Uradi sam

Kako popraviti pukotine i oštećenja na zidu

Pukotine na zidovima mogu da se jave iz mnogo razloga, kao što je nagla promena vlažnosti vazduha, sleganje terena, loš kvalitet molerskih radova… Srećom, njihovo saniranje na duži vremenski rok nije komplikovano, dovoljno je malo truda i još manje alata i materijala

Pre početka rada prvo je potrebno utvrditi kakva pukotina je u pitanju. Ukoliko je reč o površinskoj pukotini, gde je napukla samo glet masa, dok je zid ispod nje “zdrav” popravka je najjednostavnija. Biće dovoljno špahtlom ostrugati ispucalu glet masu. Lagano špahtlom gulite glet dokle god osećate da on lako otpada sa površine zida. Važno je da se uklone svi delovi gleta koji su popustili, kako ne bi već za nekoliko meseci moralo ponovo da se radi. Kada na zidovima ostane samo čvrst, zdrav glet, suvom četkom ili usisivačem sa zida uklonite višak prašine i krupnijih nečistoća. Potom je potrebno naneti podlogu za zidove, popularni prajmer. On se razređuje sa većom količinom vode, tako da će vam za manje popravke trebati najmanja moguća količina koja može da se nabavi.

Kada se podloga potpuno osuši, može da se nanese nov sloj glet mase. Sam postupak gletovanja nije preporučljivo da sami radite na velikim površinama, jer za ovaj posao je zaista potrebno ikustvo, ali ako je reč o popunjavanju pukotne, gde imate okolni zdrav glet sa kojim “hvatate ravan”, onda je ovaj posao moguće obaviti u režiji “uradi sam”. Kada se naneti glet osuši, zid možete lagano prešmirglati i potom okrečiti.

Nešto komplikovanija popravka je ukoliko ustanovite da se pukotina nije zadržala samo na glet masi, već zalazi i u strukturu maltera na zidu, ispod gleta. U tom slučaju je opet potrebno oštrim predmetom (stari “šrafciger” na primer…) odstraniti sve delove zida koji su popustili, odnosno proširiti samu pukotinu u malteru. To je neophodno kako bi se uklonili svi delovi zida koji nisu čvrsti, ali i kako bi pukotina mogla adekvatno da se ispuni. Manje pukotine možete da ispunite glet masom, dok se one veće popunjavaju gipsom. Naravno, opet je pre toga potrebno naneti podlogu. Prilikom korišćenja glet mase vodite računa da nije zamešana sa previše vode, kako ne bi bila previše tečna, jer će se slivati. Kod gipsa je najvažnija brzina rada, jer on veoma brzo i prilično burno, uz oslobađanje toplote, prelazi u čvrsto stanje.

Kod ovih malo većih popravki potreban je još jedan korak kako se pukotona ne bi ponovo pojavila. Kada je pukotina popunjena, preko nje se nanosi sloj glet mase. Na taj svež sloj glet mase se potom stavlja mrešasta traka, pa preko nje još jedan sloj glet mase. Na taj način se vrši armiranje zida, a elastična mrežica će biti u stanju da kompenzije nova naprezanja i spreči ponovni nastanak pukotine. Naravno, po završetku gletovanja, zid je potrebno okrečiti.

Sve ove tehnnike, pored pukotina, mogu da se koriste i za popravke drugih oštećeja na zidovima. Pre krečenja se obično uklanjaju slike, pa ako su ostala oštećenja od eksera ili tiplova, ona se lako saniraju špahtlom i sa malo glet mase. Ispune gipsom i armiranje mrežicom se koristi za popravku većih rupa, ili na primer za ispunjavanje kanala prilikom postavljanja novih električnih instlacija.

Pročitajte još:

Krečenje – Lako može svako

Kako sa zidova ukloniti fleke od vlage

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Štampani odnosno dekorativni beton – Prednosti i mane

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Teraco pod – Sve što ste želeli da znate

Kako popraviti oštećenja na laminatu

Kako popraviti oštećenja na emajliranoj kadi

Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove