Kako da veš mašina duže traje – mini vodič
Zašto je važno pročitati uputstvo za upotrebu veš mašine? Kako se vrši čišćenje veš mašine kupljenim preparatima, a kako sredstvima iz domaće radinosti?
Svi se sećamo kako su nekada kućni uređaji trajali mogo duže nego danas. Veš mašina se koristila i radila je uz popravke decenijama, dok su i televizori imali radni vek meren decenijama. Danas je situacija malo drugačija. Ipak, češće menjanje kućnih uređaja je najpre posledica toga što smo danas više nego ikada pre bombardovani informacijama o novim proizvodima sa novim funkcijama koje će mnogo toga promeniti.
PROČITAJTE JOŠ:
Kako efikasno očistiti aparat za kafu
Besplatno očistita mašinu za sudove
Istina, danas su mnogi kućni uređaji neuporedivo savršeniji nego pre nekoliko decenija, ali to ne znači da ne mogu dugo da traju i da svoj posao obavljaju besprekorno. Moderne veš mašine nude obilje funkcija i od njih ne treba bežati, ali logično bi bilo da uređaj koji ste već kupili, maksimalno iskoristite. Zabluda je da današnje veš mašine ne mogu da traju kao nekada. Potrebno je samomalo pažnje.
Pratite uputstvo za upotrebu
Sasvim dovoljno će biti da po kupovini nove veš mašine pažljivo pročitate uputstvo za upotrebu. Tu je za svaki uređaj navedeno ono najosnovnije čega se treba pridržavati, a što je možda konkretno značajno baš za taj model veš mašine. Ono najvažnije što ćete pronaći u uputstvu je to koliko veša može da se stavi u veš mašinu. Izbegavajte njeno prepunjavanje, jer na taj način rizikujete da uređaj preopteretite.
PROČITAJTE JOŠ:
Kako da dezinfikujete klima uređaj za nekoliko minuta
Jednostavni trikovi za čistu rernu
Bubanj veš mašine se okreće na ležaju koji će se zbog redovnog prepunjavanja pre pohabati, isto važi i za amortizaciju bubnja, a i elektromotor će da radi pod većim opterećenjem. Pomenimo i to da prepunjavanjem veš mašine ni veš neće biti najbolje opran. Po pravilu, bubanj veš mašine se puni do malo više od polovine.
Redovno čišćenje veš mašine je pola zdravlja
Ne kaže se slučajno – higijena je pola zdravlja. Isto važi i za belu tehniku, posebno za veš mašine i sudomašine. Danas u bolje opremljenim supermarktima može da se kupi veliki broj sredstava za čišćenje veš mašina. Uglavnom su sva efikasna, a pored uklanjanja masnoća i kamenca kvalitetniji proizvodi neguju i gumene delove veš mašine koji su najosetljiviji.
U Srbiji voda sadrži dosta kamenca, pa se savetuje ispiranje veš mašine bar dva puta godišnje. Naravno, ukoliko želite da uštedite ili volite prirodnija sredstva, veš mašinu fikasno možete da čistite i upotrebom preparata koje verovatno već imate u kuhini. O tome više OVDE.
Kontrolišite redovno gumu na vratima, dozator i filter
Guma na vratima veš mašine je jedan od najosetljivijih delova. Njena zamena uglavnom nije skupa ni komplikovana, ali samo malo pažnje je dovoljno pa da i ona traje koliko i sam uređaj. Biće dovoljno da, na primer, kada vršite čišćenje veš mašine, pre toga prekontrolišete i samu gumu. Obično se u naborima u donjem delu nakupljaju nečistoće koje je potrebno ukloniti. Nije retkost da se u presavijenoj gumi u donjem delu pronalaze šnale, kovanice i drugi predmeti.
Čišćenje veš mašine, pored provere gume, možete da iskoristite i za pranje fioke sa dozatorom za deterdžent i omekšivač. Ona može da se potuno izvuče iz svog ležišta i da se detaljno opere iznad lavaboa. Kada se mašina redovno koristi u fioci sa dozatorima je uvek vlaga, tako da je to pogodno mesto za razvoj mikroba, pa je čišćenje ovog dela ponekad potrebno sprovoditi i češće.
U upotstvu za vaš uređaj pronađite gde se nalazi i kako se skida filter, pa ovaj redovan servis iskoristite i za njegovu kontrolu i čišćenje po potrebi. Kako se filter skida i čisti, uvek je navedeno u upotstvu za konkretno uređaj koji posedujete. Ako ste uputstvo izgubili, lako se na internetu pronalaze verzije u PDF formatu.
Ako postoji mogućnost, ne zatvarajte vrata veš mašine
Po završetku pranja je poželjno da vrata veš mašine ostanu neko vreme otvorena. Baš kao što je slučaj i sa mašinama za pranje sudova, po završetku ciklusa pranja je potrebno da iz uređaja izađe preostla vodena para. Ukoliko se veš mašina nalazi na mestu gde to neće smetati, vrata uvek mogu da stoje delimično otvorena.