Drva ili pelet – Prednosti i mane dva energenta
Šta su prednosti, a šta nedostaci peleta u odnosu na drva ili ugalj? Da li kupiti nov kotao na pelet, ili ugraditi gorionik na postojeći. Da li postoje štednjaci na pelet na kojima može i da se pripema hrana?
Kada je grejanje na čvrsta goriva u pitanju, jedna od najčešćih dilema je, da li se isplati investicija i prelazak sa drva na gerjanje na pelet. Grejanje na pelet donosi brojne pednosti i bez mnogo dileme je to komforniji način grejanja, ali postoje, ipak, neki nedostaci koje treba uzeti u obzir. Konačna odluka može da zavisi od mnogo faktora.
PROČITAJTE JOŠ:
Uporedni test drvenog peleta – Domaći proizvođači potvrdili kvalitet
Kako da kotao i peć na pelet rade bez greške
Briketi – Zamena za drvo i ugalj, ili ne
Ukoliko u kući imate razveden sistem cenetralnog vodenog grejanja sa kotlom na drva, prelazak na pelet je opcija koja se verovatno dugoročno isplati. Naime, pošto je sistem radijatora već razveden, sve se svodi na zamenu postojećeg kotla na drva kotlom na pelet. U tom slučaju su i troškovi prilično jasni, jer potrebno je samo odabrati kotao na pelet adekvatne snage, koji se povezuje na postojeći sistem.
Da li je ugradnja gorionika na pelet isplativa opcija
U statu cenovno prihvatljivija opcija je kupovina i ugradnja gorionika za pelet. To znači da se na postojeći kotao koji sagoreva drva postavi gorionik sa spremnikom koji će omogućiti sagorevanje peleta. Gorionik se ugrađuje na vrata gde se inače ubacuju drva ili ugalj, a na taj način se dobijaju sve pogodnosti koje donosi grejanje na pelet.
Ipak, ovakvo rešenje je isplativo samo u startu. Naime, ugradnjom gorionika na postojeći kotao ni izbliza ne može da se postigne stepen iskorišćenja kakav imaju kotlovi koji sagorevaju samo pelet. Sasvim je sigurno da će ovakvo rešenje kroz veći utrošak peleta brzo poništiti uštedu kroz prvobitno manja ulaganja.
Oni koji se na drva greju pećima i štednjacima, takođe mogu da pređu na pelet, jer danas se u ponudi većine proizvođača uređaja na pelet nalazi veliki broj peći na pelet različite snage, koje pored zgrevanja prostorije imaju i mogućnost pripreme hrane.
Koje su prednosti grejanja na pelet u odnosu na drva?
Bilo da se opredelite za ugradnju kotla na pelet sa sistemom centralnog grejanja, ili kupovinu sobne peći na pelet, prednosti ovakvog sistema grejanja će biti iste. Kod kotlova ili peći na pelet nema potrebe za loženjem kao kod klasičnih uređaja na drva. Grejanje se pokreće pritiskom na dugme. Svi uređaju na pelet su povezani običnim ili smart termostaima, tako da se grejanje uključuje samo po potrebi, a moguće je isprogramirati vreme paljenja i gašenja grejanja, pa čak i upravljanje na daljinu povezivanjem sa mobilnim uređajima. To su sve pogodnosti koje ne mogu da se porede sa sistemom grejanja na drva ili ugalj.
Pored lakšeg uključivanja sistema, jedna od velikih prednosti grejanja na pelet je to što oko kotla i peći na pelet ima neuporedivo manje posla. Kada se spremnik kotla ili peći napuni peletom, zavisno od tipa uređaja, veličine spremnika, kvadrature koja se greje i soljašnje temperature, uređaj bez ikakvih dodatnih obaveza može da radi i nekoliko dana. Sve što je potrebno je povremeno dodati pelet u spreminik i očistiti gorionik od pepela i šljake. To čišćenje ne može da se poredi sa čišćenjem kotla ili peći na drva. Pepela ima neuporedivo manje, pa je i posla manje.
Manje posla oko čišćenja je prvenstveno posledica znatno većeg stepena iskorišćenja kotlova i peći na pelet. To donosi još neke prednosti. Naime, domaćinstvo koje tokom jedne zime potroši 20 metara drva će moći da se greje sa četiri tone peleta. To znači dovoženje manje količine ogreva, njegovo lakše skladištenje, a nema ni posla oko pripreme drveta, kao što je cepanje, prenošenje i slaganje drveta.
Koji su nedostaci grejanja na pelet?
Grejanje na pelet, naravno ima i neke nedostatke. Jedan od najočiglednijih u trenutku pisanja ovog teksta je oscilujuća cena i dostupnost peleta na tržištu u Srbiji. Ipak, može se reći da isto važi i kada je drvo u pitanju.
Kotlovi i peći na pelet su složeni uređaji koji poseduju električne i elektronske komponente, pa je poželjno njihovo servisiranje jednom godišnje, što košta oko 5.000 dinara. Takođe, mogućnost kvarova je zbog složenosti ovih uređaja veća u poređenju sa jednostavnim kotlovima i pećima na drva ili ugalj. Takođe, treba istaći i to da u slučaju nestanka struje peć na pelet će prestati da greje, za razliku od peći na drva čiji rad je potpuno nezavistan od električne energije.
Kod kotlova na pelet, koji se obično nalaze u odvojenoj prosotriji, poput garaže ili podruma, to nije značajno, ali treba napomenuti to da i sobne peći na pelt proizvode određen nivo buke dok su aktivne.
Zaključak je jasan – prednosti grejanja na pelet ne mogu da se zanemare. Dovoz ogreva i njegovo skladištenje je lakše, peći na pelet mogu danima da rade bez ikakog nadzora, loženja ili čišćenja, a temperatura se održava automatski. Ipak, kao i svaki savremniji uređaj, i grejna tela na pelet zahtevaju pažljivije održavanje, skuplja su za nabavku u startu, a i njihov rad zavisi od izvora električnog napajanja.
Foto: Pixabay, Alfa-Plam