Vikend

Bolonja – Kolevka kulture i obrazovanja

U Bolonji se nalazi zvanično najstariji univerzitet u Evropi. Stoga se ona smatra za univerzitetski grad, u kojem četvrtinu stanovništa čine studenti. Pored toga Bolonja posetiocu nudi obilje sadržaja za sve ljubitelje kulture, istorije, ali i gastronomije

Bolonja se nalazi u severnom delu Italije i sedmi je grad po veličini. Ipak, u pitanju je grad koji se nikada nije isticao veličinom, nego značajem. Za njega se vezuju pojmovi kao što su kultura i obrazovanje, a zaljubljenici u automobilizam svakako cene i to što se u ovoj regiji nalaze brendovi kao što su Lamborgini, Maserati i Dukati. Tokom šezdesetih godina došlo je do ekspanzije gradnje, i praktično do povezivanja Bolonje sa Modenom, koja važi za prestonicu italijanske automobilske industrije. Tome je verovatno značajno doprineo i strateški položaj grada koji se nalazi na prelazu iz severnog ka centralnom delu Italije, pa predstavlja svojevrsnu raskrsnicu puteva.

Ime grada se vezuje za Boje, keltsko pleme iz Galije koje je pokorilo tu oblast još u četvrtom veku pre nove ere. Po dolasku Rimljana osnovana je kolonija Bononija koja je već u prvom veku pre nove ere postala dobro osmišljen grad sa pravougaonim uličnim planom, koji se i danas nazire u starom delu Bolonje. Na vrhuncu razvoja tadašnja Bononija je brojala 30.000 stanovnika, a grad je bio jedan od najrazvijenijih na području današnje Italije. Tokom vekova današnja Bolonja je menjala vladare, razvijala se i stagnirala, a deseti vek je možda i najznačajniji za razvoj grada, jer je tada zbog ekspanzije privrede u Bolonji osnovan takozvani Studio, danas Bolonjski univerzitet, zvanično najstariji u Evropi. Zbog toga se Bolonja i danas smatra za pravi univerzitetski grad. U njemu studira oko 100.000 mladih, što je četvrtina ukupne populacije. Tokom šetnje kroz grad to je očigledno, jer ulice su prepune mladih sa rukama prepunim knjiga i željom da diplomiraju na prestižnom Bolonjskom univerzitetu.

Veliki procvat Bolonja doživljava u 12. i 13. veku kada se podižu mnogobrojne crkve i palate. Veliki deo kulturne baštine je sačuvan i do današnjeg dana, zbog čega je ovaj grad danas poznata turistička destinacija. Glavno obeležje grada su tornjevi. Tokom 12. i 13. veka ugledne bolonjske porodice su podigle više od sto tornjeva širom grada, od kojih je danas dvadeset sačuvano. Svakako su najpoznatiji tornjevi Asinjeli i Garisenda, smešteni tik jedan pored drugog, u samom centru grada. Manji Garisenda toranj je visok 47 metara a nakrivljen je od osnove za tri metra, pa je zatvoren za posetioce. Veći Asinjeli toranj je visok 97 metara, otvoren je za posete, a cena ulaznice je tri evra. Od osnove do vrha posetioce dele masivne drvene stepenice.

Sam uspon je zahtevan, jer stepenice na pojedinim mestima pre mogu da se nazovu merdevinama, ali ovaj trud se itekako isplati. Sa vrha tornja se pruža prelep pogled na Bolonju u svim pravcima i tek tada može da se na pravi način sagleda arhitektura ovog grada čije osnovne skice su nastale još u rimsko doba. Za Asinjeli toranj u ovom univerzitetskom gradu je vezano i verovanje koje kaže da student koji se popne na vrh ovog zdanja nikada neće diplomirati.

Najznačajniji deo grada za turiste i glavno čvorište puteva je popularni Veliki trg – ili Piaca Mađore. Na ovom trgu su smeštene najznačajnije bolonjske građevine. Tu se nalazi najpoznatija crkva u Bolonji, Katedrala svetog Petronija. Sa osnovom dugom 132 metra i visinom od 45 metara, ovo je ujedno i peta najveća crkva na svetu. Gradnja ovog monumentalnog zdanja započela je krajem četrnaestog veka, a trajala je nekoliko stotina godina. Nažalost snimaje i fotografisanje unutrašnjosti nije dozvoljeno.

Na trgu se nalazi i Gradska kuća – Palaco Komunale, koja je sagrađena u 14. veku, a u njoj se danas nalaze smeštena dela brojnih renesansnih umetnika. Jedna od znamenitosti na Velikom trgu je i Palata dei Banki, koja se nalazi u neposrednoj blizini Katedrale svetog Petronija. Ona je podignuta početkom petnaestog veka, dok je fasada dovršena tek u šesnaestom veku.

Baš kao i u Firenci i u Bolonji jedan od najznačajnijih trgova krasi Neptunova fontana. Ona je podignuta tokom šesnaestog veka, a krasi je velika bronzana skulptura koja predstavlja starorimskog boga mora Neptuna. Figure anđela simbolizuju vertrove, dok su četiri sirene predstavljaju četiri kontinenta, koliko se tada verovalo da ih postoji.

Bolonja tokom šetnje pruža turistima jednu nesvakidašnju pogodnost. Naime, šetališta i trotoari starog dela grada su uglavnom natkriveni lukovima, tako da pružaju utočište od kiše i sunca. Koliko je to i nama bilo od pomoći tokom celodnevnog pešačenja dovoljno ilustruje podatak da centralni deo grada ima ukupno 45 kilometara ovakvih pokrivenih šetališta.

Bolonja je odlično organizovan grad, a splet ulica je takav da je veoma lako orijentisati se. Automobil je moguće parkirati i u strogom centru grada po ceni od 1,8 evra po započetom satu, dok se u široj zoni grada parkiranje naplaćuje po zonama, a posle osam časova uveče i tokom vikenda je besplatno. Naravno, veliki broj hotela u široj zoni grada u cenu noćenja uračunava parking za automobil, odakle je do starog dela grada moguće vrlo brzo stići i peške.

Noćenje sa doručkom u sasvim pristojnom hotelu je moguće rezervisati po cenama od 50 do 100 evra. Cene u restoranima prilično variraju, ali kako je u pitanju univerzitetski grad, veoma je lako pronaći ručak, ili užinu, po veoma povoljnim cenama.

Pročitajte još:

Firenca – Grad ljubavi, dobre hrane i umetnosti

Verona – Centar romantike i umetnosti