Tema

Osvežavanje WPC dekinga farbanjem – Propala misija, ili…

Može li WPC deking da se spase farbanjem? Da li pre farbanja treba pokušti sa osvežavanjem površine WPC dekinga nekim od sredstava za održavanje i negu? Kako se površina pravilno priprema za farbanje?

Kompozitne podne obloge od drveta i plastike (WPC deking) postale su popularan izbor za spoljne površine zbog svoje izdržljivosti i jednostavnog održavanja. Međutim, tokom vremena, WPC decking može izbledeti usled izloženosti sunčevoj svetlosti i drugim spoljnim faktorima.

PROČITAJTE JOŠ:

Da li je WPC deking prava podna obloga za vašu terasu?

Da drveni ili WPC deking zasija kao da je nov

Drvene deking podne obloge za terasu – Sve prednosti i mane

To je posebno izraženo ukoliko ste se opredelili za neki od povoljnijih proizvoda bez adekvatne UV zaštite. Zbog toga mnogi razmišljaju o farbanju WPC decking-a kako bi povratili njegov prvobitni izgled, ili ga bar malo osvežili. Neko jednstavno možda želi nešto da promeni – na primer da umesto tamno braon, pod na terasi postane snežno beo… Da li je to avantura u startu osuđena na propast zavisi od više faktora.

Probajte prvo sa nekim od sredstava namenjenih za WPC deking

Ako farbanje nije jedina prihvatljiva opcija, možda možete izgled WPC dekingu da povratite osvežavanjem. U bolje opremljenim farbarama ili kod prodvaca WPC deking podnih obloga u ponudi se nalaze sredstva posebno namenjena za održavanje i negu plastičnog, WPC dekinga.

Ova sredstva prvenstveno imaju namenu da poboljšaju otpornost WPC-a na dejstvo sunca i vode. Pored toga, sredstva za održavanje WPC dekinga imaju i efekat toniranja, tako da kod deking podnih obloga koje su u relatvno očuvnom stanju, ovo će biti sasvim dovoljno da terasa sine potpuno novim sjajem.

Da li se isplati farbati WPC decking?

Ukoliko ste se ipak odlučili za farbanje evo paar saveta: Farbanje plastičnih masa uvek je poseban izazov, pogotovo ako su izložene habanju, suncu i kiši, što je slučaj kod dekinga. Ipak, ukoliko je WPC deking potpuno izgubio boju, odnosno postao sivkast, pa je sledeća opcija njegova zamena, možda se isplati pokušati prvo sa farbanjem.

Boja na WPC dekingu možda neće prijanjati tako dobro kao na drvetu, što može dovesti do ljuštenja i pucanja tokom vremena, pa je potrebno ispoštovati sve procedure za farbanje plastičnih masa.

Reljefna površina WPC dekinga često nije pogodna za obradu brusnim papirom

Prvo je potebno površinu dekinga dobro pripremiti za nanošenje boje. To na prvom mestu podrazumeva čišćenje od mahaničkih nečistoća, poput prašine, ali i od masnoća, kako bi prijanjanje boje bilo adekvatno.

Šmirglanje cele površine poda se obično ne isplati, jer WPC često ima reljefnu površinu, ali priprema pojedinih mesta finijim brusnim papirom, ako postoje nepravilnosti, nije loša ideja. Potom je potrebno ukloniti sve tragove šmrglanja, za šta je odličan usisivač.

Pre boje je obavezna podloga

Pre nanošenja boje neophodna je podloga, odnosno prajmer. Nanošenje prajmera vršite četkom ili valjkom. Kako je WPC deking zapravo mešavina drveta i plastike, odnosno nije u pitanju čista plastika, možda će posle nanošenja i sušenja prajmera biti potreban još jedan prolazak finim brusnim papirom i usisavanje.

Tek kada su sve ove radnje završene, može da se pristupi nanošenju boje. Boja treba da bude kompatibilna sa prajmerom koji ste koristili, a ona se nanosi na isti način kao i prajmer.

Ukoliko ste se odlučili za, na primer, belu boju, računajte da će biti potrebna bar dva sloja boje kako bi deking postao ujednačeno beo. Za vrhunske rezultate su potrebni pedantnost i istrajnost.

Foto: YWC