Tema

Štampani odnosno dekorativni beton – Prednosti i mane

Kako se prave podne obloge od štampanog, odnosno dekorativnog betona? Šta su prednosti, a šta nedostaci štampanog betona. Kolika je cena ugradnje dekorativnog betona u odnosu na druge podne obloge. Kakva su iskustva onih koji su se opredelili za štampani beton

Štampani ili dekorativni beton često imamo priliku da viđamo i da po njemu hodamo, a da nismo ni svesni da je u pitanju beton. Najčešće ga susrećemo na prilazma velikim tržnim centrima, javnim parkiralištima, stazama u parkovima… Pristupačna cena ugradnje je učinila da štampani odnosno dekorativni beton je u poslednje vreme postane veoma popularan i kada su prvatne kuće i dvorišta u pitanju. Kvalitet, cena ugradnje, brzina ugradnje, neiscrpna količina boja i dezena, sve su to osobine koje dekorativni, odnosno štampamni beton, danas čine veoma popularnim. A kako se zapravo prave površine od takozvanog dekorativnog ili štampanog betona? Napomenimo samo da ovaj tekst nije vodič kako napraviti površinu od štampanog betona u sopstvenoj režiji, već samo pojašnjenje šta je dekorativni beton i koje su njegove prednosti u odnosu na druge materijale. Iskusni majstori ne savetuju da se upštate u uzradu štampanog betona u sopstvenoj režiji. Proces ipak zahteva dosta umešnosti i znanja, prostora i vremena za popravke nema, a potrebni su i neki alati koji nisu jeftini, pa se ceo proces ne isplati. Takođe, betonirana površina, ako se napravi kvalitetno, može da traje decenijama, što je još jedan razlog da se posao prepusti profesionalcima.

Suština procesa pravljenja štampanog betona se sastoji od dodavanja boje koja će da omogući betonu da oponaša željeni materijal. Potom se na svež beton posipa specijalni puder, da bi se na kraju na površinu betaona uz pomoć specijanih kalupa utisnuje različite reljefne teksture. Puder, odnosno talk, je neophodan kako se kalup koji treba da ostavi reljefni otisak ne bi zalepio za beton. Na kraju se površina betona pere i premazuje specijalnim lakom čime se naglašavaju boja i šara, obezbeđuje dodatna mehanička i UV zaštita, ali se na taj način kasnjie olakšava održavanje i čišćenje površine.

Jedan od nedostataka je što se lakirane podloge kada su mokre ili prekrivene snegom, dosta klizaju

To je samo najgrublje objašnjen postupak izrade površina od štampanog odnosno dekorativnog betona, a sam postupak može na mnogo načina da varira. Ponekad se boja dodaje integralno, odnosno još tokom procesa mešanja betona, tako da kompletna struktura betona bude u određenoj nijansi. Druga opcija je posipanje pigmenta po površini izlivenog betona. Na taj način boja prodire nekoliko milimetara u strukturu betona, dok je ispod beton u prirodno sivoj boji. Svaki postupak ima svoje prednosti i premenjuje se zavisno od situacije. Iskusan izvođač radova bi trebao uvek da vam predoči kako će se proces sprovesti, zbog čega i koje su prednosti.

Ne, ovo nije drvena podna obloga. U pitanju je beton

Broj nijansi i tekstura ne neiscrpan. Štampani beton može na veran način da oponaša kamen, keramičke pločice, kaldrmu, granit, čak i drvo. Moguće su i najrazličitije dizajnerske kombinacije boja i reljefnih elemenata. Pojedini izvođači radova čak nude mogućnost da se utisne logo kompanije, restorana, hotela… Naravno, za sve te dodatne zahteve je potrebna i dizajnerska umešnost, ali i umešnost samog izvođača radova.

Verna imitacija grubo složene opeke

Cena izrade podloge od dekorativnog betona je uglavnom uvek niža od podloga koje taj beton treba da oponaša, pogotovo kada je prirodni kamen u pitanju. Cena se definiše na licu mesta. Nije čak moguće reći da je cena orijentaciono od toliko do toliko evra po kvadratnom metru, jer sve zavisi od mnogo faktora. Zavisi od toga na kakvu se površinu beton postavlja. Ukoliko se postavlja na zemljanu površinu, potrebne su adekvatne pripreme. Takođe, zavisi i od toga da li je u pitanju pešačka staza, prilaz za automobil, ili možda površina po kojij treba da se kreću i teška vozila. Od svega toga zavisi priprema površine, debljina betona, količina i vrsta armature… Ponekad je procedura dosta jednostavna, kada na već postojeću betonski površinu treba izliti sloj dekorativnog štampanog betona. Tada cena radova ne može da se poredi sa materijalima koje štampani beton treba da oponaša, kao na primer kamen, kaldrma, opeka…

Šabloni kojima se utiskuju najrazličitije teksture

Podloge od štampanog betona zahtevaju minimum održavanja. Pošto je površina presvučena završnim premazom, nečistoće se manje zadržavaju nego na klasičnom betonu, a i lakše se uklanjaju. Zavisno od podneblja, savetuje se dodatno učvršćivanje i osvežavanje površine dakorativnog betona nanošenjem novog završnog premaza. Na pokrivenim terasama i zaštićenim mestima to možda nikada neće ni biti potrebno, dok na frekventnijim površinama koje su izložene i meteorološkim uticajima ili morskoj soli, savetuje se osvežavanje na par godina.

Iskustva velikog broja korisnika su uglavnom pozitivna. Ipak, postoje neke mane. Kao jedna od najvećih navodi se to da je štampani beton, ali ne svaki, u kombinaciji sa snegom veoma klizav. To se odnosi samo na površine koje su lakirane tako da imaju sjajnu završnicu. Takođe, poneko se žali da se površna dekorativnog betona lako oštećuje. Ipak, iskusni majstori tvrde da se to dešava samo prilikom nestručne izrade, sa pogrešnom upotrebom aditiva i pigmenata.

Pročitajte još:

Podno grejanje – prednosti i mane

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Pod od plute – mnogo prednosti i poneka mana

Zidno grejanje i hlađenje – Prednosti i mane

Teraco pod – Sve što ste želeli da znate

Parket ili laminat – rešite veliku dilemu