Lifestyle

Urbana džungla koja se prostire na šest spratova

Ozelenjene fasade su sve češći način da arihitekte ispoljavaju svoju kreativnost, a vijetnamski studio Vo Trong Nghia je ovaj trend podigao na novi nivo

PROČITAJTE JOŠ:

Ozelenjeni neboderi Dubaija uskoro postaju realnost

Zelena vertkalna oaza u centru stare kineske prestonice

Zelene fasade su odlično rešenje za podneblja sa mnogo sunčanih dana, jer su idealna prirodna zaštita od sunca i omogućavaju kreiranje mikroklime, čime se redukuju troškovi klimatizacije. Najnoviji primer nam stiže iz Vijetnama, gde je studio Vo Trong Nghia predstavio svoje viđenje ozelenjene fasade.

U pitanju je šestospratna poslovna zgrada kod koje je ozelenjenje fasade tako dobro izvedeno, da se sam objekat praktično ni ne vidi od zelenila. Tek ponegde se naziru elementi betonske konstrukcije, a samo urbano okruženje i oblik jasno stavljaju do znanja da je u pitanju zgrada.

Po rečima arhitekata, ovako bogato ozelenjenje obezbedilo je da sam objekat uvek bude zaštićen od direktnih sunčevih zraka. Pored toga, ispravanje vode iz lišća dodatno doprinosi hlađenju, tako da su troškovi klimatizacije ove zgrade neuporedivo niži od konvencionalnih poslovnih zgrada istog oblika i kvadrature.

Biljke se vodom snabdevaju sistemom prikupljanja kišnice, što je još jedan od doprinosa očuvaju prirodnih resursa. Sama zdrada je projektovana po najjednostavnijim principima i uz upotrebu najosnovnijih materijala – armiranog betona i čeličnih profila.

Sama zgrada nema klasične zidove. Oni su zamenjeni zastakljenim površinama, tako da je iz objekta živa zelena fasada jasno vidljiva. Biljke su posađene u mobilne saksije koje su pričvršćene uz pomoć metalne konstrukcije. Saksije su mobilne, tako da se uvek može menjati raspored biljaka, a na taj način i količina svetlosti koja će na pojedinim pozicijama da dopire do enterijera.

Sve strane zgrade su prekrivene zelenilom, osim severne, gde se nalaze otvori kojima se kontroliše poprečna cirkulacija, čime se obezbeđuje ventilacija, a zavisno od spoljašnje temperature, održava idealna klima unutar objekta.

Foto: Hiroyuki Oki