Tema

Ovo su najčešće greške u odabiru i postavljanju pločica

Zbog čega je provera kvaliteta podloge i njena priprema možda od najvećeg značaja? Kako da odaberete pločice za pravu namenu i zbog čega ponekad “previše kvalitetne” pločice mogu da predstavljaju problem? Kako započeti  postavljanje pločica kada su zidovi krivi? Zašto ne treba štedeti na kvalitetu mase za fugovanje

Postavljanje keramičkih pločica je posao koji je najbolje prepustiti majstorima sa iskustvom. To nije isto što i postavljanje laminata, gde jedan isti posao može da se obavi iz tri pokušaja. Ipak, ako ste odlučili da se u ovakvu avanturu samostalno upustite, evo nekoliko saveta kako da izbegnete najčešće greške kada je postavljanje pločica u pitanju, ali i njihov odabir.

Nedovoljna priprema podloge kao koren svih problema

Postavljanje pločica zahteva ne samo veštinu, već i temeljnu pripremu. Ključni faktor koji mnogi zanemaruju jeste stanje podloge. Ako podloga nije ravna, čista i suva, svi naredni koraci gube smisao.

U praksi, podloga koja ima udubljenja ili ispupčenja može uzrokovati pucanje pločica ili njihovo odvajanje, dok preostala vlaga može izazvati buđ ili slabljenje veziva. Provera vlažnosti podloge, nivelacija i čišćenje su neophodni koraci koji se ne smeju preskočiti.

PROČITAJTE JOŠ:

Mikrocement u kupatilima – Zamena za pločice ili propala investicija?

Kako probušiti keramičke pločice – Vodič korak po korak

Fleksibilni ili standardni lepak za keramičke pločice?

Neravna podloga može donekle da se kompenzuje promenom količine lepka, ali samo donekle. U protivnom, potrebna je prethodna priprema podloge. Takođe, od neravne podloge je mnogo gora nestabilna podloga, odnosno podloga koja nije čvrsta. Ako se komadi maltera lako odvaljuju, ni najbolji lepak ne može da pomogne.

Loša podloga može lako da anulira sve kasnije dobro odrađene poslove, kao i da potuno poništi činjenicu da ste kupili najkvalitetnije pločice i još bolje lepkove.

Pogrešan izbor materijala i neodgovarajući lepak

Ne postoji univerzalno rešenje kada su u pitanju pločice i lepkovi. Svaka vrsta pločice zahteva odgovarajuću vrstu lepka, a podloga, kao i uslovi u prostoru (poput vlage ili spoljašnjih temperatura), dodatno utiču na izbor.

Na primer, porcelanske pločice zahtevaju jake fleksibilne lepkove, dok se za drvene podloge koriste lepkovi sa elastičnim komponentama. Korišćenje neadekvatnog lepka vodi lošem prianjanju, pukotinama i smanjenoj trajnosti obloge.

Nepravilno nanošenje lepka i tačkasto lepljenje

Greška koja se često viđa u praksi jeste tačkasto ili trakasto nanošenje lepka, što ostavlja prazne prostore ispod pločica. Ovi prostori postaju kritična mesta gde vlaga može da prodre, a pločice da se s vremenom odvoje ili puknu.

Pravilna metoda podrazumeva potpuno prekrivanje donje strane pločice, a za veće formate se preporučuje dvostruko nanošenje lepka – i na podlogu i na pločicu.

Greške u odabiru pločica za konkretan prostor

Mnogi pri izboru pločica vode se samo estetikom, zanemarujući tehničke karakteristike. Pločice koje nisu protivklizne u kupatilu mogu predstavljati opasnost, dok mekani materijali u hodniku neće izdržati habanje.

Zato je važno uskladiti svoj izbor sa funkcijom prostora, ali i sa opterećenjima, vlažnošću i temperaturom kojima će pločice biti izložene.

Nepisano je pravilo da podne pločice mogu da se postave na zid, ali zidne ne mogu na pod. Jasno je zašto je to tako, ali nekada izbor podnih pločica za postavljanje na zid može da zakomplikuje posao, zato što su podne pločice veoma tvrde i komplikovne za obradu.

Loš plan postavljanja pločica

Bez jasnog plana slaganja pločica, krajnji rezultat može izgledati haotično i neprofesionalno. Prvi red pločica mora se planirati sa posebnom pažnjom, jer će se sve naredne linije oslanjati na njega.

Ako su zidovi krivi, a često jesu, prvi red se mora blago korigovati kako bi se održale prave linije. Uvek se teži da se na najvidljivijim mestima prvi red složi tako da bude ravan, a ako spoj pločica i zida negde mora da ide ukoso, onda treba težiti da to bude na mestu koje je manje vidljivo – ispod lavaboa ili ispod kuhinjkih elemenata.

Pogrešno fugovanje i prerano zatvaranje fuga

Fuge nisu samo dekorativni element – one omogućavaju “disanje” pločica i kompenzuju termička naprezanja. Greške u širini fuga, njihovom punjenju ili prerano fugovanje dok lepak nije potpuno suv, mogu uzrokovati pucanje, promenu boje ili ispadanje mase. Takođe, nepravilno čišćenje viška mase nakon fugovanja može ostaviti mrlje koje je kasnije teško ukloniti.

Za fugovanje se koristi mala količina materijala, tako da nema mnogo smisla štedeti.  Odaberite najjkvalitetnije mase za fugovanje, jer fuge su jednako važne kao i pločice,pogotovo kada na red dođe čišćenje.

Kvalitet mase za fugovanje je od posebnog značaja kada su u pitanju vanjske pločice, koje trpe velika termička naprezanja tokom leta, obično u vidu pljuskova nakon dugih sunčanih intervala. Takođe, tu su i niske temperture i led tokom zimskih meseci.

Neodgovarajuće rezanje pločica

Rezanje pločica je precizan posao koji zahteva odgovarajuće alate i dobru pripremu. Nepravilno sečenje može izazvati lomove, neuredne ivice ili nepotrebno rasipanje materijala. Upotreba odgovarajućih alata i planiranje rezova unapred doprinosi ne samo boljoj estetici, već i uštedi materijala.

Rezanje pločica je posebno izazovno kod kvalitetnih podnih plocica i granitne keramike, gde je neophodan alat profesionalnog kvaliteta. Manje iskusni majstori posebno muku muče sa komplikovanim situacijama, poput ukrajanja pločica oko radijatorskih cevi, a tada najčešće trpi estetika.

Zanemarivanje uputstava proizvođača

Bez obzira na iskustvo, zanemarivanje uputstava proizvođača lepka, pločica i mase z fugovanje je put ka greškama. Ta uputstva su rezultat laboratorijskih testiranja i nude optimalne uslove za upotrebu. Nepoštovanjem preporučenog vremena sušenja, količine vode pri mešanju ili kompatibilnosti materijala, povećavate rizik od neuspeha projekta.