Aktuelno

Toplotne pumpe više nisu samo ekonomične, sada su i “pametne”

Samsung je nedavno promovisao novu toplotnu pumpu, model EHS Mono R290, koja pored grejanja proizvodi i toplu sanitarnu vodi, ali ima i sposobnost “učenja”, čime ostvaruje dodatne uštede u potrošnji eletrične energije

Čini se da toplotne pumpe polako preuzimaju primat i postaju najlogičniji izbor ne samo za grejanje, već i za proizvodnju tople sanitarne vode. Danas se brojni proizvođači utrkuju ko će predstaviti sposobnije i ekonomičnije rešenje, a performanse današnjih uređaja daleko prevazilaze spsobnosti toplotnih pumpi od pre samo desetak godina.

PROČITAJTE JOŠ:

Pet najčešćih zabluda o toplotnim pumpama

Zašto su toplotna pumpa i podno grejanje dobitna kombinacija

Jedan od dobrih primera je i nedavno promovisana Samsung toplotna pumpa koja nosi oznaku EHS Mono R290. Ova toplotna pumpa kao rashladno sredstvo koristi R290, vrstu freona koji ima znatno niži uticaj na prirodnu sredinu od drugih rashladnih sredstava.

Pored toga, EHS Mono R290 je u stanju da kontantno u svim uslovima proizvodi toplu sanitarnu vodu temperature 75 stepeni Celzijusa. Konkretno, ta temperatura sanitarne vode je dostupna u opsegu kada je spoljašnja temperatura između 10 stepeni ispod nule, pa do 35 stepeni u plusu. Tokom najvrelijih dana, kada spoljašnja temperatura dostigne 43 stepena Celzijusa, moguća je proizvodnja sanitarne vode temperature 70 stepeni Celzijusa.

Spoljašnja jedinica ima 39 odsto veći izmenjivač toplote

Ono po čemu se EHS Mono R290 razlikuje od drugih uređaja istog kapaciteta je za 39 odsto veći izmenjivač toplote u spoljašnjoj jedinici. Zahvaljujući tome je postignut stabilan i optimalan rad u svim temeperturnim uslovima. Pun potencijal za grejanje, odnosno 100 odsto kapaciteta grejanja ovaj uređaj ostvaruje do tempertura od 10 stepeni ispod nule.

I na kraju, pored kvlitetnog “hardvera”, Samsung EHS Mono R290 se odlikuje i nekim veoma naprednim rešenjima vezanim za upravljanje. Naime, u pitaju je “pametni” uređaj sa sposobnošću “učenja”. Na osnovu praćenja navika ukućana sistem uspeva efikasnije da upravlja radom, čime se ostvaruju dodatne uštede u potrošnji električne energije.