Zamagljeni prozori tokom zime – Estetski problem ili ozbiljnije upozorenje?
Kada zamagljeni prozori mogu da ukazuju na problem veći od estetskog? Zbog čega se javlja magljenje prozora? Kako smanjiti rizik od povećane vlažnosti vazduha u stanu i pojave kondenzacije? Kako kondenzacija može negativno da utiče na zdravlhe ukućana
Kada zima stigne, a temperature padnu, mnogi vlasnici stanova suočavaju se s problemom zamagljenih prozora. Na prvi pogled, ovo može izgledati kao bezazlen i prolazan estetski problem. Međutim, zamagljivanje stakala često je signal većih problema koji mogu negativno uticati na zidove, prozore, pa čak i na zdravlje ukućana.
Zašto dolazi do zamagljivanja prozora?
Magljenje stakala je posledica kondenzacije vodene pare iz vazduha, koja se javlja kada topao i vlažan vazduh u unutrašnjosti doma dođe u kontakt s hladnim površinama, poput prozorskih stakala. Ovaj proces je naročito izražen zimi, kada je razlika između unutrašnje i spoljašnje temperature velika.
Šta dodatno pospešuje magljenje prozora?
Nedovoljnu ventilaciju prostora je jedan od osnovnih uzroka. Nedostatak svežeg vazduha u prostoriji povećava vlažnost vazduha, što dovodi do lakše pojave kondezcije na hladnim površinama, a to su obično przori.
Neadekvatna izolacija je takođe potencijalni problem. Ukoliko prozor nema dvotruka stakla, stako će, bez vazdušnog izolujućeg sloja, biti znatno hladnije, a to je jedan odpreduslova za pojavu kondenzacije.
Visoka unutrašnja vlažnost vazduha dovodi do lakše pojave kondenzata, visoka vlažnost vazduha ne mora da bude posledica samo odsustva redovnog povetravaja. Aktivnosti poput kuvanja, tuširanja i posebno sušenja veša u zatvorenom prostoru značajno doprinose povećanju vlage u vazduhu.
Da li je brisanje stakala dovoljno?
Iako brisanje zamagljenih stakala može prikriti problem, to nije rešenje samog problema. Ako se osnovni uzrok ne otkloni, kondenzacija će se ponovo javljati, često ostavljajući tragove vlage na staklima i okviru prozora.
Ovi tragovi mogu s vremenom prouzrokovati oštećenja na prozorskim okvirima, naročito ako su od drveta, a dodatna vlaga može doprineti stvaranju buđi u blizini prozora ili na zidovima. Tada magljenje prozora postaje problem veći od estetskog.
Kada su zamagljeni prozori signal ozbiljnijih problema
Zamagljivanje stakala može ukazivati na više od loše ventilacije. Na primer:
Problemi sa izolacijom – Ako primetite zamagljivanje između slojeva stakla na termoizolacionim prozorima, to je znak da je zaptivanje popustilo i da prozor gubi svoje izolacione osobine.
PROČUTAJTE JOŠ:
Kako uz minimum ulaganja pripremiti prozore za zimsku sezonu
Da krovni prozor traje decenijama – Sve o pravilnom održavanju
Visoka vlažnost u stanu – Prekomerna vlaga u vazduhu može uzrokovati ne samo zamagljene prozore već i stvaranje buđi na zidovima, što predstavlja ozbiljan rizik po zdravlje.
Buđ može izazvati respiratorne probleme, alergije i astmu, a njeno uklanjanje može biti zahtevno i skupo. Ako primetite tamne mrlje ili neprijatan miris u blizini prozora, zidova ili plafona, obavezno proverite da li se radi o buđi.
Kako sprečiti zamagljivanje prozora?
Koristite odvlaživače vazduha – Ovo je efikasan način da kontrolišete vlažnost, naročito u prostorijama gde je vlaga veća, poput kuhinje ili kupatila. Ipak, ovo treba smatrati prvenstveno kao rešenju za prvu pomoć, jer problem treba rešiti u njegovoj osnovi.
Ventilišite prostorije redovno – Otvaranje prozora na nekoliko minuta dnevno pomaže da se smanji vlažnost vazduha.
Koristite kuhinjske i kupatilske ventilatore i aspiratore – Uključivanje ventilacije tokom kuvanja i tuširanja može značajno smanjiti količinu vlage u vazduhu. Kuhinjski aspirator će vlagu izvući pre nego stigne do stana, a isto važi i za ventilator u kupatilu, pa vam neće trebati odvlaživač vazduha.