Tema

Koje su razlike između grafitnog i standardnog stiropora

Koje su prednosti grafitnog stiropora u odnosu na standardni beli stiropor? Koliko garfitni stiropor ima bolja termoizolaciona svojstva? U čemu se razlikuje način ugradnje ove dve vrste izolacije? Koja je cena grafitnog stiropora, a koliko košta klasični stiropor

Pored standardnog ekspandoranog polistirena (EPS), popularnog stiropora, na tržištu se u ponudi nalazi i grafitni stiropor. Karaterističan je po tamno sivoj boji, u potpunoj suprotnosti sa klasičnim belim stiroporom. Ipak, činjenica je da je razlika u boji veća nego što je razlika u osnovnim karakteristikama ova dva materijala. Cena grafitnog stiropora se takođe razlikuje od cene standardnih EPS izolacionih ploča.

PROČITAJTE JOŠ:

Upotreba stiropora za termičku izolaciju podova

Vakuumska izolacija (VIP paneli) – Sve prednosti i mane

Naime, grafitni stiropor je po tehnologiji proizvodnje sličan klasičnom ekspandiranom polistirenu, odnosno stiroporu. Grafini stiropor, ili kako ga mnogi nazivaju „neopor“, po zaštićenom brendu kompanije BASF, nastaje na sličan način. Naime, takođe se vrši  ekspndiranje polistiena, odnosno njegovo višestruko širenje i mešanje sa velikom količinom vazduha, s tim što se u tom procesu dodaje i grafit.

Od grafita potiče karakteristična siva boja koja je siva i po preseku ovog materijla. Grafit ima osobinu da odbija deo toplote čime se grafitnom stiroporu dodatno poboljšavaju izolacione karakteristike u odnosu na standardni stiropor. Prema podacima proizvođača koji prizvode grafitni stiropor, njegove izolacione karakteristike su oko 20 odsto bolje od belog stiropora.

Inače, mehaničke karakteristike grafitnog stiropora su slične kao i kada je standardni u pitanju. Precizno je izrađen pa se kao i u radu sa belim stiroporom lako postižu ravne površine, što je posebno pogodno kada se izrađuju fasade.

Kako je stiropor proizvod nastao na bazi plastičnih masa, ni standardni beli, a ni graftni stiropor ne reaguju sa drugim građevinskim materijalima kao što su cement ili kreč, što ga čini veoma popularnim u građevinarstvu. Paropropunost grafitnog stiropora je ista kao i kod belog, što ih takođe čini pogodnim za izolaciju spoljašnjih zidova.

Jedan detalj može da pravi razliku kada je poredi praktčnost standardnog i sivog stiropora, a odnosi se samo na proces gradnje. Ni jedan od ova dva materijala nije predviđen da bude trajno izložen dejstvu atmosferskih uticaja, ali sa grafitnim stiroporom treba biti posebno oprezan.

Naime, zbog tamne boje treba izbegavati njegovo duže izlaganje jakim sunčevim zracima. Beli stiropor odbija sunčevi svetlost, pa se na suncu manje zareva. Tamna boja grafitnog stiropora apsorbuje toplotu, tako da tokom dužeg izlaganja postavljene fasade suncu, može doći do deformacija. Stoga je preporuka da se isplanira postavljanje zaštitnog sloja fasade na vreme.

U suštini, grafitni stiropor ima veoma slične karakteristike kao i standardni beli stiropor, izuzev nešto boljih izolacionih karakteristika. Ipak, standardni beli stiropor već u startu ima veoma dobre izolacione karakteristike, što svakako doprinosi njegovoj popularnosti.

PROČITAJTE JOŠ:

Stirodur kao izolacioni materijal – Osobine, cene i namena

Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja

S druge strane grafitni stiropor neznatno poboljšava samo tu jednu osobinu stiropora koje je inače već dobra, ali uz doplatu, tako da njegova popularnost na tržištu ne može da se poredi sa standardnim belim stiroporom.

Kao i obično razlog manje popularnosti je osetna razlika u ceni. Naime, u trenutku pisanja ovog teksta kvadratni metar standardnog stiropora je oko 300 dinara po kvadratnom metru za debljinu table od 50 milimetara. Identična tabla grafitnog stiropora košta upola više, oko 450 dinara.