Tema

Održavanje štampanog betona da dugi niz godina bude kao nov

Da li je štampanom betonu potrebno značajnije održavanje? Kakva je otpornost štampanog betona na so i kakve su preporuke za održavanje tokom zimskih meseci? Da li je i kada potrebno nanošenje novog zaštitnog sredstva?

Štampani beton je poslednjih godina postao veoma popularan. Primetno je da se ova podna obloga sve češće susreće i u zatvorenom prostoru, jer broj dezena i boja je sve veći, ali recimo da je još uvek štampani beton najpopularniji kao vanjska podna obloga.

PROČITAJTE JOŠ:

Brušeni beton – Sve prednosti, mane i cena izvođenja radova

Bojenje betona – Sivo ne mora da bude sivo

Kada i zašto su behaton kocke bolje od betoniranja

Svakako jedan od glavnih razloga popularnosti je povoljnan odnos cena kvalitet. Naime, kada se već betonira površina u dvorištu, jeftinije je završnu površinu napraviti u formi štampanog betona, nego po završetku procesa betoniranja početi sa potpuno novim projektom poput postavljanja keramičkih pločica.

Jedostavno održavanje je velika prednost štampanog betona

Dezeni i boje štampanog betona danas su tako bogate da bez problema ova podna obloga vizueno može da zameni keramičke pločice, a pojedini dezeni predstavljaju sasvim vernu repliku prirodnog kamena.

Pritom, štamani beton je veoma otporan, čak otporniji od standardnog betona, a posebno je pogodan za prilaze gde treba da se kreću i automobili, gde je znatno bolje i pouzdanije rešenje od keramičkih pločica.

Jedna od prednosti je i lako održavanje, praktično bez ikakvih obaveza. Ipak, da bi štampani beton što duže zadržao prvobitni atraktivan izgled, potrebno je pridržavati se nekoliko pravila, uz minimalno angažovanje oko održavanja.

Za dug vek štampanog betona izbegavajte so i rizlu

Iako je zahvaljujući završnom premazu otporniji od standardnog betona na delovanje soli, ipak u slučaju dužeg izlaganja, so će ipak degradirati njegovu površinu. Stoga tokom zimskih meseci treba izbegavati bacanje soli, a posebno bacanje rizle ili mešvine rizle i soli.

Rizla, posebno u slučaju da je u pitanju beton po kojem treba da se kreće i automobil je siguran način da se fina glazura štampanog betona nepovratno uništi. Stoga se umesto soli, ako je neko sredstvo za otapanje leda neophodno, savetuje upotreba kalcijum hlorida.

Kalcijum hlorid – Efikasan protiv leda, nežan prema betonu

Takođe, kako je štampani beton estetski daleko ispred klasičnog betona, tokom zime se savetuje čišćenje snega plastičnom lopatom za sneg. Iako je glazura štampanog betona čvrsta, metal ipak može da je ošteti. Za razliku od klasičnog betona, sneg sa površine štampanog betona lakše sklizne, pa će biti dovoljna lakša i nežnija plastična lopata.

Obratite samo pažnju, većina lopata za sneg na delu koji je u kontaktu sa podlogom ima metalno ojačanje. Potrebo je da u kontaktu sa podlogom bude samo plastika.

Povremena zaštita premazima samo u pojedinim slučajevima

Što se redovnog održavanja tiče, važe pravila kao i za većinu drugih vanjskih podnih obloga, kao što su na primer keramičke pločice. Biće dovoljno povremeno pranje vodom, uz uklanjanje nečistoća blagim sredstvom za pranje i četkom, ako je potrebno. Perači pod pritiskom su takođe dobro rešenje.

Štampani beton obično ima završnu glazuru na bazi lakova visokog sjaja, koji betonu daje galatku površini koja i obezbeđuje da se na površini ne zadržavaju fleke, a da čišćenje bude lakše.

Ukoliko tek postavljate štmpani beton, raspitajte se kod izvođača radova da li bi i posle koliko vemena trebalo osvežiti lak nanošenjem novog sloja ili nekog “zatvarača” koji će površinu da zaštiti. Na taj način će pigmenti koji betonu daju karakterističnu nijansu ostati zaštićeni, a beton će dugi niz godina biti kao nov.

Ukoliko je u pitanju štapmani beton na natkrivenoj terasi, osvežavanje laka verovatno neće biti potrebno uopšte, dok na visokofrekventnim površinama koje su izožene atmosfersim uticajima, ta radnja može da se obavi na nekoliko godina.