Tema

Šta su to 3D epoksidni podovi?

Koja je razlika između standardnih epoksidnih i 3D epoksidnih podova? Koji su nedostaci 3D epoksidnih podova, a šta su im prednosti? Kako se postavljaju 3D epoksidni podovi?

U poslednje vreme sve češće se pominju takozvani 3D epksidni podovi, a većina nije sigurna šta je u pitanju i kakva je sičnost sa klasičnim epoksidnim podovima. Recimo da su 3D epoksidni podovi podvrsta epoksidnih podova, koja omogućava kreiranje veoma interesantnih vizuelnih rešenja.

PROČITAJTE JOŠ:

Šta su LVT podovi i da li su bolje rešenje od laminata?

Najbolje podne obloge za kuhinju, a da nisu keramičke pločice

Standardni epoksidni podovi nastaju razlivanjem epoksidne smoje, koja kada se osuši i stvrdne formira veoma kvalitetnu i postojanu podnu površinu, veoma otpornu na habanje i vlagu, koja je veoma laka za održavanje.

Epoksidnim smolama mogu da se dodaju najrazličitiji pogmenti i agregati, tako da je moguće kreiranje podova najrazličitijih dezena. Zavisno od dodataka koji se dodaju smoli, može da se definiše i kakva će biti njena završna tekstura, odnosno da li ćemo dobiti površinu visokog sjaja, mat ili hrapavu površinu. Moguće je i oponašanje materijala kao što su kamen, drvo, teraco…

Koja je razlika između epoksidnih i 3D epoksidnih podova

Kod 3D epoksidnih podova trik je u tome da se pre izlivanja transparentne epoksidne smole polaže dekorativni print. Kada se print prekrije epoksi slojem visokog sjaja, dobijaju se najrazličitiji motivi koji imaju karakterističan 3D efekat.

Kakve motive je moguće realizovati je bespotrebno nabrajati, izbor je neograničen. Naravno, za razliku od svih drugih podnih obloga kada su 3D epoksidni podovi u pitanju, veoma je lako prekoračiti granicu dobrog ukusa.

Možda su zato 3D epoksidni podovi često na lošem glasu, jer ovakve kreacije veoma lako i voma često naginju ka kiču. Nije isto da li ćete pod sa, na primer delfnima i drugim moriskim motivima, staviti u svoju spavaću sobu ili dečiju igraonicu. Naravno, izbor je samo na vama, a treba napomenuti da 3D eposkidni podovi imaju praktično iste vrline i mane kao i standardni epoksidni podovi.

Kod 3D epoksidnih podova jedino ograničenje je mašta

To znači da se veoma kvalitetni, prijatni i topli na dodir, otporni na habanje i hemikalije i lako se održavaju. To sve ne treba da čudi, jer epoksidni podovi su u stambene prostore stigli iz zahtevne komercijalne upotrebe gde su bili izloženi daleko zahtevnijim uslovima eksploatacije.

Epoksidni pod, pa i 3D epokidni pod, može da se izliva na homogenoj suvoj i čvrstoj podlozi. To može biti beton, kamen, keramika… Ipak, pošto je potrebno da je podloga ravna, to je obično betonska pologa. Ako podloga nije dovoljno ravna ili na bilo koji drugi način nije pogodna za izlivanje epoksi smole, prethodno može da se postavi brzosušeći estrih.

Koji su nedostaci 3D epoksidnih podova

Pored pomenute estetike, postoje i neki konkretni nedostaci epoksidnih i 3D epoksidnih podova. Prekrivena vodom, a posebno uljima, epoksidna podloga može da bude veoma klizava.

Jedan od nedostataka je da je za postavljanje epoksidnih podova potrebno znanje i iskustvo. Osnovne izvedbe su moguće i u sopstvenoj režiji, ali za najbolje rezultate, a posebno 3D rešenja, je ipak potrebno znanje. Rad sa epoksidnom smolom ni izbliza nije isto što i postavljanje laminata.

Takođe, treba imati na umu da epoksidni podovi nisu najbolje rešenje za mesta sa mnogo vlage. Naime, epoksidni film se ponaša kao parna brana, pa vlaga ispod ne može da ispari. Zbog toga epoksidni podovi nisu dobro rešenje za podrumske prostorije.

Foto: Duomit