Uradi sam

Mini vodič – Nega sobnih biljaka tokom zime

Zima menja pravila igre na mnogo načina, a jedan se odnosi i na negu sobnih biljaka. Treba se pridržavati samo nekoliko osnovnih pravila, pa će vaše biljke spremne i zdrave da dočekaju prve prolećne dane. Prvo i osnovno pitanje je gde smestiti biljke. Tu je potrebno mnogo snalaženja, pogotovo u malim stanovima, jer biljkama treba dovoljno svetlosti, ali im nikako ne prija da se nalaze previše blizu grejnih tela. Tako najlogičnije mesto, sims na prozoru, nije tako dobro rešenje, jer se ispod njega obično nalazi radijator, a u takvim uslovima nijedna biljka ne bi dočekala kraj zime.

Sobno i saksijsko cveće ne bi trebalo da držite na suviše hladnom, ali ni na previše toplom mestu. Idealna sobna temperatura trebalo bi da se kreće između 15°C i 20°C. Po pravilu, kaktusi nisu zahtevni, ali ih tokom zimskih meseci držite u sobi koja ima najviše dnevne svetlosti. Takođe, pored previše niskih ili previše visokih temperatura, biljkama smetaju i nagle promene temperature, pa ne bi bilo zgodno da se neka osetljivija biljka nalazi blizu vrata terase, odnosno na udaru hladnoće svaki put kada se vrata otvaraju. Tokom zimskih meseci biljke su u fazi mirovanja, pa im ne prija presađivanje. Eventualno, biljku možete da presadite, ali samo u veću saksiju, tako što se njen koren, koji je formiran prema prvobitnoj saksiji, ne dira. Tokom letnjih meseci je moguće izvaditi biljku iz saksije, otresti svu zemlju iz korena i prebaciti je u novu saksiju, ali tokom zime je to za biljke veliki stres.

Zalivanje biljaka tokom zimskih meseci treba redukovati na minimum, jer lako može da se javi truljenje korena

Sa padom temperature biljke automatski redukuju potrošnju vode, jer se usporavaju njihovi fiziološki procesi. Zato se povećava rizik od prekomernog zalivanja i pojava mogućnosti truljenja korena. Zalivanje je stoga neuporedivo ređe nego tokom letnjih meseci. To ćete lako primetiti po tome što se proveri vlažnost zemlje. Zbog suvog vazduha u sobi zbog grejanja, površina zemlje u saksiji je obično suva kao barut. Ipak, to ne znači da je potrebno zalivanje. Dovoljno je zagrebati par centimetara i videti kakva je zemlja ispod. Ako je vlažna, zalivanje nije potrebno. Zalivajte biljke vodom koja je na sobnoj tempraturi. Idealno bi bilo da voda odstoji par dana pre zalivanja, a ako je to komplikovano, sipajte vodu koja nije skroz hladna. Ne zaboravite, tokom zime biljke se lakše nose sa suvljim nego sa natopljenom zemljom. Takođe, zimski meseci su trenutak da prestanete s prihranom većine biljaka, izuzev vrsta koje će tek procvetati, poput božićnog kaktusa, ciklame, azaleje

Tokom zimskih meseci zbog strujanja vazduha usled vrelih radijatora ili peći, veća je koncentracija prašine u vazduhu, pa se ona u većoj meri taloži na listovima. Vremenom ovaj sloj prašine umanjuje količinu svetlosti koja dolazi do listova, a u stanovima biljke i tako muči manjak svetla. Biljke sa glatkim i snažnijim listovima treba povremeno obrisati, a za to je sasvim dovoljka vlažna krpa ili parče vate natopljeno vodom.

Pročitajte još:

Zaštitite svoju baštu – prirodni pesticidi iz kućne radinosti

Prirodni načini da se rešite korova u bašti

Mali vodič za sadnju i gajenje začinskog bilja

Kako očistiti voće i povrće od pesticida

Kako pravilno uzgajati lavandu

Kako zalivati cveće tokom godišnjeg odmora