Tema

Da li su gips karton ploče zamena za klasično malterisanje

Da li je cena jedina prednost gips karton ploča u odnosu na klasično malterisanje? Kada je suvo malterisanje, onosno ugradnja gipsanih ploča optimalnije rešenje i kako se izvodi? Koje rešenje je trajnije i kvalitetnije

Kada je finalna obrada zidova u pitanju, nameću se dve mogućnosti – klasično malterisanje ili oblaganje gips karton pločama. Procedura maltersanja je većini dobro poznata, a u pitanju je dugotrajno rešenje koje traje decenijama.

PROČITAJTE JOŠ:

Gipsani ili cementni malter – Koje rešenje odabrati

Gipsane ploče i vlaga – Dobri prijatelji ili ne?

Po pravilu malterisanje je odlično rešenje kod novogradnje, kada su svi prethodni radovi izvedeni, a pod time se podrazumevaju izolacija, elektro i vodovodne instalacije. Dakle, ako su sve instalacije na svom mestu, a zid sa spoljašnje strane adekvatno izolovan, klasično malterisanje je najoptimalnije, kvalitetno i trajno rešenje.

Koje su prednosti suvog malterisanja gips karton pločma

Ipak, to ne znači da je poranavanje zidova gips karton pločama bez svojih prednosti. Na prvom mestu to je brzina sprovođenja radova, neuporedivo manje prljavog posla, kao i niža cena samih radova. Takođe, oblaganje zidova gips karton pločama je posao koji uz malo truda i istraživanja može da se sprovede i u sopstvenoj režiji. To za klasično malterisanje ne bi moglo da se kaže, jer tu je potrebno mnogo iskustva.

PROČITAJTE JOŠ:

Demit fasada – Sve što treba da znate

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv

Takođe, gips karton ploče su bolje rešenje prilikom adaptacija starih objekata, jer se na ovaj način lakše pokrivaju veće neravnine i nepravilnosti na zidovima. Takođe, oblaganje zidova gips karton pločama omogućava lakše naknadno izvođenje električnih i drugih žičanih instalacija, a moguć je i razvod vodovodnih instalacija, jer gips karton ploče su pogodne i za oblaganje zidova u kuhinjama i kupatilima.

Kako se postavljaju gips karton ploče

Gips karton ploče na zid mogu da se postavljaju na dva načina – lepljenjem direktno na zid, ili ugradnjom na potkonstrukciju od metalnih profila. Lepljenje direktno na zid je praktično rešenje ako su zidovi dovoljno ravni i ako nije potrebno postavljanje nikakvih instalacija.

Postavljanje gips karton ploče lepljenjem direktno na zid

Ukoliko pre suvog malterisanja, odnosno postavljanja gips karton ploča, želite da izvedete bilo kakve instalacije, kako bi izbegli štemovanje zidova, savetuje se postavljanje gips karton ploča na potkonstrukciju. To se vrši tako što se na zidove prvo fiksira konstrukcija od pocinkovanih metalnih profila. Oni prave distancu između samog zida i gipsanih ploča, što omogućava lako razvođenje električnih instalacija.

Pored toga, potkonstukcija omogućava i postavljanje izolacije. Obično je u pitanju mineralna vuna. Na taj način se, ako je reč o starim lošije izolovanim objektima, značajno poboljšava energetska efikasnost, a ugradnja izolacije doprinosi i smanjenju nivoa buke.

PROČITAJTE JOŠ

Krečenje – Lako može svako

Multipor izolacija – Sve što treba da znate

Po postavljanju potkonstrukcije, po potrebi i izolacije, na konstrukciju se vijcima privršćuju gips karoton ploče. One se seku na potrebnu meru i ukrajaju, a njihova velika površina omogućava postizanje savršeno ravnih zidova. Gips karton ploče se prilikom postavljanja uvek jedan centimetar podižu distancerima od poda, odnosno cementne košuljice, kako gipsane ploče ne bi povlačile eventualnu vlagu.

Postavljanje gips karton ploče na metalnu potkonstrukciju

Kada se gips karton ploče postave, vrši se bandažiranje, odnosno finalna obrada spojeva mrežastim trakama i specijalnom gipsanom glet masom, a potom i gletovanje,  krečenje, ili postavlanje keramičkih pločica, zavisno od namene prostorije.

Prednosti i nedostaci malterisanja i gips karotn ploča

Kada se sagledaju oba postupka, odnosno klasično malterisanje ili suvo malterisanje postavljanjem gips karton ploča, jasno je da i jedno i drugo rešenje imaju svoje prednosti i mane.

Klasično malterisanje je svakako u mehaničkom smisu kvalitetnije, odnosno izdržljivije i trajnije rešenje. Zidovi imaju veću nosivost, pa se bez problema nose sa svim opterećenjima, poput ugradnje umivaonika, bojlera, kuhinjskih i drugih polica. Nedostatak je veća cena radova, adaptacija porazumeva više prljavog posla, ali i složenije radove ako je pored malterisanja potrebno sprovesti bilo kakve instalacije, jer to podrazumeva štemovanje zidova.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako da gipsani pregradni zid zadrži i buku

Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja

Sa gips karotn pločama se mnogo brže radi, manji je obim posla, uz manje nereda, a i cena radova je niža. Prilikom postavljanja gips karton ploča na potkonstrukciju moguć je naknadni razvod svih vrsta instalacije, kao i ugradnja dodatne termičke ili zvučne izolacije.

Cena je takođe pristupačnija, a u trenutku pisanja ovog teksta, sena postavljanja gips karton ploča se sa materijalom kretala nešto iznad 1000 dinara po kvadratnom metru.

Nedostatak je taj što su takvi zidovi skloniji oštećenjima, nisu trajni kao standardno omalterisani, a postoje i ograničenja kada je pitanju nosivost, odnosno montaža masivnijih predmeta. Takođe treba napomenuti i to da se postavljanjem gips karton ploča sistemom potkonstrukcije prostorijama smanjuje korisna kvadratura. Ukoliko se svi zidovi i plafon oblože na ovaj način, kod manjih prostrija to itekako može da se odrazi na raspoloživi prostor.