Uradi sam

Kako da drveni baštenski nameštaj zasija kao da je nov

Kako se drveni baštenski nameštaj priprema za nanošenje zaštite? Kada treba upotrebiti ulje za zaštitu drveta, kada bajc, a zbog čega lak treba izbegavati? Zašto na drvenom nameštaju moraju da se kotrolišu i dotežu vijci?

Drveni baštenski nameštaj na prvom mestu treba da bude komforan, a svakako jedna od njegovih prednosti je to što predstavlja ukras svake terase ili dvorišta. Ipak, posle godina upotrebe, drvo gubi prvobitnu “svežinu” i dobija patinu, a gubi se toplina prvobitnih boja.

Pročitajte još:

Kako da drveni prozori budu uvek kao novi

Vodič za održavanje deking podnih obloga

Naravno, to ne znači da je potrebna kupovina novog nameštaja, već samo malo truda da se postojeći drveni nameštaj dovede u stanje kao da je nov. U nastavku donosimo nekoliko saveta kako da vaš drveni baštenski nameštaj zasija kao da je nov.

Pre zaštite drveta potrebno je detaljno čišćenje

Pre premazivanja drveta bilo kojim sredstvima, potrebno je prvo dobo čišćenje. Ukoliko vam to uslovi dozvoljavaju, drveni baštenski nameštaj možete da očistite i peračem pod pritiskom. Ovaj način je dobar jer drveni nameštaj je prepun pregiba, rešetki, kanala, pa je perač pod pritiskom mnogo efikasniji od brisanja. Samo treba voditi računa da mlaznica perača uvek bude desetak centimetara udaljena, kako ne bi došlo do oštećenja drveta.

Ukoliko nemate perač pod pritiskom, poslužiće crevo, voda i krpa od mikrofibera. Ukoliko živite u stanu, tu su lavor sa toplom vodom i krpa, ali u tom slučaju sigurno nemate mnogo nameštaja. Naravno, pre svakog daljeg rada na zaštiti drveta, potrebno je da se ono potpuno osuši, ne samo površinski.

Priprema drveta za zaštitu

Pre nanošenja zaštitnog sredstva treba prekontrolisati stanje drveta. Prvo treba prekontrolisati da se tokom zimske pauze na drvetu nisu pojavile gljivice. Njih možete da prepoznate kao tamne mrlje kojih pre toga nije bilo. One se najlakše uklanjaju sredstvima koja su obično na bazi hlora, a koja možete da pronađete u svakoj bolje snabdevenoj farbari. Ukoliko sredstvo ne pomaže, ili je u pitanju stariji rustičan nameštaj, za uklanjanje fleka može da posluži i finiji brusni papir. Takođe, ukoliko primetite da je drvo na nekim mestima postalo hrapavo ili ima oštećenja, možete finom brusnim papirom da ga lagano ošmirglate.

Birajte koje sredstvo nanosite na drvo

Pažljivo birajte čime ćete zaštititi drvo, a preporuka je da se uvek koristi isto sredstvo. Ako je prethodne godine korišćeno ulje, koristite ulje opet, odnosno ako je pethodne godine drvo premazano bajcom, upotrebite istu takvu zaštitu. Preporuka je da se uvek, ako je moguće, za zaštitu drveta koje je izloženo atmosferskim uticajima koristi ulje.

Samo malo je potrebno da se drvetu podari potpuno nov, svežiji izgled

Vodite računa i o boji. Ukoliko je u pitanju drveni nameštaj u mahagoni nijansi, ako opet naneste mahagoni nijansu žaštite, računajte da će drvo postajati sa svakim premazom sve tamnije, da bi se na kraju mahagoni nijansa pretvorila u bordo ili braon. Dakle, ako drvo već ima boju, koristite zaštitu bez pigmenta. Nameštaj će biti osvežen, sinuće kao da je nov, ali neće potamneti.

Malo mora da “radi i šrafciger”

Kada je drvo u pitanju, nijedan vijak nije zategnut trajno. Drvo je prirodan materijal, mek i elastičan, pa je pre svake sezone potrebno dotezanje svih vijaka. Tako će nameštaj biti stabilniji i čvršći, a manje će škritati prilikom upotrebe. Takođe, treba znati da svaki spoj koji nije zategnut i koji tokom upotrebe “radi”, vremenom se sve više isklimava, tako da je dotezanje jednom godišnje pred početak sezove preporuka za sav drveni baštenski nameštaj.

Izbegavajte lakiranje drvenog baštenskog nameštaja

Lakiranje može da zvuči kao dobra ideja da se drvo zaštiti od kiše. Ipak, treba znati da lak nije trajno rešenje. Naime, svaki lak, koliko god da je kvalitetamn, će vremenom ispucati, a tada vlaga opet može da prodire u drvo. Da bi ga ponovo lakirali, potrebno je prvo prethodni sloj ukloniti, posebno na ispucalim mestima, što je kod komlikovanog oblika drvenog baštenskog nameštaja prilično zatevan posao. S druge strane, nauljen baštenski nameštaj, uz minimallne pripreme, svake godine može ponovo da se osveži.

Kako da znam da li drvetu treba zaštita?

Ispošćeno drvo se lako prepozna, a najlakši test je da ga pokvasite. Ukoliko drvo brzo upija vodu, to je jasan znak da mu je potrebna impregnacija uljem ili nekom drugom vrstom zaštite. Primetićete i kako ispošćeno drvo brzo upija prvi nanos ulja. Već drugi nanos na pojedinim mestima ostaje na površini drveta, jer je drvo već dovoljno impregnirano. Takva mesta se jednostavno prebrišu starom suvom pamučnom krpom.