Tema

Pregrađujete sobu? Šta je bolje – suvomontažni ili zid od šuplje opeke

Koje rešenje se više isplati kada su cena materijala i cena radova u pitanju? Koji zid, od opeke ili suvomontažni od gips karton ploča, obezbeđuje bolju zvučnu i termičku izolaciju? Koje rešenje je praktičnije kada je brzina radova u pitanju? Koje su najvažnije prednosti čvrste gradnje

Kada je potrebno napraviti pregradni zid, najčešće su dve opcije – zidanje ili pravljenje zida suvomontažnim postupkom. Kod zidanja najčešće izbor pada na šuplju opeku, dok se u suvomontažnim postupcima koriste mineralna vuna za izolaciju, čelična potkonstrukcija i oblaganje gips-karton pločama. I jedan i drugi postupak imaju svojih prednosti i mana.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako da gipsani pregradni zid zadrži i buku

Da li su gips karton ploče zamena za klasično malterisanje

Cigla, Ytong blok ili gips karton ploče – Koji pregradni zid je pravo rešenje?

Suvomontažni zidovi su dugo bili rezervisani za komercijalne objekte poput trgovinskih radnji i kancelarijskih prostora, ali danas su sve popularniji u kada su privatni prostori u pitanju. Ne bez razloga, jer ovakav tip gradnje ima dosta prednosti. Popularnosti je dorinela i činjenica da je danas lakše naći majstore za suvomontažnu gradnju, nego kvalitetne zidare.

Prednosti suvomontažnih zidova su očigledne

Najznačajnija prednost suvomontažnih zidova je brzina gradnje. Kada se sve isplanira i napravi specifikacija materijala, izrada pregradnog zida se odvija velikom brzinom. Ono što je od posebnog značaja, pritom se pravi manje nereda u poređenju sa klasičnim zidanjem.

Kada se postavi zid prekriven gips-karton pločama sledeća radnja je gletovanje, pa krečenje. Kod zida od opeke provo mora da se vrši malterisanje, što je prilično prljav građevinski posao, pa tek onda gletovanje i krečenje.

Kada je potrebno napaviti pregradni zid u stanu na sedmom spratu u zgradi, lakše je liftom transportovati gipsane ploče, mineralnu vunu i upakovane složene čelične profile, nego opeku i džakove sa cementom i krečom.

Takođe, treba napomenuti i to da suvomontažni zidovi imaju u proseku dvostruko manju masu, tako da su pogodniji za naknadno pregrađivanje, jer ne izazivaju dodatno statičko opterećenje objekta. Svakako će se i komšiluk u zgradi daleko manje uznemiriti ukoliko pravite montažni pregradni zid, ili im iznad glave izvodite ozbiljnije građevinske radove.

Pregradni zid sa kliznim vratima koja “nestaju” u zidu

To što je suvomontažni zid zapravo montažnog tipa, ima još jednu veliki prednost – on može da bude privremeno rešenje, koje posle nekoliko godina može da se ukloni. Suvomontažni zid može da se postavi na primer i direkrno na parketu, da se potom ukloni uz minimum troškova. Sve to ne važi za zid od opeke.

Iako je lagniji, suvomontažni zid, ako je postavljen uz poštovanje svih procedura, uz istu debljinu, ima bolju zvučnu i termičku izolaciju od zida od opeke. Posebno je naglasak na termičkoj izolaciji, koja je osetno bolja.

Takođe, treba napomenuti i to da proces suve gradnje ima još neke pogodnosti, koje su posebno zgodne kada je naknadno pregrađivanje u pitanju. Naime, kada se vrši naknadno pregrađivanje prostora u stanu, na primer kako bi se napravila još jedna soba, često prostora nema dovoljno.

U takvim situacijama često je problem isplanirati gde da se postave vrata, jer prostora za njihovo otvaranje obično nema dovoljno. Rešenje u takvim situacijama mogu da budu klizna vrata, a zid od gipsanih ploča može da se izvede tako da vrata uklizavaju u šupljinu u samom zidu, tako da ne zauzimaju ni pedalj korisnog prostora.

Koje su prednosti pregradnog zida od opeke

Iz dosadašnjeg se lako može zaključiti da je većina prednosti na strani suve gradnje. Ipak, klasičan zid od šuplje opeke može da ima određene prednosti. Pomenuli smo da je danas teško naći zidare, dok je lakše pronaći majstore specijalizovane za suvu gradnju. Ipak, to ne znači da je lako pronaći dobre majstore za suvu gradnju.

Da bi sve navedene prednosti suve gradnje došle do izražaja, zid mora da bude postavljen uz poštovanje svih procedura. Postavljanje potkonstrukcije mora da bude pravilno, a na sva mesta gde konstrukcija naleže, poput poda i zidova, mora da se postavlja izolaciona traka.

PROČITAJTE JOŠ:

Gipsani ili cementni malter – Koje rešenje odabrati

Gipsane ploče i vlaga – Dobri prijatelji ili ne?

Upravo je to detalj koji mnogi montažeri izostavljaju, jer ne utiče na konačan izgled i stabilnost zida, da bi se kasnije ispostavilo da zid ne raspolaže skoro nikakvim zvučnoizolujućim svojstvima. Upravo zbog nepoštovanja procedure gradnje, suvomontažni zidovi su na lošem glasu kada je zvučna izolacija u pitanju, a zapravo su, ako se postave pravilno, bolji od čvrste gradnje.

Zid od šuplje opeke će svakako biti nešto čvršći i stabilniji, a na udarac neće odavati šupalj zvuk. Takođe, čvrsta gradnja podrazumeva da će na zid moći da se postavljaju i masivnije police, a ne samo slike ili eventualno laganije police, kao kada je u pitanju zid od gips-karton ploča.

Kada je cena materijala i radova u pitanju, situacija je relativno izjednačena. Možda je materijal za čvrstu gradnju nešto povoljniji, ali je transport komplikovaniji, treba uračunati i troškove malterisanja.