Uradi sam

Kako uz minimum ulaganja pripremiti prozore za zimsku sezonu

Kako obezbediti da stari prozori ponovo dihtuju kao da su novi? Kako odabrati i zameniti traku za dihtovanje? Ima li leka baš starim i dotrajalim prozorima? Da li ste vaše nove prozore podesili na zimski sistem otvaranja?

Često se na web portalima pronalazi savet kako bi pred grejnu sezonu stare prozore trebalo zameniti novim. Nije nikakva tajna da će novi prozori smanjiti troškove grejanja i, što je takođe važno, obezbediti prijatniju temperaturu u stanu. Takođe nije tajna ni to da su novi prozori investicija van domašaja većine.

PROČITAJTE JOŠ:

Podmazivanje i održavanje prozora – Da li je zaista neophodno

Kako da drveni prozori budu uvek kao novi

Da li se isplati ugradnja prozora sa trostrukim staklom

Ipak, moguće je starim i dotrajalim prozorima udahnuti mladost i obezbediti neuporedivo bolji kvalitet izolacije. Potrebno je malo dobre volje i još manje alata.

Da li vaši prozori imaju zimsko/letnje podešavanje?

Ukoliko imate novije prozore, prvo prekontrolišite da li imaju opciju prilagođavanja za leto ili zimu. To je sistem koji omogućava da guma tokom zimskih meseci kada je hladno bolje naleže i zaptiva. Više o toj temi pronađite OVDE.

Ako sumnjate da neki od prozora ne dihtuje dobro i da ispod njega i kada je zatvoren struji hladan vazduh, prvo možete da sprovedete vizuelnu inspekciju. Otvorite prozor i prekontrolišite u kakvom su stanju gume za dihtovanje. Ukoliko primetite da je neki od dihtunga ispao iz ležišta ili nedostaje u potpunosti, jasno je da je potrebna zamena.

Hladan vazduh najčešće prolazi u donjem delu prozora

Ako su hladni dani već počeli, stanje prozora i kvalitet dihtovanja može da se proveri i na mnogo konkretniji način. Prislonite nadlanicu na spojeve prozorskih ramova i pokušajte da osetite strujanje hladnog vazduha.

Ukoliko negde vazduh “curi” to se najčešće oseti negde u donjem delu prozora. Ali, mesto u donjem delu prozora gde struji hladan vazduh obično nije i jedino mesto gde hladan vazduh prolazi.

Pronađite traku istog ili sličnog profila

Obično on ulazi na drugom mestu, pa kao hladan “pada” i pronalazi ulaz u donjem delu prozora. Stoga, ovaj test je dobar samo da se utvrdi da vazduh negde prolazi, ali potom je uvek potrebna i vizuelna inspekcija kojim diht trakama je zamena neophodna.

Uzmite uzorak trake sa vašeg prozora i pokušajte da pronađete zamensku samolepljivu traku što približnijeg profila, ako već ne možete da pronađete identičnu. Širina trake je značajna kako bi nova traka mogla da stane u za to predviđeni žljeb, dok debljina trake ne sme da bude veća, jer u protivnom prozor neće moći da se zatvori.

Odaberite traku što sličnijeg profila

Posebnu pažnju obratite na spojeve na ćoškovima – cilj je da spoj dve trake bude potpun, bez par milimetara “lufta”. Takođe, ne smeju ni trake da se preklapaju jedna preko druge, jer će prozor teže da se zatvara, a ni same trake neće moći da dihtuju pravilno.

Rešenje za veoma stare prozore

Sve ovde navedeno praktično je rešenje za standardne prozore sa duplim staklima, pa sve iako su stari decenijama. Problem može da bude sa veoma starim prozorima sa duplim krilima. Ovakvi prozori su česti na starim zgradama.

U pitanju su prozori koji su veoma stari, čija drvena konstrukcija je od zuba vremena već oslabila. Ugradnja gumenih traka za dihtovanje ovde uglavnom nije moguća, a i ako jeste, pitanje je kako će stari mehanizmi i drveni ramovi podneti naprezanja koja masivni gumeni dihtunzi izazivaju.

Pored toga, ovakvi prozori imaju veoma lošu toleranciju, odnosno negde je zazor na nuli, dok na drugim mestima ramu nedostaje nekoliko milimetara da nalegne. U ovakvim situacijama jedini lek su sunđeraste trake za dihtovanje. One su veoma meke, tako da mogu da “pokriju” veliki opseg neravnomernog naleganja, od “nule”, pa do nekoliko milimetara “lufta”.

Pažljivo postavljene trake na ovakve prozore mogu drastično da smanje ili potpuno eliminišu količinu hladnog vazduha koji pronalazi svoj put do unutrašnjosti.

Foto: Gealan, Veka