Uradi sam

Kako sprečiti nastanak buđi na zidovima

Zašto je provetravanje prostorija važno? Kako se pravilno koristi merač vlažnosti vazduha i koja mu je cena? Kako rasporediti nameštaj da se speči nastanak buđi? Da li su delotvorni premazi protiv plesni? Da li je apsorber vlage dobra ideja?

Kada se pomene buđ na zidovima, najčešća tema je – kako je ukloniti. Ipak, kada ste je jednom očistili, važno je učiniti sve da se ona opet ne pojavi. Kada je sprečavanje pojave buđi na zidovima u pitanju, postojedva načina: to može da se učini sprečavanjem uzroka pojave buđi, kao i saniranjem posledica.

PROČITAJTE JOŠ:

Krečenje – Lako može svako

Otkud vlaga u potkrovlju i kako je se rešiti

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv

Sprečavanje pojave uzroka je bolji, ali skuplji način, a on podrazumeva izolaciju zidova, promenu stolarije, a to su sve skupe popravke za koje većina nema dovoljno novca. Stoga, ukoliko ste očitili buđ sa zidova, evo par saveta kako da sprečite njen ponovni nastanak. Problem buđi je mnogo veći od estetskog, jer može da bude nepovoljan i po zdravlje ukućana.

Provetravajte po potrebi

Provetravanje je posebno značajno tokom zimske sezone. Zapravo je, ukoliko imate novu stolariju koja besprekorno dihtuje, provetravanje neophodno obaviti nekoliko puta dnevno.

Po pravilu provetravanje se vrši kratotrajnim otvaranjem svih prozora kako bi se napravila promaja, a vlažan vazduh napustio prostoriju. Dugotrajno držanje odškrinutog prozora, ili otvaranje “na kip” nije delotvorno. Provetravanje obavljajte kada god primetitite da je važnost vazdha u prostoriji iznad 60%.

Kontrolišite vlažnost vazduha u postoriji

Da li postoji opasnost od pojave buđi najlakše je utvrditi kontrolisanjem vlažnosti vazduha. U bolje snabdevenim prodavnicama tehnike digitalni merač vlažnosti vazduha, koji je obično i termometar, može da se nabavi već po ceni od oko 1000 dinara.

Ovim skromnim ulaganjem je uvek moguće utvrditi da li je vlažnost vazduha prevelika. Poželjno je da vlažnost vazduha bude ispod 60%. Već iznad 65% signalizira da postoji velika opasnost da se na nekom od kritičnih mesta pojavi buđ.

Eliminišite naveće izvore vlage

Vodite računa da se kupatilo posle tuširanja odmah dobro provetri, a da vlaga ne uđe u druge prostorije. Isto važi i za pranje veša i kuvanje. Mašina za veš je jedan od većih proizvođača vlage, pa je dobro da se ne nalazi u prostoriji koja je podložna pojavi buđi,  već na mestu koje je dobro provetreno. Tokom spremanja ručka poželjno je uključiti kuhinjski aspirator, ukoliko je tip koji odovodi gasove napolje.

Omogućite cirkulaciju vazduha

Izbegavajte da zidove koji su skloni pojavi vlage blokirate ormanima ili sličnim velikim komadima nametaja. Time se oteževa cirkulacija vazduha, stvara hladnija zona i pogodno tle za pojavu buđi. A tada ona brzo može da ošteti ne samo zid, već i sam nameštaj.

Krevete, ukoliko je moguće, malo odmaknite od hladnih spoljašnjih zidova kako bi vazduh cirkulisao. Najgora opcija je krevet primaknut do kraja uz spoljšnji zid, a kompletna ivica kreveta uz taj zid blokirana gomilom jastuka. To je čest slučaj i idealan scenario da se ispod kreveta na zidu pojavi plesan.

Koristite apsorber vlage

Apsorberi vlage su plasične kutije sa kalcijum hloridom koji efikasno prikuplja vlagu,  pogotovo kada je ona u većim opasnijim koncentracijama po zdravlje ukućana. Apsorberi vlage su potpuno bezbedni i neškodljivi po zdravlje i veoma su efikasni u sprečavaju pojave buđi. Njihova upotreba se savetuje tokom meseci koji su najkritičniji, a to je obično grejna sezona.

Premazi za sprečavanje pojave buđi

Na tržištu danas postoji veliki broj premaza, što kao podloga za boju, što sredstava koja se dodaju samoj boji. Prilično su efikasni kada je pojava buđi u pitaju. Ipak, kako je u pitanju hemijsko rešenje, preporuka je da se ova sredstva primenjuju samo na mestima gde postoji neposredna opasnost od pojave buđi.

Proverite zaptivenost prozora

Prvo u šta treba da se uverite je to da prozori u slučaju kiše negde ne propuštaju vlagu. Proverite odvodne kanale dnu štokova da nisu zaprljani, jer to može da otežava oticanje vode. Prekontrolišite i stanje dihtunga i sikonskih zaptivki, jer sve su to popravke koje mogu da se sprovedu uz minimalna ulaganja.