Uradi sam

Vrste burgija i šta je zaista potrebno prosečnom hobi majstoru

Koje su osnovne razlike između burgija za metal, burgija za beton i burgija za drvo? Kada su cena i kvalitet burgije od većeg značaja, a kada će alat hobi kvaliteta biti sasvim dovoljan? Kako i čime se buše stako i keramika?

Bušenje rupa kroz različite materijale je čitava nauka o kojoj bi moglo da se piše u nastavcima. Ipak, kada su u pitanju manje kućne popravke i potrebe prosečnih hobista, burgije mogu najgrublje da se podele u tri kategorije – burgije za metal, drvo i kamen.

Sva tri tipa burgija, iako naizgled veoma slična, rade na potpuno različite načine, a različito se i koriste. Tri seta burgija iz ove tri kategorije je sve što će prosečnom domaćinstvu i prosečnom hobi majstoru ikada zatrebati.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako da izbušite rupu u zidu kao profesionalac

Aku bušilice i odvijači – Koji uređaj je idealan za vaše potrebe

Ono što posebno treba da se istakne – kao i svaki alat, i burgije mogu da budu različitog kvaliteta. Kada su u pitanju burgije za drvo, set burgija prosečnog kvaliteta će većini domaćinstava trajati dugi niz godina. Ipak, kada su u pitanju burgije za metal i kamen, potrebno je kupiti nešto kvalitetnije proizvode kako bi imale optimalan vek trajanja, čak i za povremenu upotrebu.

Burgije za metal

Burgije za metal sa delimično brušenim vrhom se koriste za bušenje obojenih metala, kao što su aluminijum, bakar, mesing, cink, gvožđe i nelegirani čelik. Za nerđajući i legirani čelik su potrebne burgije od brzoreznog čelika legiranog kobaltom (HSS – High Speed Steel) ili burgije sa titanskom oblogom.

HSS burgije su izrađene od visoko kvalitetnog legiranog čelika, pa su izdržljivije u radu. Mogu da se koriste i za bušenje tvrdog drveta i plastike. Ako se koriste intenzivnije, poželjno je hladiti ih vodom u toku rada.

Kobaltne burgije su namenjene još većim brzinama bušenja od HSS burgija jer mnogo bolje podnose visoke temperature. Naravno, i cena im je visoka. Ipak, u pitanju je alat profesionalnog kvaliteta kakav hobisti retko koriste.

Burgije za drvo

Burgije za drvo mogu da se kupe po znatno pristupačnijim cenama, a čak i alati prosečnog kvaliteta će zadovoljiti potrebe većine hobi majstora i domaćinstava koja ovakve alate koriste povremeno.

Burgije za drvo izgledaju slično kao i burgije za metal, a ako niste sigurni koja je koja, burgiju za drvo možete da prepoznate po špicastom vrhu. Ubodni deo burgije za drvo poseduje jasno zašiljen vrh, takoreći iglu.

Ona služi da se preciznije započne proces samog bušenja drveta, odnosno ta igla je vođica koja obezbeđuje precizan početak bušenja u željenoj tački, jer godovi na drvetu koji su tvrđi od svetlijih delova često dovode do toga da burgija prilikom kontakta sa površinom zbog rotacije sklizne i započne bušenje na pogrešnom mestu.

Po pravilu, burgije za drvo, ako se pažljivo koriste i čuvaju na suvom mestu, mogu da traju dugi niz godina, pa kada je ovaj alat u pitanju nije neophodno ulagati veće količine novca.

Burgije za beton

Burgije za beton se koriste za bušenje kamena, betona, cigle, glinenih blokova… Generalno, burgije za beton se obično koriste za bušenje rupa u zidu, na primer za kačenje polica i slično.

Njih lako možete da prepoznate po tome što je glava burgije drugačija od glave burgija za metal ili drvo. Na vrhu burgije za kamen se nalazi pričvršćena specijalna pločica izrađena od volframskog karbida.

U pitanju je veoma tvrd materijal koji omogućava vibraciono bušenje. Možda možete da primetite da je vrh burgije za beton tup u poređenju sa vrhom burgije za drvo, a razlog je potpuno različit princip rada. Dok burgija za drvo oštrim noževima na vrhu reže drvo, burgija za beton vibracionim dejstvom drobi materijal pored sebe, a spirala ga povlači i izbacuje.

Baš kao kada su i burgije za metal u pitanju, i burgije za beton je poželjno da budu višeg kvaliteta kako bi duže mogle da se koriste.

A šta sa keramikom i staklom?

Za jeftinije keramičke pločice mogu da se koriste i klasične burgije za beton, ali je potrebna posebna pažnja da ne bi došlo do oštećenja i pucanja pločice. Kada su pločice u pitanju, mnogo je sigurnije koristiti burgije za staklo i keramiku. Potpuno drugačije izgledaju od burgija za kamen, staklo ili metal (slika dole).

S obzirom da su danas u prodaji mnogo zastupljenije kvalitetne keramičke pločice velike tvrdoće, poput granitne ili gres keramike, preporuka je da se za bušenje keramičkih pločica uvek koriste burgije za staklo i keramiku.

Način bušenja ovakvim burgijama je značajno drugačiji od svih ostalih burgija. O tome kako se koriste burgije za staklo i keramiku smo već pisali, a više o tome pročitajte OVDE.