Tema

Teraco pod – Sve što ste želeli da znate

Šta su teraco podovi? Koje su prednosti teraco podova, a šta su njihove mane. Da li je cena ugradnje teraco poda njegov jedini nedostatak? Koliko košta naknadno brušenje i poliranje teraco poda kako bi mu se podario nov izgled?

Teraco pod danas nema popularnost koju je imao nekada. Jednostavnija i jeftinija ugradnja keramičkih pločica je tome najviše doprinela. Ipak, teraco pod svakom enterijeru i eksterijeru može da udahne dozu individualnosti, a kada se primenjuje na manjim površinama, cena nije velika prepreka. Inače, teraco vodi poreklo još iz Italije, a kao i mnoge dobre stvari, nastao je na veoma praktičan način. Kada su stari venecijanski majstori mermerom oblagali kuće bogatih vlasnika, ostajalo je mnogo otpadnog materijala. Neko se dosetio da izlomljeni kamen pomeša sa vezivnim materijalom, tada je to bila glina, da time prekrije neku površinu i da je potom uglača. Inače, terracco je italijanska reč za terasu, jer ovaj materijal su najviše koristili upravo za pokrivanje spoljašnjih podnih površina i terasa, pa je tako to ime ostalo i na našim prostorima.

Kombinacije boja granulata i veziva za teraco podne obloge su nepregledne

To je što se tiče istorije. Do danas je osnovni princip ostao isti, ali su metode izrade teraco podnih obloga neuporedivo savremenije i raznovrsnije. Kao granulat i danas se pretežno koristi mermer, ali i drugi materijali, poput stakla, raznih vrsta kamena, porcelana, pa i komadići metala. Kao vezivni materijal koristi se cement, ili cemet modifikovan poliakrilatom ili lateksom, kao i epoksidne ili poliesterske smese. Zavisno od odabranih materijala, zavisi i izgled teraco podova i njegove mehaničke karakteristike, otpornost na habanje, temperaturu ili razna hemijska sredstva. U vezivni materijal se danas dodaju i različiti pigmenti, kako bi teraco smesa imala dugačiju boju. Upotrebom specijalnih razdelnika moguće je pod izlivati iz različitih segmenata, pa su moguće bezbrojne dizajnerske kombinacije.

Postoji nekoliko vrsta završnih izrada teraco poda. Do sada smo pominjali pod koji nastaje mašinkim ravnanjem i poliranjem do mat ili sjajne površine. Pored toga, postoji i takozvani “prani” ili “kulir” teraco. Postupak je sličan, samo što se izlivena i poravnata površina po stvrdnjavanju ne polira, već se vezivno sredstvo ispira vodom. Na taj način granulat postaje vidljiv, a površina ima reljef čija tekstura zavisi od krupnoće granulata. Ovakav finiš teraco podloga se koristi na mestima gde površina ne treba da bude klizava, kao što su prilazi bazenima, vanjska stepeništa i slično. Pored livenog teraco poda moguća je i ugradnja takozvanih teraco ploča. U pitanju su ploče određenih dimenzija koje se gotove i obrađene dopremaju na mesto ugradnje.

Dok ga nisu potisnule keramičke pločice teraco pod je bio cenjen zbog kvaliteta, izdržljivosti i lakog održavanja. Ovaj materijal je vodootporan, otporan na habanje, a za održavanje su dovoljni topla voda i eventualno neko blaže neutralno sredstvo za pranje. Ovaj materijal ako se ugradi kvalitetno, doslovno može da služi generacijama. Ako se jave pukotine, one su uglavnom posledica promena koje su se desile u osnovi na koju je teraco podloga postavljena. Ukoliko je podloga stabilna, teraco je praktično neuništiv. Prednost u odnosu na pločice je i ta što teraco može da se opet glača i polira. Mašinski se skine površinski sloj, ukloni prljavština koja je zašla u pore, dođe se do čistog kamena, pa pod ponovo izgleda kao da je nov. U poslednje vreme nakon glačanja poda, vrši se njegovo poliranje voskom koji se u tom procesu upija u površinski sloj poda i dodatno povećava njegovu trajnost.

Gradnja, opremanje i održavanje kuće od sada i na engleskom jeziku – LittleHomeTips

Pored podova, teraco je danas popularan i za oblaganje zidnih površina, za izradu elemenata fasada, šankova, čak i kuhinjskih radnih površina, a veoma su interesantne saksije i žardinjere izrađene od ovog materijala, kao i galanterija za kupatilo.

Cena izrade i poliranja teraco podova

Teraco nije najjeftinija opcija, zato danas i nije popularan kao nekada. Za liveni teraco debljine tri centimetra cena se kreće od 25 evra po metru kvadratnom, pa naviše. Zato možda teraco nije idealna opcija za velike površine, ali za pokrivanje nekih manjih površina u kući ili dvorištu, može da bude veoma efektno rešenje. Cena ugradnje teraco pločica je nekoliko puta povoljnija, ali na taj način ipak dobijate samo nešto što liči na teraco, a zapravo to nije, jer postoje spojevi između ploča. U tom slučaju treba razmisliti i o mogućnosti ugradnje kvalitetne granitne keramike. Ukoliko imate teraco pod koji je pohaban u koji je prodrla prljavština, možete da ga obrusite. Skidanjem površinskog sloja se uklanjaju nečistoće, da bi se posle izvršilo poliranje. Majstor će da proceni da li se popravka isplati. Cena ovih usluga je oko 600 dinara po kvadratnom metru. Naravno, kao i kod svih usluga, ta cena može mnogo da varira od majstora do majstora…

Pročitajte još:

Parket ili laminat, rešite veliku dilemu

Podno grejanje – prednosti i mane

Pod od plute – mnogo prednosti i poneka mana

Kako da stari parket zablista kao da je nov

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Da li je laminat dobro rešenje za vaš dom