Rešite se buđi – Pravilna upotreba fungicida pri krečenju
Da li fungiciti mogu uvek da pomognu? Kako se pravilno i bezbedno nanosi fungocid, a kako boja protiv pojave buđi? Da li zid okrečen bojom protiv buđi mora da bude bele boje? Kako smanjiti rizik od ponovne pojave buđi na zidovima? Kada fungicidi i boje protiv buđi ne mogu da pomognu
Buđ na zidovima je mnogo više od estetskog poblema. Pored toga što boravak u takvim prostorijama nije bezbedan po zdravlje, pojava buđi ukazuje na problem sa vlagom. Da bi buđ moga da se pojavi i opstane na zidovima, potrebna su joj dva elementa – vlaga i hrana. Koji god od ova dva elementa uspe da se eliminiše, biće rešen problem pojave buđi.
PROČITAJTE JOŠ:
Poludisperzije, disperzije ili akrilne boje – šta odabrati?
Kako zid tamne boje prekrečiti u belo
Svi ugljeni hidrati, skrob ili celuloza predstavljaju hranu za buđ, a oni su sastojci glet mase i standardnih boja za krečenje. Dakle, svaki zid, odnosno glet masa i sama boja predstavljaju dobru podlogu, pa ako ima i vlage, buđ počinje da buja.
Prvo fungicid, pa tek onda boja koja spečava pojavu buđi
Kako se buđ pravilno uklanja upotrebom fungicida? Postoji više načina, dobro je da se u bolje opremljenim farbarama raspitate šta imaju od prepatata, ali procedura rada je uglavnom slična. Naime, prvo je potrebno postojeću buđ ukloniti sa zida. Za to se koristi vlažna krpa. Buđ se pažljivo briše, uz obilato ispiranje i dobro ceđenje krpe.
Kada se zid dobro osuši, nanosi se neko od bezbojnih sredstava za uništavanje buđi. Obično su u pitanju preparati koji se prethodno razblažuju sa vodom. Naravno, pratite sva uputstva na pakovanju, jer tako su šanse da se rešite buđi na duži period veće.
Postoje preparati koji se nanose u spreju i oni prethodno ne moraju da se razblažuju. Nanošenje fungicida se vrši jednom, a po potrebi i dva puta, ali tek pošto se prvi nanos dobro osušu, otprilike osam do 12 sati kasnije.
Pošto su se zidvi potpuno osušili od nanosa fungicida, potebno je naneti boju, ali ne standardnu poludisperziju, već boju za zidove koja sprečava nastanak buđi. U pitanju su boje koje imaju takav sastav da u njima nema sastojaka koje mogu za buđ da posluže kao hrana. Podrazumeva se da svako sledeće krečenje treba obavljati ovakvim bojama.
Ovo je standardni potupak, ali kao što je već rečeno, raspitajte se u farbari koja sredstva imaju i koja mogu da se kombinuju. Izbegavajte kupovinu osnovnog bezbojnog premaza koji nije od istog proizvođača kao i sama boja, jer možda nisu kompatibilni. Takođe, napomenimo da i boje protiv buđi mogu da se toniraju pigmentima.
Kada sredstva protiv buđi imaju efekta?
Imajte na umu da fingicidi ne mogu uvek u potpunosti da pomognu. Svakako će usporiti pojavu buđi, ali ako problem postoji, buđ će se kad tad vrtiti.
Vlaga može da se javlja iz više razloga. Ponekad se vlaga na zidovima javlja usled povišene vlažnosti vazduha zbog nedovoljnog provetravanja prostorije, a taj problem je lako rešiti.
Ponekad vlaga u zidovima i pojava buđi može da bude posledica loše termičke izolacije zidova, pa se usled razlike u temperturi javlja kondenzacija na hladnim zodovima. Ovaj problem može da se ublaži boljim grejanjem i redukovanjem vlažnosti vazduha. Izbegavajte sušenje veša, kada kuvate ili se tuširate, obavezno provetravajte.
PROČITAJTE JOŠ:
Otkud vlaga u potkrovlju i kako je se rešiti
Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv
Takođe nekada se buđ javlja na spoljašnjim zidovima zbog slabije cirkulacije vazduha. Obično se buđ javlja iza kredenaca, pa obratite pažnju na raspored nameštaja, možda nekada i na taj način može da se ublaži problem. Svakako je najefikasnije rešenje spoljašnja izolacija hladnog zida, ali to već zahteva veća ulaganja.
Svakako najveći problem i problem koji se najteže rešava je kada je loša hidroizolacija, pa zidovi vlagu “vuku” iz temelja, takozvana “kapilarna vlaga”. U tom slučaju sanacija je moguća, ali za to su potrebni iskusni hidroizolateri, jer u pitanju je komplaksan posao.
Foto: Freepik