Tema

Da li se isplati adaptacija starog potkrovlja

Koliko košta adaptacija potkrovlja? Da li se uvek isplati ulaganje u adaptaciju potkrovlja? Da li je cena materijala i usluge majstora najveća prepreka? Da li svako potkrovlje može da se pertvori u stambeni prostor? Kako se rešava problem grejanja novog stambenog prostora u potkrovlju?

Nijedan stan ne može u isto vreme da izgleda toliko romantično i atraktivno kao lepo uređeno potkrovlje. Verovatno zato što u potkorvljima često žive mladi dok se “ne skuće kako treba”, potkrovlja su uvek nosila i neki prizvuk slobode i nezavisnosti. Naravno, iako imaju neka ograničenja, potkrovlja ako se srede kako treba, mogu da budu odlično rešenje za trajni boravak jedne porodice.

Ako najgrublje podelimo adaptaciju potkrovlja u dve kategorije, postoje dve opcije: prva je da adaptacijom potkrovlja samo proširujete postojeću stambenu jedinicu, pa se od potkrovlja očekuje da ponudi još dve sobe, ili dodatni dnevni boravak ili radni prostor. Druga verzija je ona komplikovanija, koja podrazumeva da to potkrovlje pruži još jednu potpuno zasebnu stambenu jedinicu. U tom slučaju se stvari mnogo komplikuju, jer to podrazumeva kuhinju i kupatilo, odnosno povezivanje na sistem vodovoda i kanalizacije, što značajno može da zakomplikuje stvari.

Prvo treba proceniti da li se adaptacija potkrovlja uopšte isplati. Mnogo toga zavisi od krovne konstrukcije. Ukoliko je u pitanju takozvana krovna rešetka u tavanskom prostoru, koja ima mnogo podupirača koji drže krov, tako da nije moguće formirati slobodan prostor, onda to komplikuje proceduru, a često je i finansijski i čini neisplativom. S druge strane, ukoliko je u pitanju klasična drvena konstrukcija tipa stolica, onda je mnogo lakše izvršiti adaptaciju.

Primer potkrovlja koje ima veliki potencijal da se u njemu kreira savršen stan

Pored toga, pre početka radova, treba obratiti pažnju kakav je pod u potkrovlju. Ukoliko se na podu nalazi betonska ploča, nema problema. Ipak, kod starih zgrada plafon na najvišem spratu često nije betonski, već je u pitanju neka izolujuća konstrukcija, često od trske. U tom slučaju bi moglo da se kaže da adaptacija skoro pa i nije moguća, osim da se primene ozbiljne građeviske modifikacije. To se najčešće ne isplati, a često nije moguće ni sa pravnog stanovišta. Naravno, svako će sam moći da napravi računicu. Ukoliko je u pitanju potkrovlje u strogom centru grada, veće adaptacije itekako mogu da se isplate, jer je cena kvadrata visoka, pa novac prodajom ili izdavanjem nekretnine brzo može da se povrati. Ukoliko je u pitanju objekat na periferiji, gde prostora generalno ima dovoljno, a cena kvadrata nije visoka, taj novac može verovatno da se iskoristi pametnije, umesto da se ulaže u preskupu adaptaciju potkrovlja.

Kamena vuna, paropropusna folija i gipsane ploče – najčešći i jedan od najboljih načina da se od tavana napravi udoban stan

Ukoliko se na tavanu nalazi klasična krova konstrukcija kod koje će se adaptacija izvršiti jednostavnim dodavanjem izolacije i gipsanih ploča, bez uklanjanja krova, što je i najpovoljniji način, pre ovih radova je neophodno proveriti da li krov prokišnjava. Pogotovo ukoliko je u pitanju stara konstrukcija. Manje prokišnjavanje, ako se ispod krova nalazi betonska ploča, često može da prođe i neopaženo, jer nekoliko kapi koje prođu kroz krov padnu na beton i posle se osuše. Ali, kada se stavi izolacija i gipsane ploče. Svaka kap će se veoma brzo pojaviti u vidu fleke, a o propadanju izolacije da ne govorimo. Zato je pre adaptacije potrebno proveriti da li postoji prokišnjavanje. To je najlakše utvrditi izlaskom u potkrovlje tokom jačeg pljuska. U suvom i prašnjavom abijentu se tada svaka naznaka curenja lako otkriva.

Koliki su osnovni troškovi?

Adaptacija potkrovlja obično podrazumeva ugradnju krovnih prozora. Orijentaciona cena krovnih prozora je oko 220 evra po kvadratnom metru, na šta se dodaje i ugradnja koja je oko 50 evra po kvadratnom metru. Naravno, sve to može i jeftinije, ali kada su krovni prozori u pitanju, treba se dobro raspitati, jer je njihov kvalitet veoma važan. Za termo izolaciju je najbolji izbor kamena vuna. Ona je odličan izolator i ekološki je prihvatljiva. Staklenu vunu u potkrovlju apsolutno treba izbegavati. Pored vune stavlja se i paropropusna folija, a sve to košta od devet do 12 evra po kvadratnom metru. Na to treba dodati i unutrašnje oblaganje vatrootpornim gipsanim pločama , što je još oko deset evra po kvadratnom metru, plus tri evra po kvadratu za završno krečenje.

Izlazak na potkrovlje podrazumeva i stepenice. To je dodatni trošak, ali često posebno komplikuje proceduru, jer stepenuce zauzimaju prostor u stanu iz kojeg treba da se izlazi na potkrovlje. Postoje i sklopiva stepeništa, ali to je praktično rešenje samo za tavanski prostor koji se koristi povremeno. Možda je kompromisno rešenje ugradnja spiralnog stepeništa, jer ono zauzima najmanje korisnog prostora. Jedna od opcija je postavljanje klasičnog stepeniša uza zid, s tim da se prostor ispod stepeništa iskoristi za ugradnju ormara izrađenog po meri, tako da se na taj način prostor “bačen” na stepenište iskoristi maksimalno.

Primer idealno iskorišćenog prostra ispod stepeništa

Formiranje novih stambenih jedinica u potkrovlju povlači još neke radove. Električne instalacije su takođe neophodan trošak za novi prostor, pa je dobro da u postojećem ormariću postoji prostor za nove osigurače. Ako tog prostora nema, moraćete da proširite razvodni orman, ili dodate novi. Kada razmišljate o osiguračima, računajte da će vam biti potreban bar jedan po prostoriji, zavisno od toga šta nameravate da pravite od tavanskog prostora.

Ovakvo uređenje je sve samo ne pristupačno, ali pokazuje da potkrovlje može da bude mnogo više od nužnog smeštaja

Mnogo veći problem predstavljaju vodovod i kanalizacija. Ako želite kupatilo i kuhinju, najbolje je da oni stoje iznad kupatila u donjoj stambenoj jedinici, jer se tu već nalazi mokri čvor. To često nije izvoljivo, jer se kupatilo uvek nalazi uz spoljni zid, a tu je obično krovna kosina, pa izgradnja novog kupatila u potkrovlju iznad postojećeg nije moguća. To znači da je mokri čvor potrebno izmeštati, što mnogo komplikuje proceduru i često je čini neisplativom. Najčešće je od potkrovlja realno očekivati dodatni radni prostor ili spavaće sobe. Sa mokrim čvorom se često procedura komplikuje i logistički i finansijski.

Krovni prozori su poslednji detalj na kojem treba da se štedi

Za koju god opciju da se odlučite, računajte i na to da će biti potrebno rešiti problem grejanja. Ukoliko to bude grejanje na struju, za taj deo posla će da se pobirne majstor koji bude razvodio električnu energiju. Čest je slučaj da se potkrovle adaptira u privatnoj kući sa centralnim grejanjem. U tom slučaju je potrebno produžiti vertikale i ugraditi nove radijatore. Naravno, za taj deo posla se takođe treba posavetovati sa stručnjakom, koji treba da proceni da li postojeće cevne vertikale imaju kapacitet za montažu novih radijatora, a neophodno je videti i da li postojeći kotao ima kapacitet za grejanje dodatnog prostora. Sve su to stavke koje treba proveriti pre početka radova, kako bi se sagledali svi troškovi i donela odluka da li se isplati ulaganje u adaptaciju.

Pročitajte još:

Paropropusne krovne folije – Zbog čega su važne

Krečenje – Lako može svako

Ytong blok – Sve što ste želeli da znate

Zbog čega je PVC stolarija dobar izbor

Podno grejanje – prednosti i mane

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Demit fasada – Sve što treba da znate