Tema

Vodič za prelazak na grejanje na drveni pelet

Koje su osnovne prednosti grejanja na pelet? Zašto je komoditet grejanja neuporedivo viši? Kako se sa drveta ili uglja prelazi na pelet? Kako odabrati idealan kotao na pelet? Kako se rukuje kotlom na pelet? Sezonsko održavanje kotla.

Grejete se na drva ili ugalj i planirate da se prebacite na grejanje na pelet? U ovom trenutku to je dobra odluka, jer cena peleta je prilično povoljna, pa se grejanje na pelet u ovom trenutku možda čak i više isplati od grejanja na drva ili ugalj.

Pored toga, ne treba zanemariti ni činjenicu da se prelaskom na pelet neuporedivo smanjuje količina posla. Sa prelaskom na pelet nema više jutarnjeg loženja, čišćenja velikih količina pepela, a sve se svodi na povremenu brigu o kotlu koja može da se obavlja i na svakih nekoliko dana, zavisno od uslova.

Ukoliko planirate da se preorijentišete sa uglja ili drva na pelet, ali vam je sve to još velika nepoznanica, u narednom tekstu ćemo vas upoznati sa svim procedurama vezanim za prelazak na pelet, kao i poslove oko održavanja sistema.

Koje su osnovne prednosti grejanja na pelet

U ovom tekstu ćemo pretpostaviti da se na prelazak na grejanje na pelet odlučuju oni koji se trenutno greju na drva ili ugalj, jer takvih slučajeva je procentualno najviše. Prednosti grejanja na pelet su takve da je razlika u komoditetu grejanja neuporediva.

Svi oni koji su se grejali na drva ili ugalj dobro znaju kakve su obaveze po pitanju pripreme ogreva – transport drva, priprema i usitnjavanje za potpalu, transport i rukovanje prljavim ugljem…

Prelaskom na pelet situacija se značajno pojednostavljuje. Naime, kotlovi na pelet imaju znatno veći stepen iskorišćenja toplotne energije goriva, a i sam pelet, koji predstavlja sabijenu drvenu masu, je dosta kaloričniji.

Sve to ima za posledicu manju količinu potrebnog ogreva. Domaćinstvo koje je moralo da pripremi dvadeset metara drva, po prelasku na pelet može da računa da će biti dovoljne četiri palete peleta, odnosno okvirno četiri tone.

PROČITAJTE JOŠ:

Smanjite potrošnju peleta uz ove praktične savete

Drva ili pelet – Prednosti i mane dva energenta

To znači znatno manju količinu ogreva koju je potrebno transportovati, a ne treba zaboraviti da kompletan ogrev bar dva puta mora da prođe i kroz vaše ruke. Na paleti se nalazi 70 džakova peleta, gde svaki džak ima 15 kilograma.

Ukoliko kamion ima pristup do garaže i kotlarnice, bez stepenica, proces utovara ogreva može da se obavi bez fizičkog posla, jer palete mogu da se prebace i ručnim viljuškarom/paletarom.

Komoditet grejanja je na neuporedivo višem nivou

Ipak, najveća prednost grejanja na pelet je automatizacija koja je kod grejanja na drva ili ugalj bila mislena imenica. Naime, kada se spremnik kotla na pelet napuni peletom, kotao dugo može da radi samostalno.

Koliko dugo, zavisi od samog kotla, kvadrature koja se greje i spoljašnje temperature. Ali, okvirno to je period ne manji od 24 časa, pa do nekoliko dana. Tokom tog vremena, bavljenje grejanjem se svodi na regulisanje termostata u dnevnoj sobi.

Kako se sa drveta ili uglja prelazi na pelet?

Dobra vest je da sa drveta i uglja na pelet mogu da se prebace i oni koji imaju sistem centralnog grejanja, ali i svi oni koji su se grejali uz pomoć peći ili štednjaka na drva. Danas se u ponudi proizvođača nalaze i kotlovi na pelet za sisteme centralnog grejanja, kao i uređaji koji menjaju klasične peći na drva i štednjake na drva.

Štednjak na pelet – i grejanje i priprema hrane na ekonomičan način

Da bi bio instaliran štednjak na pelet umesto štednjaka na drva, ili peć na pelet umesto peći na drva, jedino što je potrebno je priključak na elektro mrežu, a odvod dimnih gasova se vrši povezivanjem uređaja na pelet na već postojeći dimnjak.

Kako odabrati idealan kotao na pelet?

Isti je slučaj i sa zamenom kotla centralnog grejanja na drva kotlom na pelet – jedino je potrebno pobrinuti se za izvor električne energije, dok se povezivanje vrši na postojeći dimnjak i postojeći sistem cevi centralnog grejanja.

Naravno, kako bi garancija na proizvod važila, potrebno je da ugradnju obavi ili odobri serviser ovlašćen od strane proizvođača kupljenog uređaja na pelet.

Prilikom odabira kotla na pelet osnovno je da se odabere uređaj adekvatne snage, o čemu više možete da pročitate OVDE. Ostalo se svodi na odabir karakteristika koje vama najviše odgovaraju, a to su cena, radna autonomija, garantni rokovi i slično.

Kako se rukuje kotlom na pelet?

Kao što smo već rekli, rukovanje kotlom na pelet zahteva neuporedivo manje angažovanja u poređenju sa rukovanjem kotlom na drva ili ugalj. Kada se spremnik sa peletom napuni, kotao samostalno putem pužnog prenosnika dozira količinu peleta u gorioniku.

Na vama je samo da pratite količinu peleta u spremniku, a zavisno od intenziteta grejanja i tipa samog kotla, jedno punjenje spremnika može da traje i nekoliko dana. Pored toga, jedna od redovnih obaveza je čišćenje samog gorionika.

Gorionik se lako čisti. To je najobičnija čelična masivna pepeljara koju je povremeno potrebno očistiti od šljake. Taj posao se obavlja za par minuta, a jedino što je potrebno je da je tada kotao ugašen, a gorionik hladan.

Izgled gorionika kotla na pelet

Koliko često će ta radnja morati da se radi, takođe zavisi od mnogo faktora, kao što su intenzitet grejanja, ali u ovom slučaju i kvalitet samog peleta. Lošiji kvalitet peleta može da uzrokuje taloženje veće količine šljake. Sam gorionik nekada može da se čisti i posle nekoliko dana, ali preporuka je da ga prekontrolišete i očistite jednom dnevno, jer čist gorionik znači bolje sagorevanje i manju potrošnju goriva.

PROČITAJTE JOŠ:

Održavanje kotla na pelet – Pet minuta dnevno za siguran rad

Kada je potrebno čišćenje dimnjaka kod kotlova na pelet?

Pored gorionika se nalazi još jedan spremnik za pepeo, a on se čisti ređe. Od samog kotla i kvaliteta peleta zavisi koliko ta radnja često mora da se obavlja, ali recimo da je čišćenje pepela potrebno obaviti posle potrošene jedne tone peleta, a kod većih kotlova i posle dve potrošene palete, dakle dva ili tri puta tokom grejne sezone.

Jasno je da je održavanje kotla na pelet neuporedivo jednostavnije od održavanja kotla na drva. Kotao može samostalno da radi i danima ako je potrebno, a količine pepela su neuporedivo manje. Napomenimo i to da će i čišćenje dimnjaka morati da se radi neuporedivo ređe.

Sezonsko održavanje kotla

Kotao na pelet je znatno složeniji uređaj od klasičnog kotla na drvo ili ugalj. Kotao na pelet poseduje dosta složene mehanike i elektronike, pa je za njegovo održavanje potreban stručan serviser.

Po završetku svake sezone potrebno je odmah kotao očistiti od naslaga pepela i šljake. Većina kotlova se nalazi u podrumskim prostorijama gde je veća koncentracija vlage. Pepeo apsorbuje vlagu veoma brzo, pa tada može da se javi formiranje agresivnih jedinjenja koja mogu da naškode uređaju.

Takođe, preporuka je da jednom godišnje ovlašćeni serviser obavi detaljno čišćenje dimovodnih kanala i unutrašnjih komponenti kotla, kako bi bio spreman za sledeću sezonu. Serviser će takođe prekontrolisati rad brojnih drugih složenih sistema. Kotao na pelet je složen uređaj i da bi dobro služio, zahteva negu i održavanje, baš kao i automobil.

Foto: Arhiva, Alfa-Plam