Tema

Izolacija kosih krovova sa spoljašnje strane

Koji su sve načini da se izvede izolacija krovne konstrukcije sa spoljašnje strane. Kada se primenjuje izolacija krova sa spoljašnje strane i koje su prednosti. Kako se izolacija vrši uz pomoć kamene vune, a kako uz pomoć EPS ploča (stiropora)

Izolacija krovne konstrukcije se obično obavlja sa unutrašnje strane, ali čest je slučaj da se izolacija kosog krova obavlja i sa spoljašnje strane. Za to postoji više razloga, a ovaj postupak ima i brojne prednosti. Izolacija kosog krova sa spoljašnje strane se obično radi kada je izolacija sa unutrašnje strane već postavljena, završeni su i svi molerski i finalni radovi, ali postoji potreba da se kvalitet izolacije pobiljša.

PROČITAJTE JOŠ:

Da li se isplati adaptacija starog potkrovlja

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv

Demit fasada – Sve što treba da znate

Postavljanje dodatnog sloja izolacije sa spoljašnje strane je tada jednostavnije i efikasnije rešenje. Pored toga, postavljanju izolacije sa spoljašnje strane se pribegava kada je potrebno povećati debljinu izolacije, ali da se ne smanji raspoloživi prostor za glavu u potkrovlju. Ovom rešenju se često pribegava i iz estetskih razloga, odnosno kada se želi očuvati rustičan izgled potkrovllja sa vidljivim rogovima krovne konstrukcije.

Takođe, postavljanjem izolacije sa gornje strane, dobija se homogenija izolaciona barijera, bez toplotnih mostova, odnosno zona slabije izolacije, gde može da dođe do pojave kondenzacije.

Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja

Posle koliko vremena se isplati ugradnja izolacije

Prednosti su, dakle, očigledne, ali sama procedura postavljanja termičke izolacije sa spoljašnje strane se razlikuje od postavljanja sa unutrašnje strane, a primenjuju se i druge vrste izolacionih materijala. Napomenimo na samom početku – izolacija sa spoljašnje strane je moguća i uz upotrebu kamene vune i EPS ploča, odnosno stiropora, ali potrebno je odabrati proizvode koji su za to i namenjeni, a koji po pravilu imaju veću gustinu i veću čvrstinu.

Iako su kosi krovovi otporniji od ravnih, i kod njih je potrebno voditi računa o mehaničkoj čvrstoći izolacionog sloja i njegovoj otpornosti na tačkasta opterećenja. Izolacija mora da bude u stanju da podnese određeno opterećenje, usled naslaga snega, pa i neminovnih povremenih izlazaka na krov radi vršenja manjih popravki, čišćenja i slično. Stoga je potrebno primeniti izolaciju koja je veće čvrstine od one koja se primenjuje sa unutrašnje strane.

Svi renomirani proizvođači izolacionih materijala imaju u ponudi ploče od kamene vune koje su predviđene za ovakav vid izolacije krova. Kompanija Rockwool u ponudi ima takozvane Dual Density ploče kamene vune, dok se u Knauf ponudi nalaze Termotop paneli. Kada su EPS ploče u pitanju, odnosno stiropor, u ponudi kompanije Austrotherm se nalaze EPS A150 ploče veće čvrstine, koje su pogodne za spoljašnju izolaciju krova.

Procedura je slična bez obzira na proizvođača i tip izolacije koji se postavlja (kamena vuna ili EPS ploče). Ukoliko je stara izolacija dotrajala, ona se potpuno uklanja, postavlja se nova paropropusna folija koja se pažljivo lepi kako bi obavljala svoju funkciju na pravi način. Potom se između rogova stavlja standardna kamena vuna, a kada se prostor između rogova ispuni, preko se postavljaju table od čvrste kamene vune, odnosno EPS ploče.

Zavisno na kakvom potkrovlju se vrše radovi, ponekad nije potrebno uklanjanje postojeće izolacije između rogova. Naime, često je slučaj da je izolacija ili nova ili u dobrom stanju, ali ne pruža dovoljnu toplotnu izolaciju. Tada se samo preko postojeće izolacije koja se nalazi između rogova, slažu table od čvrste kamene vune.

Postavljanje uzdužnih i poprečnih letvi omogućava provetravanje krovne konstrukcije

Posle toga se preko kamene vune postavlja sekundarni sloj paropropusne folije. Potom se preko izolacije postavljaju uzdužne letve, koje se postavljaju u pravcu rogova. One se dugačkim vijcima koji prolaze kroz izolaciju pričvršćuju za rogove. Preko uzdužnih letvi se ukucavaju standardne poprečne, odnosno horizontalne letve, na koje se postavlja crep.

Dvostruke letve imaju dvojaku funkciju. Prvenstveno uzužne letve su tu da pruže fiksnu potporu za poprečne letve. Drugo, ovakva konstrukcija obezbeđuje potreban vazdušni sloj između crepa i izolacije, što omogućava cirkulaciju vazduha, posebno korisnu tokom letnjih meseci, jer značajno smanjuje prenos visokih temperatura do izolacije i dalje do soba u potkrovlju.

PROČITAJTE JOŠ:

Multipor izolacija – Sve što treba da znate

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv