeti na debljini izolacije

Kada je izolacija stambene kuće u pitanju, jasno je da je svaka izolacija bolja od nikakve. To znači da će i siropor debljine pet centimetara napraviti ogromnu razliku u poređenju sa kućom bez izolacije. Ipak, kada se odlučujete za ugradnju demit fasade, koja bi trebalo da traje decenijama, dobro razmislite.

Naime, cena stiropora debljine osam centimetara po kvadratnom metru iznosi oko 2,6 evra, dok je petica jedan evro jeftinija. U prvi mah se čini da je na ovaj način moguće značajno uštedeti, ali nije tako. Naime, ukupan trošak na ugradnju izolacije je oko 15 evra po kvadratu, kada se uračuna kompletan meterijal i ruke.

PROČITAJTE JOŠ:

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv

Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja

Multipor izolacija – Sve što treba da znate

Kupovimom slabije izolacije zapravo ćete sniziti trošak izolacije sa 15 na 14 eva po kvadratnom metru, a svi stručnjaci će se složiti da se to nikako ne isplati. Ova ušteda će se “istopiti” već posle jedne zime na veće troškove grejanja, a pretpostavka je da ta izolacija treba da traje decenijama.

A koliko košta kamena vuna i da li se isplati?

Pored stiropora, kuću je moguće obložiti i kamenom vunom. Ako bi gledali isključivo kvalitet same izolacije, kamena vuna je bolji izolacioni materijal. Njena najveća  prednost u odnosu na stiropor je veća paropropusnost, što omogućava zidovima “da dišu” odnosno da se lakše oslobađaju viška vlage.

Ipak, ne treba smetnuti s uma da i stiropor namenjen za izradu demit fasade, koji je male gustine (17 kg po metru kubnom) ima zadovoljvajući nivo paropropusnosti. Treba takođe napomenuti i to da je cena kamene vune od 25 do 30 odsto viša, tako da nije slučajnost da se većina opredeljuje upravo za stiropor.

Foto: Freepik