Aktuelno

Poletovi stručnjaci predstavili projekat zelenih krovova

Kompanija AD Polet pokrenula projekat odlaganja loma od blokova kao nusproizvoda u proizvodnji, a sve sa ciljem ulaganja u rešenje ozelenjavanja krovova. Na taj način se ujedno rešava problem otpada, ali i pozitivno utiče na životnu sredinu

Posvećenost ekološkim projektima u cilju očuvanja životne sredine postaje sve važnija odrednica poslovanja odgovornih privrednih subjekata. To je mnogo više od jednokratnih projekata. Reč je o  strateškom razmišljanju koje pristupa očuvanju životne sredine kao kontinuiranom zadatku sa ciljem stalnog napredovanja

PROČITAJTE JOŠ: S akustičnim blokom do još ugodnije klime u vašem domu

Prepoznali su to i u AD Poletu koji se sa svoje dve fabrike – za proizvodnju crepa u Novom Bečeju i za proizvodnju cigle u Stražilovu, može pohvaliti i sa dve EPD deklaracije proizvoda o zaštiti životne sredine koje izdaje Institut za ispitivanje materijala. Nakon dobijanja ova dva važna priznanja, Poletovi stručnjaci otišli su korak dalje i pokrenuli projekat odlaganje loma od blokova kao nusproizvoda u proizvodnji, a sa ciljem pozitivnog uticaja na životnu sredinu.

Jedna od inovativnih primena loma od pečenih blokova je njegova ugradnja kao važne komponente u mešavinu za izradu zelenih krovova. Zeleni krovovi predstavljaju jedinstveno i inovativno rešenje za ozelenjavanje objekata i imaju pozitivan uticaj na ekologiju i životnu sredinu, kao i na energetsku efikasnost samog objekta.

Prirodni materijali u ulozi ozelenjavanja krovova

Najvažnija komponenta u strukturi zemljišta za zelene krovove je usitnjeni lom od pečenih opekarskih blokova koji je prisutan u kompoziciji sa 50-80% vol. U kombinaciji sa njim koriste se još i pesak, treset i humus, u zavisnosti od potreba i vrste zelenog krova.

Ovaj inovativni projekat rezultirao je saradnjom između kompanije AD Polet i agencije ‘Živeti sa biljakama’. Spoj znanja i iskustva Poletovih inženjera tehnologije Vesne Svrkota, Marka Šćekića, Teodore Janić i Marije Vrebalov sa znanjem i iskustvom diplomiranog inženjera pejzažne arhitekture Radivoja Bulatovića omogućio je obljavljivanje javne publikacije i njenu prezentaciju pod nazivom “Izgradnja zelenih krovova na bazi recikliranog građevinskog materijala”.

Ovu poblikaciju su inženjeri fabrike cigle „Stražilovo“ predstavili na IX Kongresu savremene industrije glinenih proizvoda (SGIP) na Divčibarama, u oktobru 2022. godine.

Zeleni krovovi u potpunosti menjaju urbano okruženje

Reprezentativni primeri ovakvih zelenih krovova, koje je izradila agencija “Živeti sa biljkama”, krase objekte u TC Rajićeva, Kalemegdansku terasu, Zepter zgradu u Beogradu, ali i niz drugih objekata širom Srbije. Studiju o hemijsko-fizičkim i geološkim svojstvima različitih mešavina sastojaka za zelene krovove sprovela je Laboratorija za geotehniku Šumarskog fakulteta u Beogradu.

PROČITAJTE JOŠ: Novi NEXE pregradni blokovi za bržu i jednostavniju gradnju

A koliko je važna saradnja svih učesnika u procesima proizvodnje građevinskog materijala, građenju, projektovanja i zaštiti životne sredine i njihovom praćenju savremenih trendova, dokazuje i podatak da je upravo ovaj poslednji Kongres na Divčibarama po prvi puta organizovan kao ujedinjeni kongres Društva za ispitivanje i istraživanje materijala i konstrukcija Srbije i Udruženja Savremene industrije glinenih proizvoda Srbije.

Ovaj događaj okupio je brojne naučnike i stručnjake iz proizvodnog segmenta građevinskih materijala regije, konkretno – Srbije, Severne Makedonije, Republike Srpske i Hrvatske, što je bila odlična prilika za prezentaciju projekta ‘Izgradnja zelenih krovova na bazi recikliranog građevinskog materijala’. 

Na ovaj način AD Polet još je jednom nesumnjivo pokazao svoje jasno opredeljenje prema inovacijama i zadovoljavanju potreba savremene gradnje imajući istovremeno u vidu zaštitu životne sredine.