Tema

Podno ili zidno grejanje – Prednosti, nedostaci i razlike dva rešenja

Koje su prednosti podnog grejanja u odnosu na zidno grejanje i obratno? Da li je mogućnost hlađenja tokom leta najveća prednost zidnog grejanja u odnosu na podno? Koje rešenje je pogodnije za naknadnu montažu prilikom adaptacije kada je cena ugradnje u pitanju?

Kada je u kući potrebno razvesti sistem grejanja, svakako je najpopularnija opcija sistem klasičnih radijatora. Ipak, poslednjih godina sve veću popularnost ima podno grejanje. Pored toga što omogućava eliminaciju vidljivih grejnih elemenata, podno grejanje je na popularnosti dobilo zahvaljujući činjenici da su poslednjih godina sistemi toplotnih pumpi značajno usavršeni.

Više o sistemima podnog i zidnog grejanja saznajte na linkovima:

Podno grejanje – prednosti i mane

Zidno grejanje i hlađenje – Prednosti i mane

Toplotne pumpe predstavljaju idelanu kombinaciju sa podnim grejanjem zato što podno grejanje radi na nižim temperaturama od radijatorskog grejanja, što je bolja kombinacija uz sistem toplotnih pumpi. Takođe, niža radna temperatura sistema grejanja obezbeđuje i značajno niže gubitk, veću efikasnost sistema, a time i manju potrošnju.

Po svim ovim karakteristikama zidno grejanje je veoma slično podnom grejanju, jer radi na sičnim temperaturama, znatno nižim od radijatorskog grejanja, pa se zidno grejanje nameće kao jedna od opcija kod svih onih koji razmišljaju da eliminišu klasične radijatore. Kao i podno, zahvaljujući prenosu toplote preko veće površine, ali sa nižim temperaturama, zidno grejanje je mnogo prijatnije od radijatorskog, a tokom rada se podiže manje prašine.

Iako je po principu rada zidno grejanje slično podnom, treba istaći i neke različitosti. I zidno i podno grejanje može najgrublje da se podeli na električno ili vodeno. To znači da se u podu, odnosno zidu, nalazi razvedena mreža električnih grejača ili mreža cevi kroz koje struji fluid.

Sistem cevi u zidu može da se koristi i za grejanje i za hlađenje

Ono po čemu je zidno grejanje specifično je to da ukoliko je u pitanju zidno grejanje koje radi preko sistema toplotne pumpe, ono tokom letnjih meseci može da se koristi i za hlađenje, odnosno klimatizaciju. To je jedna od najznačajnijih prednosti sistema zidnog grejanja u poređenju sa podnim grejanjem.

Takođe, kod manjih prostorija, na primer malih kupatila kod kojih je veći deo poda zauzet, zidno grejanje se nameće kao bolja opcija od podnog grejanja, jer je lakše poronaći dovoljno veliku površinu koja će omogućiti dovoljan prenos toplote i zagrevaje prostora. Ponekad se kao optimalno rešenje nameće kombinacija podnog i zidnog rejanja.

Zidno gejanje je pogodno zato što može da se instalira i kada je novogradnja u pitanju, ali ikada je reč o adaptacijama. Zidno grejanje može da se postavlja preko postojećih zidova, pa su radovi manjeg obima. Postoje dve opcije – postavljanje cevi preko kojih ide sloj maltera, ili suva montaža sa sistemom cevi preko kojih se postavljaju gipsane ploče. Drugi način je nešto skuplji, ali elegantniji za ugradnju, a efikasniji je i kasnije u radu.

PROČITAJTE JOŠ:

Koje su najbolje podne obloge uz podno grejanje

Očistite radijatore i poboljšajte grejanje za 20 procenata

Podno grejanje, s druge strane, ukoliko se ugrađuje naknadno, zahteva veća ulaganja.  Naime, sistem vodenog podnog grejanja podrazumeva podizanje nivoa poda za nekoliko centimetara. To znaći da je potrebno prvo skinuti postojeće podne obloge i košuljicu, kako bi se napravio prostor za instalaciju podnog grejanja.
Naravno, to potom znači ugradnju novih ponih obloga po instalaciji podnog grejanja, a to povlači dodatne troškove u poređenju sa naknadnom ugradnjom zidnog greanja.

Iako je možda pogodnije za naknadnu ugradnju, a pruža i mogućnost hlađenja, zidno grejanje ima i neke nedostatke. Ne treba smetnuti s uma da zid u kojem se nalazi sistem grejanja mora da bude oslobođen od velikih komada nameštaja kako bi protok toplote bio neometan. U malim stanovima je pitanje da li je tako nešto uopšte moguće.

PROČITAJTE JOŠ:

Zašto su toplotna pumpa i podno grejanje dobitna kombinacija

Koliko struje troši električno podno grejanje

Pored toga, činjenica da se u zidovoma nalaze cevi, znači da je malo komplikovanije postavljanje polica ili kačenje slika. Rupa u zidu može da se izbuši, ali prvo je neophodno precizno utvrditi gde se nalaze cevi, kako neka ne bi bila probušena.
To je moguće učiniti postavljanjem termografske folije koja prikazuje tačan položej cevi, ali da bi očitavanje bilo moguće, grejanje mora da bude uključeno. Dakle, moguće je ukucavanje eksera ili tiplova, ali po sistemu – tri puta meri, jednom seci.

Jedno od čestih pitanja je i da li je moguće kombinovanje podnog i zidnog grejanja sa kotlovima na pelet. Mnogi u to sumnjaju, jer podno i zidno grejanje rade na temperturama do 40 stepeni Celzijusa, dok kotlovi na pelet rade na temperturama iznad 60 stepeni. Ugradnjom “mešnog ventila” sa termo glavom na kotao ovaj problem se rešava, tako da je moguća kombinacija ova dva sistema.